bugün

deniz gezmiş, yusuf aslan ve huseyin inan gibi bir cok devrimcinin avukatlıgını yapmıs idam gecesi anıları adlı kitabında da bu devrimcilerinin idamının nasıl hukuka aykırı odugunu gerekceleriyle anlatmıs hukukcu..
(bkz: demokrasi masalı)
(bkz: hukuksuz demokrasi)
(#1146372) entryde iddia edildiği gibi kitabını sattırmak için açıklamalar yapan kişi değildir. vicdanlı bir hukuk adamıdır. kitap yıllar önce yazılmış, satacağını da satmıştır. biraz araştırma gerekmektedir b.k atmadan önce. haaa, siz diyorsanız ki ille "87 yaşındaki adam hem de böyle bir mevzuyla popüler olup bunca zaman sonra, hasta yatağından kalkıp, parayı vurup parayı çıtırlarla yiyecek" e vardır bi bildiğiniz. benim hayal gücüm kıt sanırım. büyüklerimiz buna ne derdi: hııı, hasbinallah!*
cumhuriyet tarihinin belki de en önemli savunmanı.
yıllarca olağanüstü mahkemelerdeki hukuksuz uygulamalara karşı mücadele etmiş, sıkıyönetimlere, darbelere boyun eğmemiş, 15-16 haziran olaylarında, odtü'deki kommer olayında ve daha birçok tarihi olayda savunmanlık yapmış devrimci avukat. eşi şekibe hanımla aynı idealde yürürlerken, evliliklerini de devam ettirebilmeleri de ayrı bir güzelliktir, duruştur.
kendi dilinden halit çelenk;

" Ben bir savunmanım. Güzel insanları savundum. halkını seven, onların "Bir orman gibi kardeşçesine" yaşaması için gencecik yaşamlarını veren insanları. Özgürlüklerini, yaşanmamış yemyeşil yıllarını ortaya koyan insanları. Hakça toplumsal bir düzene giden yola ışık saçan insanları savundum. Onlar bir çiçek gibi arı, taze ve renkliydiler. insan olmaktı suçları.
insanları sevmekti, baskısız, sömürüsüz, özgür bir dünya istemekti. Her biri birer dünyaydı. idealleri için öldüler, idam edildiler, hapis yattılar. Ben bu güzel insanları savunarak, onlarla beraber, insan sevgisini, barış dolu, özgür ve mutlu bir dünyayı savundum.

Bu güzel insanları seviyorum. Bir yaşam bu sevgiyle geçti. kendilerini tüm insanlığa adayanlara bir yaşam vermek çok mu? "

(bkz: Barış Savaşçıları)
(bkz: Umut Hangi Dağın Ardında)
(bkz: Beş Kapı Beş Kilit)
(bkz: idam gecesi anıları)
12 mart ve 12 eylül dönemlerinde birçok aydının,sivil toplum örgütünün avukatlığını yapmış olan dava insanı.
70'li yillardan kalan nadir adam gibi adamlardan.
2 Haziran 2008'de, Ankara Mülkiyeliler Birliği'nde düzenlenen imza gününe kitabımla birlikte gidip tokalaşma onuruna ulaştığım devrimci avukattır. Kızıyla ve eşiyle birlikte gelmiştir imza gününe. 87 yaşına rağmen zihnen dinçliği gelenleri mutlu etmiştir.
50 li yıllarda samsunda avukat lütfü enderle ortak avukatlık yapan ve bizim mahallede oturan kızıl saçlı avukat.
maalesef hayatını kaybettiğini öğrendiğimiz hukuk adamıdır. 89 yaşında evinde hayata veda etmiştir.
çelenk, başta deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan olmak üzere taylan özgür, mahir çayan, gün zileli, melih pekdemir, kemal türkler, aziz nesin, mahmut dikerdem, ilhan selçuk, oktay akbal, dr. erdal atabek, vedat türkali, mihri belli, uğur mumcu, remzi imame, mümtaz soysal, bahri savcı, adalet ağaoğlu, işık kansu, muzaffer ilhan erdost, süleyman ege, melike demirağ, sadun aren, abdullah baştürk, vahat erdoğdu, seyhan erdoğdu, fakir baykurt, talip apaydın, asım bezirci, arif damar, öner yağcı, m. emin değer gibi isimlerin avukatlığını üstlenerek "tam bağımsız türkiye" söylemi için üstüne düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiş bir isimdir.

