bugün

geleneksel sömürgeci anlayışın adeta bizlere şart koştuğu şey. hea gerekli midir? evet.
Efenim ingilizce öğretmenliği okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki ingilizce'yi kendiniz öğrenirsiniz. kendi çabanızla. ilkokul ve lisede size sadece gramer öğretilir. bu gramer da size sınavlarda yardımcı olur sadece. karşınıza bi ingiliz dikseler konuşamazsınız doğru düzgün. konuşmayı, kelime hazinenizi falan kendiniz geliştirmelisiniz. ben nasıl geliştirdim anlatayım;

efenim bende video oyunu bağımlığı var. taaa 4-5 yaşlarıma dayanıyor hemde. televizyonda kurulan atarilerle başladı benim ingilizce'yi farkında olmadan öğrenmem. oyunlarda dönen diyalogları anlamak istedim falan ama 'aaa ben ingilizce öğrencemmm' diye bi niyetim yoktu. alıyodum elime bi ingilizce sözlük bakıyodum sadece. sonra peder bana bilgisayar aldı 12 yaşımdayken. bilgisayardaki oyunlarda diyaloglar bildiğiniz gerçek hayatta kurulan cümlelerdi. okuldaki gramer inde yardımıyla bu cümleleri anlamaya çalışıyordum. sonra ne oldu ne bitti bende tam hatırlamıyorum adım ingilizceciye çıktı. millet bana 'hangi kursa gidiyosun, kimden özel ders alıyosun' falan diyodu ama halbuki ben video oyunlarıyla yapmıştım kapı gibi ingilizcemi.

olay budur yani. video oyunlarıdır, film dizi izlemektir , ingilizce kitap falan okumaktır orası sizin bileceğiniz. size söylemeye çalıştığım şey kendiniz geliştireceksiniz. okuldan, kurstan, cartından curtundan medet umup para bayılmayın derim.
tek yönlü olmaz hem kültürü hem de dil bilgisine öğrenmek, asimile olmadan içselleştirmek gerekir.
ingilizce öğreneceğim derken kültürünüzü unutmayın. Benim arkadaş gibi amerikalıların özel günlerinde facebook'unuzu amerikan bayraklarıyla, amerikan askerleriyle donatmayın.
Okulda öğrenemezsiniz. Öğrenmek isteyen kendi çabasıyla öğrenir.
Zaten kolay bir dil, oyun oynayarak öğrenebilirsiniz.
Mesela elder scrolls serisini anlayarak bitiren birisi ingilizcede sıkıntı çekmez.
bilgisayar oyunları ve yabancı dizilerle belirli seviyelere gelinebilir. ilgili olmak yeter.
sevişerek de öğrenebilirsiniz.
dil dile değmeden dil öğrenilmez.
aklı basanlar için olması gerekendir.
okul,oyun,dizi,film... evet bunlarla belli bir seviyeye gelinebilir fakat gercek anlamda bir ingilizle diyalog kurmak,saglikli iletisim kurmak icin o lisanin memleketinde uzunca vakit gecirmek gerekir, okulu, isi, tum sosyal faaliyetleriyle birlikte... londrada dogmus biri olarak ilkokulda ki ingilizce ogretmenleriyle yasadigim telaffuz tartismalarini, anlasmazliklarini ibret alan arkadaslarim bugun yurt disinda bir sekilde egitim aliyorlar yada tatil yapiyorlar. ingilizce ogretmeni adaylarina hitaben onerilerim bu sekildedir...
latin alfabesini kullanmayan bir dilleri bir yana koyarak söylüyorum ki, türkler için zor olandır. lisede ve ortaokulda insanların ingilizceden nefret ettirilmesini de işin içine katarsak epeyce bir zordur.

lisedeki genç beyinler, ingilizce cümle kurmayı, türkçe gibi zanneder. yüklemi sona koyar. öğretmeni türkçe üzerinden giderek anlatmaya çalışır. öğrenci bir robot gibi konuşturulur. aşırı yapay diyaloglar ödev verilir. kompozisyon yazdırılır. o yazılan kompozisyon student's book'un aynısıdır. falan fila uzar gider.

not : league of legends ve türevi online oyunlarda şakır şakır konuşacak kadar ingilizce biliyorum.

"omg fuckin retard."
3 şey ister.

1-göt
2-irade
3-okumayı sevmek
acil başarmam gereken olay. yoksa fıstık gibi iş fırsatını kaçırıp hayat boyu amelelik yapıcam. kursda araştırıyorum ama tam buldum derken bir dünya şikayet yazısı okuyorum. kursa gidipte memnun kalanlar varsa bi mesaj atsın hacı ya? bi yardım edin hele..

gerçekten bir dil bir insan iki dil iki insanmış kardeşler, resmen ingilizce bilmeyenler yarım maaş. bilenler çit maaş alıyorlar.
kurslarla falan değil kişinin kendi çabalarına bağlı olarak gerçekleşen olay. hayatımda hiç ingilizce kursuna gitmedim, 2 kur ingilizce kursuna 1.500er lira harcayan oda arkadaşlarım kurs ödevleri için benden yardım isterdi. dertlerini 'gelişigüzel' bile anlatamazlardı, öğrendikleri seviye çerçevesinde elbette. işin aslı çabalamak, kendin uğraşacaksın yoksa para boşa gider.

velhasıl önce türkçe'yi düzgün öğrenmek lazım.
(bkz: dil edinimi)
''5 günde ingilizce öğretilir.'' Adamlar mahalle arası dolaşan overlokçular gibi slogan bulmuşlar.
sanıldığı kadar zor değildir, inanın bana sevgili yazar dostlarım.
Yabancı dile ne ilgim ne merakım olmamasından mütevellit nasıl olduğunu bilemediğim ancak zorunda olduğum eylemdir.ingilizce özürlüsü biri olarak ilginç ve bu işi eğlenceli hale getiren yöntemleri merak ediyor,yabancı dil öğrenme fiilini gözümde büyütüyorum.
temeli şuradan bedavaya atın, devamını geliştirmek size kalmış*:

http://www.youtube.com/user/ingilizcevideo/videos

edit: ayrıca şurayı okumayı deneyin, anladığınız kadarını yapın: http://www.wikihow.com/Learn-English
why? are you sex? you're cola? would you like to... dınınınınınını..

is learn english?
dizilerden ve filmlerden öğrendiğim ingilizceyi okuldaki hiçbir hocadan öğrenmedim.
2 kere hazirlik, erasmus, super lise, ingilizce universite, abdde master deneyimlerinin ardindan yaptigimdir.
siz de ordan dersiniz e bir zahmet diye. evet yani. o kadar seyden sonra ogrenmesem ayip olurdu.
sevmediğim devletlerin dilini öğrenmek sıkıcı geliyor doğrusu.
kesin çözüm o dili konuşan bir sevgili bul. denendi onaylandı.
Üniversite de iki senemi çalarak illallah ettirdi.
very good.