bugün

gümüşhane'de gerçekleşmiş vahim olay, kaç gündür yazayım diyorum. define çıkarda ekonomi canlanır düşüncesiyle izin vermiş devletin acziyetine mi yanalım, doğa harikası gölün çomarlarca ortadan kaldırılmadına mı bilemedim haberi. geçen günlerde fidan dikiyoruz ayağına çevre konusunda artistlik yapan a.k partilileri açıklasınlar? yok, roma lejyonunun başka işi kalmadı altınları göle atacak. akıl fikir.

"12 bin yıllık Dipsiz Göl'ü yok ettiler! ismi açıklanmayan bir vatandaş "Burada define var" diye Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne başvurdu. izin verilen defineci kepçeyle gölün dibini kazdı. Yapılan tahribat uzmanları çileden çıkardı."

görsel

görsel

https://www.google.com/am...u-kuruttular-5450481/amp/
Velev ki define var. Be amına koduklarım bunu çıkarmanın yöntemi Bu mudur kepçeyle define ve tarihi eser çıkarıldığı dünyada nerede görülmüş. Çomar diyince de güceniyorlar sonra.
izin veren devlet yetkilisi cehaleti ile beni benden aldı.
iznik gölünün içinde eski klise filan var. Kesin hazinede vardır.

Böyle büyük bir projeye girmek isteyenler mesaj yoluyla bana ulaşsın.
götleri murada ermiştir!
allah akıl fikir versin kim kaybetmiş defineyi kim ne bulmuş iyice azıttılar. zavallılar.
Bu kadar cehalet ve açgözlülük, sorumsuzluk olamaz.
Buna kim izin vermiş?
Umarım hesabı sorulur.
Hazine beklerken üçün birini almak bu sırada doğanın ağzına sıçmak! Müthiş mantıklı!
göl orasi kazıldığı için kış yağmurları ve kardan sonra daha derin olmak uzere tekrar dolacaktir. cunku arazi ve toprak yapisi buna uygun. çimenlere üzülen arkadaşlar onlarda tekrar kar altinda canlanir baharda yine aynı manzara görülür.

ama bunu dusunemeyecek kadar olamazsınız. amaç bağcıyi dovmek galiba.
Çok şaşırmadım şahsen.

Hataydaki amik gölünü önce kurutup ova yapıp sonra üstüne havalimanı yapan insanlarız biz.

Sonuç;

https://m.sabah.com.tr/ga...atay-havaalanini-su-basti
Çomara bak batıda olsa övgü alır tarihini araştırıyorlar diye.
Lan tarihi araştırma kepçe dozer kamyon ile mi yapılır.

Koyarsın oraya 5 tane pompa suyu çekersin yetkililer gelir yavaş yavaş el ile kazar bakar.

Sanki temel atıyor göt laleleri.
bölge halkı uzun süredir bu gölün ortadan kaldırılması için başvuru yapıyordu. her sene gölde boğulma vakaları neden ile hayatını kaybedenlerin sayısının artması nedeni ile kurutulmuştur aslında. hazine söylentisi, hazine arama izni gölün ortadan kaldırılması için bahane olarak kullanılmıştır.
Hazine arama yöntemlerimiz 19. Yy. Dönemlerine ait galiba.
gümüşhane gibi bir çomar yuvasından şaşırtmayan hareketlerdir.

bunlar gibi hain çomarlar ile aynı zaman diliminde yaşadığım için üzüntü duyuyorum.
Bunlar doğal kaynaklar olduğu için hiç kimsenin umurunda olmaz. Kaz dağlarında yüzbinlerce ağaç kesildi ve daha da kesilecek. Siyanürle altın arıyorlar harıl harıl. Üstelik hükumet onaylı izinle. Kimse bir şey yapamıyor. Ortada Rant var çünkü. Yakında başka yerlere de musallat olurlar merak etmeyin.
hiçbirimiz bu gölü bilmediğimiz için ses çıkarmamalı, boş yapmamalıymışız. değişik kafaları göstermiştir. yarın denize sondaj yapsalar bu çomar diyecek ki, boş yapmayın denizi bilmiyorsunuz. haberiniz yoktu. çünkü balık değilsiniz. akıl fikir.
firavunun altından yapılmış damarlı kamışını bulmuşlar, artık münasip bir yerlerine mi sokarlar, sabah akşam yalarlar mı orasını kendileri bilir.
izni verenler halkında dava açılmalı ve ceza verilmeli, ders olsun diye hayır hazine aramak kolaylaşşın tamam ama burası sit alanı olmalıydı.
Kepçe ile girmişler hayvanoğlu hayvanlar. Yazık.
bazı sorumluları hakkında soruşturma başlatılmış. yukarıda bu doğa katliamını normalleştirip, savunanlar belki utanırlar.

