bugün

sari renkte içinde beyaz beyaz pıtırcıklar bulunan anadolu tatlisi..*

zaruri edit: bizim burada adi höşmelim **
(bkz: höşmerim)

ayrıca anadolu değil, balıkesir yöresine ait bir tatlıdır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%B6%C5%9Fmerim
(bkz: höşmenim)
ne anadolu ne trakya, ankara' ya ait olan tatlı.
(bkz: ortmenim)

yoresini bilemiyorum fakat ana sinifi donemine ait olan tatli.
(bkz: höşgeldin)
ne anadolu, ne trakyaya ait olan tatlı. zaten tatlı da değil. başka birşey böyle renkli.
çanakkale'ye ait olduğunu duyduğum tatlı. *
peynir tatlısıdır. ayrıca hem anadolu hem de trakya ya yayılmıştır. * ama höşmelim (höşmerim) deyince akla hemen balıkesir gelir.
güney nikaragua'ya ait olabilme ihtimali bile olan tatlıdır.
anne tarafı erzurumlu baba tarafı selanik göçmeni tatlı.
melez bir tatlıdır.
bir adanalı olarak askerliğimi yaptığım balıkesirde yediğim ama damak tadıma hiç uymayan aşure gibi içinde bir ben eksiğim dedirten değişik bir tatlı.
(bkz: balıkesir valisiyle konuştum haberler iyi)
doğum yeri neresi olursa olsun, değişik illere ait olmaya başlamış gibi görünen tatlı. ne demişler, doğduğun değil, doyduğun yer.
peynirli jöle kıvamında abuk subuk tatlı.
"boşverin" ve tadını çıkarın anlamına gelir göktürkçe'de. *
süt tadının yoğun olarak alındığı tatlı. kıvam itibariyle peynir gibidir. binaenaleyh, görünüş olarak keşkülü de andırır.
protein içeren tatlıdır. * *

(bkz: höşmerim)
trakya da un ile yapılır ve içindeki peynir öğütülmüş vaziyettedir.
balıkesir de ise un yerine irmik kullanılır ve peynir ise ufak parçacıklar halindedir. ev yapımı daha lezzetli ve kıvamlıdır (tereyağı da kullanılır).
çanakkale de yapılan höşmelim (höşmerim) ise balıkesir dekiyle aynıdır. ancak çanakkale de sahilde bir tatlıcı mükemmel derecede lezzetli höşmerim yapmaktadır. söz konusu höşmerim fırınlanmıştır.
peynir ve peynir suyundan yapılan marmara yöresine ait bir tatlıdır. yöreye göre ismi değişiklik göstersede adı höşmerimdir.
(bkz: boşverin)
akılda kalıcı bir tat bırakmaz ve bir daha yeme isteği uyandırmaz.
memleketim olan balıkesirin en ünlü tatlısıdır yerken o ağıza gelen peynir parçaçıkları enfesti canım çekti olsada yesem diyorum kendi kendime şuan.
ideali taze köylü yumurtası ve taze keçi peynirinden yapılanıdır.
Antep fıstıklı ve kestaneli olanı tadından yenmeyen tatlıdır.
(bkz: balıkesir)