bugün

kişinin o andaki ruh halidir. kendini mutsuz hisseder ve hep üzücü şarkılar dinler.
(bkz: nihilizm)
(bkz: ne ki hiç)
turgenyev in babalar ve oğullar kitabında çok ustaca işlediği bir konu:nihilizm..herşey hiçten ibaretsa hiç olan herşey nedir oda hiç olmalıdır.bir bakıma kısır bir döngü.aklınızdaki soruları cevapsız bırakmakla kalmayıp beynibizde yeni soruların türemesine neden olur.
yüzde doksan dokuzun tercihinin dokuz kişinin sağ eline eş sayılmasıdır bazen.
(bkz: piçlik duygusu)

kişinin, piç gibi yalnız kaldığını ve değerinin olmadığını veya değer kaygısı olmadığını hissettiği duygulardır.
o bazı insancıkların salya sümük dillendirdiği ah vah edebiyatına şamil * hiçlikle nihilizmin bir bağlantısı yoktur. ah keşke bir hiç olsaydım demekle nihilizmin zerre kadar alakası yoktur. nasıl ki hayata karşı muhalif bir tavrım var diyen nihat doğan anarşist olmuyorsa , gereksiz duygu sıçmalarıyla nihilizmin bağlantısı yoktur.

insanoğlu ne enteresan be: en uyduruk en içsel taraflarına en ciddi, en felsefi fikir akımlarını getirip yapıştırıyor.

ah nasılda isterdim senle ekmeğimi bölmeyi.. aha ben de komunist oldum. [ bi siktir git ]
kendisini bir şey zanneden onun bunun altına yatan doymak nedir bilmeyen kişilerin yaşadığı duygu ortamıdır. Bu kişiler öyle seviyesizdir ki artık utanacak birşeyleri kalmamıştır zaten, yanındakinin parasını yer yatıp kalkar sonra aynı anda başkasıyla sonra başkasıyla...giriş serbesttir böyle hiçlik içinde yaşayanlara.
(bkz: dengesiz bir sevgili ile hayat)
kocaman bir boşluktur hayatın, tepkisizsizdir herşeye karşı hüseyin üzmeze bile sayıp sövmezsin, sevinmezsin, ağlamazsın, üzülmezsin bile, yanından geçenler farketmezler seni zaten sende farkedilmek istenmiyorsundur ama bu olay senin hiçliğini tamamlar...
Saçma zamanlarda her şeyin varken hiçbir şeyin varmış gibi hissettiren durumdur. Bakın o kadar boktandır ki cümle bile kurdurmaz. Hiçbir şeyim var dedirtir adama.

Bazen bir dost. bazen bir anne, bazen bir kardeş veya buna benzer bir şeyin eksikliği sebep olabilir.Ama en kötüsü vardır ki.. Bazen kendin yoksundur.Evet anladın bak. işte odur asıl hiçlik duygusu.

Bu saatte sözlükte her başlığı açıp saçma saçma okumaya neden olur. Vize zamanın gelmeden ders çalışmaya neden olur. Yemek yemeye neden olur... Allah yaşatmasın kimseye.
çoğu zaman hiç hissedilmeyen duygu.
dünya umurunda olmama durumu bile olamayan durum. umur bile kaybolur insan içinde. genellikle insan içindeki iman boşluğundan kaynaklanır.
kendini hayatta yokmuşsun gibi algılamanı sağlayan duygudur.
doy doya yaşa hak ettin sen bu duyguyu. *
''o kadar yokum ki görmüyorlar, kuşlar korkup kaçmıyorlar...''
ağlama ile sonuçlanır.
genelde ergenlikte ortaya çıkan umutsuz ruh hali.
bazen insanın içine oturan, iliklerine işleyen, düşünceleri allak bullak eden, her şey boşmuş hissi veren birkaç dakikalık afallama halidir. ama korkmayın genellikle gelip geçicidir. fakat genele dahil olmadığınızı düşünüyorsanız en kısa zamanda bir psikoloğa danışmanız sizin için iyi olacaktır.
nihilistlerin savundugu goruse ait duygu.
(bkz: yaran yanlış okumalar)

(bkz: piçlik duygusu)
hayatın ve dünyanın farkına varıp içinde bulunulan zamanda, mekanda bir şey olamama hissidir. acı çekilir. bu acı ki bir yeril kesilmesi, herhangi bir yerin zonklaması gibi değil; hiç bitmeyecek belki de dinmeyecek bir hal alacaktır. değişmeyen hayat akışında son bulmayacak bir ruh halini alır. öyle bir an gelir ki yenilen yemek, sevilen aktivite bile haz vermez. gerçek haz nedir sorusu bile yanıtlanamaz. umutlanacak veya hayal edilecek bir şey yoktur. hayat ile hayaller arasındaki uçurum; insanı, somut olan şeylerden uzaklaştırır. daha da yalnız daha da içe kapanık bir durum ortaya çıkar.
bu sonsuz boşlukta soğuk görünen ölüm bile sıcaktır artık. bir çözüm olmasa da keskin ve rahatlatıcı tercihtir.
insanın algı sınırlarını aşan bir duygudur. ben hiçliği düşündüğümde aklıma ya ölümü getiriyorum ya big bangin öncesini. insanın içi ürperiyor ve ister istemez bir hüzün kaplıyor.

eğer ateistseniz ölümden sonrasını düşünmek çok can yakıyor. düşünsenize biri başınıza sıkıyor ve ölüyorsunuz. hiçlik. tüm anılar, hatıralar, bilgiler, koca bir ömür bir saniye de yok oluyor. öldüğünüzün farkında bile olamıyorsunuz. ardınızdan insanların neler yaptığını göremiyorsunuz. şu an bunları yazarken bile kötü oluyorum. nothing. hiçlik. hiç bir şey. yok. varoluşla ilgili tek bir şey yok. tüm benlik yok oluyor. bilinmezlik. kelimelerle tarif edilmesi çok zor bir duygu.
en sevdiğim duygudur.
çünkü, bence tek gerçek duygu bu.
çünkü cidden böyle hiçiz yani.
bir hiçlik içinde hiç olmak.
aman kafa bulandırıcı.
düşünmeyin şöyle şeyleri.
uyku kaçırıyor, cevapsız kalan yüzlerce soru oluyor, sorunu ararken sorun yaratmaya benziyor bunu düşünmek.
yapmayın.
Postmodernizm ile kavramlaşan bir duygudur. Aslında arkaikleri vardır. Ama ona girmemek gerekir.

Uzun yıllar boyunca dinin ve toplumun hegomanyasında yaşayan insanlık, birey olma durumunu 19. yy'da farketti. Öncesinde dinin, devletin tekelinde, boyunduruğunda yaşayan bireyin, kendi içsel sorunlarıyla baş başa kalması pek olası değildi.

Bilimde ortaya çıkan yenilikler, bireyi ve toplumu değiştirdi. Darwin, Freud, Newton, Einstein ve diğerleri bu değişimi göğüsleyen kişilerdi.
Yüzyıllardır süregelen bu hegomanyadan kurtulan birey, kendine yöneldi. Kendini, çevreyi ve evreni anladıkça, öyle pek matah bir canlı olmadığının, aslında bir yapraktan ya da bir balıktan herhangi bir farkı olmadığını anladı. Evrenin büyüklüğünde küçülen insanlık.

Öte yandan ben hiçliği hep şu geldi algılarım: Erkan Oğur, bir söyleşisi sırasında: "Ben müzik yapmayı bilmiyorum," dedi. Sanırım hiçlik duygusu budur.
Depresyon duygusu.