bugün

size geberip giderken yanınızda neler götürmek istersiniz desem ne derdiniz?

bu soruya çin'e adını veren çin imparatoru çin şhi huang "her şeyimi" diye yanıt vermiş!

720 bin çinli bunu için 36 yıl çalışmış!

pek muhterem beyefendi 56 kilometrekarelik bir araziye öldükten sonra yaşayacağı yeri yaptırmış. ovaların, nehirlerin, dağların benzerlerini yaptırmış.

yetmemiş...

makam arabası yaptırmış bronzdan. yazın soğuk, kışın sıcak olacakmış. o sürücüyü görebilecek fakat sürücü onu göremeyecekmiş. şekli de kaplumbağa olacakmış. üstündeki şemsiye de güneşin konumuna göre şekil değiştirecekmiş.

bunlar öldükten sonra kıçlarınna pamuk yerine bronz tıkıyorlar herhalde!

dene bakalım sevgili çin açılacak mı o şemsiye?

yetmemiş...

kendisini ahirette koruması için odun ateşinde 1000 derecede pişirilen topraktan 8000 kişilik bir ordu yaptırmış. ( terra cotta ) altlarına da yazğız moğol atları...

zebanilerle savaş ehemmiyetli tabii.

yetmemiş...

geldik bir erkeğin pusulasına... en büyük zaafına...

bu güzide şahsiyet çin düşünmüş taşınmış öbür tarafta bana kadın lazım demiş. yine düşünmüş taşınmış ve 3000! tane kadının yeterli olacağına karar vermiş?!

ancak topraktan bronzdan yapılmış kadınlar çekici gelmediğinden 3000 cariyenin onunla birlikte diri diri gömülmesine hükmetmiş!

sözün bittiği yer!

egona, bakış açına sıçayım senin ! vicdanını da eşekler siksin!

bu öküz ölünce de "nasılsa geberdi gitti bu üç bin tane kadıncağızı gömmeyelim çin'in dönüp bize gömecek hali yok" diye düşünemeyenleri de kim beğeniyorsa o siksin!

böyle tarih mi olur lan!
(bkz: kefenin cebi yok).
(bkz: bvlgari marka cepli kefen)
günahlardan arındırma makinesi.
(bkz: iman)
10 itfaiye aracı - 500 m3 su - aleminyum folyo - yanık kremi.
insanın ölürken yanında götürmek istediği şeylerdir. mesela;
(bkz: yarrak afedersin) *
(bkz: fotoğraf makinesi)
"bana iyiliklerimi verin kötlükler sizde kalsın." ...
(bkz: ağrı kesici)
(bkz: morfin)
(bkz: arazöz)

yok kendinize çok güveniyorsanız hiçbirşey lazım gelmez.

(bkz: full pansiyon)
bilgisayarım...
namusunu, şerefini, haysiyetini.
ahiret soruları için;
(bkz: not defteri)
hayırlı duaları ve helal edilen hakları.
ben sert bir cisim isterdim. zebani oyalarken çıkarıp başına vuracam ordan da cennete kaçmak isterim. hatta onlara gerek yok harry potter kardeşimin kullandığı görünmez yapan pelerin de olabilir. *
"öldün sen, daha nereye gidiyorsun?" sorusunu akillara getiren anket...
dünya malı dünyada kalır mottosuyla sıfırlanıp giderim aga ben dediğim anket. mutlumusun eyy anketçi.
(bkz: Malboro)
at *
yiyecek içecek
eşya

eski mezarlardan çıkmıştı
bolca sevap.
büyük ihtimalle mümkün olduğunca fazla insan.
güneş kremi, havlu, mayo götürecek değil ya müslümansa sevap değilse değilse neyse orasını karıştırmamak lazım.
bak sevgili kardeşim; insan bu dünyadan giderken, yanında bir bok götüremez. götürebileceği tek şey bu dünyadaki sevap ve günahlardır. boşuna kefenin cebi yok dememiş şair şiirinde.
islam dinine göre ahirete, bu dünyaya geldiğin gibi çırılçıplak gidersin. ötesi laf ü güzaftır.

formata uydurmak için tanım: yanımda götürmek istediklerim; ön, arka ve siska.