bugün

her talep kendi arzını yaratır
her türlü iktisadi tartışmanın veya araştırmanın dönüp dolaşıp bağlandığı kavram.
öyle bir ilişkidir ki;

+herşey buna bağlıdır.
+insanı bütünlemelere bırakır.
+insanın okulunu uzatır.
+keynes'e bol bol küfür ettirir.
tam rekabet koşulları altında fiyatı ve üretim miktarını verir. burda tam rekabet kelimesi önemlidir *
her talep kendi arzını yaratır kuralının görülebileceği örnek durumlardan biri de , ruhsatsız silah pazarıdır. Güvenlik Talebinin , insanlık tarihinin başından beri varolduğu düşünülürse ; insanlar silah talep edecekler ve bu talepleriyle arz kaynaklarını uyaracaklardır.
binbir türlü grafik ve tabloları vardır.
ikitisatın bile yönüne karar veremediği ilişkidir. "her arz kendi talebini yaratır." diyen Say Kanunu en bilinen arz - talep ilişkisidir. talep yönlü iktisat ise bu ilişkiyi tam tersinden alarak "her talep kendi arzını yaratır." der ve üretim olmadan tüketim olamayacağını savunur.
bu ilişkinin güzel çocuğuna ticaret kötü çocuğuna enflasyon denir.
yaşadığımız çağda; mal,hizmet ve faktör piyasalarında belirleyici rol taleptedir. her arzın kendi talebini yarattığı dönem geride kalmıştır. her talep kendi arzını yaratmaktadır.

zira şu anda daktilo üretimi yapan bir firma kalmamasının nedeni, bilgisayara oluşan taleptendir. daktilo arzı son bulmuş, bilgisayar arzı artmıştır. buna neden olan ise insanların bilgisayara karşı oluşturduğu taleptir.
her talebin arzını oluşturması sonucu, ıspatlanmış tezdir.