bugün

fragmanlardan görüldüğü kadarıyla Monk dizisi ile birebir aynı senaryoyu kullanan dizidir. Yine fragmanlardan gördüğüm kadarı ile
Tony Shalhoub'un oyunculuğunun yanına yaklaşmayacak bir tıpkı çekim dizi olacak.
an itibariyle kanald'de başlamış dizi. büyük ticathane kanald'nin elinde harcanıp gitmemesi ümidi ile izleyeceğimiz engin günaydın'ın başrolünde oynadığı dizi.
edit:dizi
monk'u keyifle izliyorduk, umarım bunu da izleriz.
bi dönem okb tedavisi görmüş biri olarak merakla beklediğim diziydi, şuanda da başlamış bulunmakta. Ve yönetmeninin barış pirhasan olduğunu öğrenince daha da umutlu olduğumuz dizi.
Yakinda yayindan kaldirilarak diziler cöplügüne gidecek olan yeni bir dizi.
engin günaydının yine döktüreceği dizidir.
ilk on dakikası itibari ile engin günaydın'a yazık olacağını düşündüğüm dizi. sen hep burhan altıntop kalsaydın yada gül ağa kalsaydın be hocam.
ilk bölüm itibariyle ; kötü çok kötü dizi. umarım ilerde toparlar.
Gayet akıcı gidiyor şimdilik.
sherlock holmes - dr. watson / galip derviş - hemşire benzetilmesi açıkça belli ediyor kendini. çokta güzel olmuş.
eklemeliyim ki hemşire bayan da iyi oyuncu ve güzel.
ilk bölüm gayet akıcı, bu şekilde giderse tutar.
sakince izlenebilecek farklı bir dizi. espri falan yapıcaz ya da çok zekice detaylar vereceğiz diye kasmayan bir senaryo. doğal geldi.
izlenir bu.
Yeni nesil ergen dizisi. iyi ki izlemiyorum. Neyse ben fularımı takayım uyuyayım.
algı eke'nin ilk bölümden akılları aldığı dizi. o ne güzellik lan ?
Uyarlama bir diziye gore ilk bolumu gayet guzel olan kanal d dizisi. Ersin yerine baska birisi olsaydi cok daha guzel olurdu tabii.

Ayrica bu dizi sayesinde dunya gozuyle, 75 dakika boyunca reklam arasi olmadan kanal d izledim. Bu sirada kanal d'nin ipneligini de bir kez daha gormus oldum.

Soyle ki; 23.00'da baslayan dizi, 00.15'e dek reklamsiz gosterildi. Sonra "tek reklam" yazdi ve akbank ikizler reklamini izledik. Arka sokaklar'in yeni bolumunu barindiran bir reklam daha izledikten sonra (hadi bunu reklam saymayalim, neyse) engin gunaydin'in oynadigi musluk reklami gosterildi. Sonra bildigin reklam kusagina girdigimizi fark ettim. Reklamlar baslayali 13 dakika oldu, hala devam ediyor reklamlar.
ersin korkut vesilesiyle izlenme değerini yitiren dizidir. zaten oturup dizi izleyeceğimden değil de, şu yeni nesil bkmliler dizileri piç ediyor farkında değil yapımcılar.
gayet sade bir şekilde ilk bölüm olması sebebiyle tanıtıma önem verilerek başlayan dizi. bir kaç bölüm sonrası daha iyi olacağına inanıyorum, tabii ki şu galip burhan gibi konuşsaydı on numara olurdu hani ama neyse.*
monk uyarlaması 10 numara dizi onca kalitesiz iş arasında parlaması gerekir. tek korkum reyting kurbanı olması.
yerli sherlock holmes kafası. içine biraz komedi katılmaya çalışılmış. yapacak daha iyi bir işiniz yoksa, iki saat karşısında oturup bakılır sadece, izlenmez yani.
engin gunaydini ozlemisim dedirten ama her dizide oldugu gibi ilk bolumu tutuk olup, sonralari acilacagini umdugum yeni bir dizi.
fena sayılmaz ama bir behzat ç gibi izlemek için uykusuz kalınmaz.
yine çakma diye çamur atılan dizidir kendisi. hayır efendim çakma değil uyarlamadır. ayırt edin artık bunu bir zahmet. adamlar dizinin sonunda nbc yazdılar kocaman daha ne yapsınlar?

