bugün

bir soru.
Bal gibi şehirdir.

Aç kalmazsınız.
Merak ettiğim yerlerden biri, belki bigün tatlı yemeğe giderim.
gastronomik bir şehir olması ihtimaller dahilinde.
Fıstıklı börek, katmer, küşleme, sarımsaklı lahmacun, envai çeşit kebap, baklava ve fıstık şöleni kadayıflar yemeden,

Beyran, menengiç içmeden,

Hayvanat bahçesini, sayısız müzelerini, kalesini, çarşısını gezmeden dönme!
Gezelim yiyelim, yiyelim,yiyelim e hadi gidelim şehri.
Gaziantep şehrinin nasıl bir yer olduğunu merak eden yazar sorusu.

6 sene yaşadım antep'te.

yemekleri dünyada tek. Hatay denir de bir geçin onu, antep hepsini kebabıyla, dolmasıyla, baklavasıyla döver.

insanı da iyidir. samimidir. doğaldır. yardimseverdir. istisnalar hiçbir yerde kaideyi bozmaz, oradaki istisnalardan bahsetmek istemem şimdi. Genel olarak sevdiğim çok insan tanıdım orali. görüşürüz hala.

Öte yandan Güneydoğu'nun paris'idir. Karşıyaka diye bir bölge vardır ki o TV'lerde gördüğünüz guneydogu'dur. ama bir de diğer bölgeler var ki yok böyle bir zenginlik, görgü, satafat, marka.

Marka demişken, is adamları markalasmayi da iyi bilir. (bkz: sanko) (bkz: merinos) (bkz: Güllüoğlu baklava)

antep'e ilk gittiğim yıllar, o dönem izmir'de yaşayan fakat Aydın'dan tanıştığım bir arkadaşıma antep'te yaşadığım bir olayı anlatırken "yürüyen merdivene tam binmistim ki..." ile başlayan bir cümle kurdum ve arkadaşım şaşkın bir halde "Antep'te yürüyen merdiven mi var?" diye sormuştu. o dönem Aydın'da hiçbir yerde henüz yoktu. (bkz: yıl 2006) sözde ege gelişmiş, Güneydoğu geri kalmış değil mi? bir Egeli olarak ağız dolusu kufrederim ben bu anlayışa.

antep candır.

8 sene oldu döneli.

ilk fırsatta öyle istiyorum ki gitmeyi...
Sıcak ve ben sıcaktan hiç hazetmem.

Püfür püfür esecek yoksa olmaz.
türkiye nin suç oranı en yüksek şehriymiş diyolla.
Yemek kültürünün harika olduğu insanlarının iyi olduğu son zamanlarda suriyelilerden dolayı eskisi gibi olmayan bir şehir. Evet.
Annemin memleketi.

Gitmesek de görmesek de, Kuru dolmaları, yuvalaması ve içli köfteleri ile iyi biliriz.
gezmeye geleceksen gel ama burada yaşamayı düşünüyorsan düşünme. ev kiraları istanbul ile yarışıyor. şehir nüfusunun yarısını suriyeliler oluşturuyor. üstlerden biri kadınları güzel demiş, o konu da meçhul. bana göre cazip hiç bir özelliği yok. ha yemekleri dersen her gün restorantlarda yiyeceksen bilmem ama sana extra sağlayacağını sanmıyorum.
Gaziantep nasıldır bilmem ama Gaziantep sofrası mükemmeldir.
Obez bir ilimizdir. Kalp, diyabet ve hipertansiyon yaygındır.
sevdiğim kız( o da beni seviyor ama açılamadım) antepli kız efsane bişey sarışın mavigözlü aşığım.. :( taktikvarmı antepli reisler? kız bizim sınıfta liseliyim. taktikleri pmden atın lütfen..
Yemekleri cok güzeldir ama gözünüzün alabildiği her yer beton yüksek yüksek binalardır. Öyle yeşillik olsun doğa olsun diyen bir tıp degilim. bundan önce yaşadığım sehirdede apartmanların olduğu işlek bir yerdeydik ama antep farklı betonlardan boğulacak gibi hissediyor insan.

Ev kiraları ve satışları cok yüksek. Özellikle üniversite çevresindeki küçücük stüdyo daireler 1000-1500 liradan başlıyor. iyi sayılabilecek bir semtte alacağınız normal bir daire fiyatına, baska şehirde deniz gören bir villa alabilirsiniz.

Kısacası gezip görmek için çok güzel ama temelli yaşanacak bir yer değil.
gazi olan bir şehirimizdir. özellikle de gastronomi yani yemekleriyle kebaplarıyla tatlılarıyla da meşhurdur.