denizlerin idam ediliş tarihi olan 6 mayıs'ta defnedilecek olması da enteresandır.
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatıdır Halit Çelenk.
Denizler'i yitirdiğimiz günün gündüzünde ölüm haberini aldığımız, hukuk adamı, dava adamı.
Savunduğun insanları sahiplenecek, mücadelelerini zafere götürecek yepyeni Denizler yetişiyor Halit amca, gözün arkada kalmasın. Işıklar içinde yat...

gülünün solduğu akşam'ı, yani denizler'i tanımamızı sağlayan kitabın yazarı erdal özü' de bir 5 mayıs günü kaybetmiştik. ne lanet günsün sen 5 mayıs!
çok sevdiği denizlerin ölüm yıldönümünde toprağa verilecek adam.
rahat uyu halit çelenk..
ışıklar içinde ol, güzel, aydınlık,ilkeli, devrimci insan.
bırak dağılsın komünist denize o güzel insanların o özgürlük düşünceleri.Halit Çelenk uğurlar olsun.
mesleğinde başarılı kişi. allah rahmet eylesin.
avukatı olduğu 3 fidanın yanına, toprağa, onlar gibi 6 mayısta gidecektir. ölümün onu böyle bir günde alması oldukça manidar geliyor insana.

sadece 3 fidanın avukatı olarak değil, yaptığı işlerle de hukuk dünyasına büyük katkılarda bulunmuştur. mekanın cennet olsun halit hocam.

(bkz: türkiye insan hakları kurumu)
"deniz mahkemeye düşmüş, avukatı ben olaydım" diyen türküdeki şanslı kişi belki de.
denizler'imizi savunmuş, direnmiş ve onlar gibi o da aydınlık tarihe işlenmiştir.
http://www.haberturk.com/...i-halit-celenk-vefat-etti savunduğu deniz, hüseyin ve yusufun ölüm yıldönümü olan 6 mayısta toprağa verilecek olan solun efsane avukatıdır. allah rahmet eylesin.
Denizlerin avukati olarak taninan bu ulkenin yetistirdigi aydin goruslu sayili insanlardan biriydi o. 6 mayis'a 1 kala olmesi iki aciyi birden yasamamizi saglamistir. Yarin topraga verilecekmis. Mekani cennet olsun.. Ayrica kitaplarindan biri olan idam gecesi anilarinda davanin oldugu yillari gercekten cok guzel anlatmisti. Okunmaya degerdir.
türkiye bir aydınını daha kaybetti, hakka yürümüş. denizlerin idamını her anlatışında gözleri dolu dolu olan dava insanı,duygu insanı. onurlu yaşamının önünde saygıyla eğiliyoruz.
39. yılı göremedi. ruhu şad, mekanı cennet olsun. her zaman deniz'in, yusuf'un ve hüseyin'in yanındaydı. kendisine borçluyuz. bir aydın, adalet savaşçısını daha kaybettik.
yoketmeye ve yoksaymaya karşı yaşamı savunmuş demokrat.

güle güle.
Çelenk'in ölümünün üç gencin idam yıldönümüne denk gelmesi kaderin buruk bir cilvesi sanki... Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan 6 Mayıs 1972'de idam edilmişlerdi, hepinizin ruhu şad olsun, nurlar içinde yatın... muhtemelen cenaze töreni de anma töreniyle birleştirilecektir...
''herkesin son sözü, özü neyse o olur daima.'' sözünü yeniden hatırlamama neden olmuştur.
erbakan'ın ölüm tarihi, yazıcıoğlu'nun ölüm şekli, hatırlamadığım nice ölüm ve çelenk. tesadüflere nasıl inanabilirim?
bir yumrukta senin için göklere bundan sonra, bir haykırış daha yokluğunuza...