https://odatv.com/aciga-alindilar-16111936_m.html
PETROL iÇiN DENiZi BOŞALTIYOR MUYUZ?

istanbul Teknik Üniversitesi’nin en önemli isimlerinden Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Ahmet Ercan, arkeolojik kazıların jeofizik mühendisleri olmadan yapılamayacağını söyledi. Dipsiz Göl’deki kazının da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ercan, “Doğu Akdeniz’de, gölde değil denizde petrol arandığı gibi sismik yöntemlerle göl, akarsu, dere gibi yerlerde de tarama yapılır, bunun teknolojisi var. Aksi durum defineciliktir. Dipsiz Göl’de yapılan suçtur. Jeofizik mühendisi olsaydı, valilik izin bile verse o gölü boşalttırmazdı. ilkel, bilim dışı, definecilik yaklaşımıyla göl yok edilmiştir” dedi.

Halen izmir Nif Dağı’nda arkeolojik kalıntı aradıklarını anlatan Ercan, göl gibi sulak yerler dahil sismik araştırmaların nasıl yapıldığını şöyle anlattı:

“Jeofizik mühendisliği öğrencilerine dört yıl eğitim veririz. Bu dala ‘arkeojeofizik’ deriz. Arkeoloğun bir bölgeye ilişkin şüphesi varsa, buna ve kalıntının türüne ilişkin bilgileri jeofizik mühendisi ile paylaşır. Mühendis de bu bilgiler ışığında zeminin yerine göre yeraltını görüntüleme yöntemini seçer. Kalıntı göl içindeyse sismik aletlerle donanımlı bir helikopterle ya da tekneyle üzerinde dolaşılır. Jeoradar ya da elektromanyetik ışınlama, tıptaki üç boyutlu ultrason gibi görüntülemeyle zemin taranır. Ya da manyetik tarama, gravite gibi yollar denenir. Zemin görüntülenir. Hazine var mı yok mu tespit edilir. Hiçbir jeofizik mühendisi, valilik izin verse bile gölü boşalttırmaz. Bakın Doğu Akdeniz’de, koca denizin altında petrol aranıyor, aynı yöntem arkeolojik buluntular için de kullanılır. Dolayısıyla jeofizik mühendisi olmadan hiçbir kazıya başlanamaz. Dipsiz Göl’de yapılan defineciliktir ve definecilik suçtur. Her kim izin verdiyse suçludur. Vali izin verdiyse vali suçludur. ilkel, bilim dışı, definecilik yaklaşımıyla göl boşalttırılmıştır.

Uzanlar gittiğinde TMSF, Yeniköy ve Pamukova’daki villa ve arazisinde yer altı araması için beni çağırdı. Taramaları yaptık, bulguları yetkililere rapor olarak ilettik.” (Aysel ALP/ANKARA)

https://www.cnnturk.com/a...inin-kimligi-ortaya-cikti

Haberin ayrıntısı nasıl bir cehalet sorumsuzluk ve yetersizlik içinde olduğumuzu gösteriyor.
(bkz: imkansız diye bir şey yoktur)
Yaşam adı altında doğanın tüm ekosistemini katleden biz insanlar; böyle tikel olaylara tepki göstererek günah çıkarıyoruz işte.
Burası türkiye kardeşim. insanlar ülkenin hazinesini kurutanları değil, hazine için gölü kurutanları konuşuyor.
Ya bide olumlu yönden bakın hazine çıksaydı o gölün aynısından kaç tane yapılırdı. Kaç tane şehir hastanesi yapılırdı oraya.
Hem gölün ne faydası var iki altın bulsaydık yol falan yapardık.