bugün

iki önermesi bulunan ve her iki önermenin vargısı olan tasım,kıyasımukassem.
insanı istenmeyen seçeneklerden birini,çoğunlukla iki seçenekten birini izlemeye zorlayan tartışma,sorun veya usa vurma durumu.

(bkz: dilemma)
bir insanın trake solunumu yaptığını çok iyi bildiği bir karıncayi sırf vicdan muhasebetiyle sudan çıkarmasıdır.
"kendiliğinden mutluluğu bulmak zordur, ama onu başka yerler de aramak da imkansızdır" gibi bir şeydir...
17 ekim'de toprak sergen'in sunuculuğunu yapacağı ve mtv türkiye'de yayınlanacak olan programın ismi.
" aşağı tükürsen ikilem
yukarı tükürürsen ikilem"
iKiLEM

Sevgi ise sevişeceğiz seninle..
Kavga ise dövüşeceğiz seninle..
Ölümü de paylaştığımız yaşamda
Ortaklaşa bölüşeceğiz seninle.

(bkz: Özdemir ASAF)
(bkz: iki ucu boklu değnek)*
Özdemir Asaf şiiri.

Bir laf, bir söz, bir deyim
Bir eyleme yem oldu.
Bir eylemde bir deyim
Yeni bir eylem oldu.
bu isimde bir kız tanımıştım. annesi ingilizce öğretmeni babası almanca...
6 entry ile yazar olmuş ya da bana öyle geliyor.

dilbilgisi ve yazım yanlışları dolu entryleri demeyeceğim zira topu topu 8 entrysi var.

- bizim oralarda buna torpil diyorlar mahmut abi...
zurnanın zırt dediği land..!
anlamını yazsam mı acaba? ya da yazmasam..
dertler ve sıkıntılarla dolu kurallar karmaşasını erteleyerek, kendini akışına bırakıp, yaşamın kontrol vanasını eksi yönde çevirip,basıncı azaltmak. kolayca iki'ye ayrılabiliyor düşüncedeki herşey; hiç tereddüt etmeden, yumuşak ağızlı bir yalnızlığı tam ortasından bölüyormuşçasına! neden 'iki taraf, iki parça,iki yön' vardır ki hep? birşey anlatırken etrafa böyle soru saçmaktan da nefret ederim gerçi... herhangi bir yanıt veremiyorsan susacaksın, yoksa hiç cambazlık etmeyeceksin. bu tür soruların varlığını şöyle bir iddiayla lekeleyebiliriz belki; 'varlık ile yokluk' bir zamanlar aynı şeydi! sonra cart diye ortadan ikiye ayrıldılar , niyeyse; ve iki'ye ayrılma modası başgösterdi; ölüm-doğum, iyi-kötü, nefret-sevgi *... yani bi' zamanlar sadece 'tek bir şey' vardı...* *
Güzel kadinlara kederli sarkilar söyletmeyin
Birbirini çogaltiyor üç aci
Kadin,güzellik ve sarki.

Kederli sarkilari güzel kadinlara söyletin
Birbirini bütünlüyor üç aci
Kadin,güzellik ve sarki.

Ey insan ömrünü dolduran biçimleyen duygu
Hüzün müdür her vakit mutlulugun bir yüzü? *
(bkz: paradoks) en ünlüsü: Tüm kıbrıslılar yalancıdır. Ben kıbrıslıyım. (zenon)