bugün

çin´de hongmeng os olarak da adlandirilan, huawei tarafindan 2012 yilindan beri cep telefonlari icin gelisitirilmekte olan isletim sistemi. android appleriyle uyumlu olmasi icin tasarlanmaktadir.

Huawei şefi richard yu bir röportajinda bu isletim sisteminin plan b olarak tutuldugunu, olasi bir android ve windows kisitlamalariyla karsi karsiya kaldiklarinda bu isletim sistemi üzerinden devam edeceklerini söyledi. aksi takdirde android ve windows ile calismaya devam edeceklerini bildirmisti.
bu da yalan oldu kovid sayesinde.
yanlış bilinenin aksine yalan olmadı.

2 gün önce harmony os 2.0, bazı huawei cihazlarda, beta sürümü kullanıma sunuldu. emui 11 arayüzünü kullanan telefonların genelinde kullanıma sürüleceği konuşuluyor.

harmony os güncellemesi alan tüm modeller;

p40, p40 pro, mate 30 - pro ve matepad pro.

ilerleyen zamanlarda emui 11 destekleyen diğer cihazlara da ulaşması planlanıyor.
kirin 980 işlemci var telefonumda ve android gayet stabil ve efsane. bir şekilde android ile devam etmeleri gerekiyor bence.
son telelefonu yine huawei'den aldim. fakat android olmasina özen gösterdim. sonucta üstün bir islemciye sahip ama cok ucuz bir cep telefonlarindan bir tanesi.

huawei her ne kadar play store'deki appleri harmony os app galery'e yüklese de zaman alacak gibi geliyor. bir de is yeri icin kullanmis oldugum applerin harmony os ile uyum durumundan emin degildim.

olur da ileride harmony os app galery'i play store seviyesine cekerse o zaman huawei kullanmaya devam edilebilinir.
denemek için henüz erken. ancak kamera konusunda öyle başarılı işler yapıyor ki huawei sırf kamerası için harmony os deneyimi yaşamaya değer.