gelelim diziye. Bir kere engin günaydın muhteşem bir seçim olmuş. herhalde daha iyi bir seçim olamazdı. algı eke'den bahsetmiyorum bile zira kendisini çok seviyorum. onu bu projede görmek beni ayrı mutlu etti. ersin korkut olmasa da olurdu ama ne yapalım artık pire için yorgan yakmayalım.

dizi süresini kısa tutacaklarmış algı eke'nin söylediğine göre reklamsız 50dkyı geçmeyecekmiş. çok iyi olur zira 45dklık bir bölümü 90dkya çıkarmak için aptal aptal bakışmalar eklemek zorunda kalmazlar.
Gayet hijyenik bir dizi görüldüğü kadarıyla. Burhan"a yakışan bir rol olmuş.
yabancı bir diziden * uyarlama bir dizi. öncelikle şunu söyleyeyim, yaklaşık 1 ay gibi bir sürede avrupa yakasınının 3. sezonundan engin günaydın'ın dahil olduğu sezon itibaren son sezona kadar hemen hemen tüm bölümleri izledim. engin günaydın'ı ve o ekibi çok özlemiştim ve özellikle son 2 sezonu çok takip etmiştim. engin günaydın'ın uzun bir aradan sonra böyle bir dizi ile ekranlara döneceğini duyunca çok sevindim. avrupa yakasını izleme sebeplerimin en başında kendisi geliyor.

--spoiler--
gelelim asıl konuya, galip derviş'e. ilk bölüm gayet hoşuma gitti. ben dizinin orjinalini hiç izlemedim. fakat dizinin çoğu hikayesi bana the mentalist'ten tanıdık geldi. the mentalist, galip derviş kadar içinde komedi barındıran bir dizi değil ama bazı karakterler ve karakterlerin hikayesi çok benzer.

1- galip derviş'in başrolündeki galip'in eşi suikaste kurban gidip öldürülüyor.
the mentalist'in başrolündeki patrick jane'in de eşi ve çocuğu bir seri katil tarafından öldürülüyor.

2- galip derviş eşinin ölümü sebebiyle psikolojik sorunlar yaşıyor ve emniyetteki görevinden ayrılmak zorunda kalıyor.
the mentalist'te patrick jane bir polis-ajan değil ama cbi'a cinayetlere çözme konusunda yardımcı oluyor. yani bir danışman. tıpkı galip'in ilk bölümdeki görevi gibi.

3- galip derviş ve patrick jane de çok iyi bir zekaya sahipler ve hafızaları inanılmaz derecede kuvvetli. cinayetleri harika zekalarıyla çözüyorlar.

4- galip derviş'in henüz ilk bölümü yayınlandı ama anladığımız gibi galip hem normal cinayetleri çözecek, hem de karısının ölümündeki sır perdesini aralamaya çalışacak.

patrick jane de hem cbi daki cinayetleri çözüyor hem de red john'ın peşinden koşuyor. işte bir ortak nokta daha.

5- galip derviş de, patrick jane de patronlarını zaman zaman yaptıkları hareketler ve aldıkları kararlarla çıldırtıyor. fakat her iki karakterin patronları da bu çılgınlara çok ihtiyaçları var.

6- her iki karakter de ölen eşlerini çok seviyorlar ve özlüyorlar.

arada farkılılıklar da var elbet. misal galip inanılmaz derecede titiz ve hijyen manyağı bir adam.
--spoiler--

bu iki dizi ve başrol karakterleri hakkında şimdilik analizlerim bunlar. galip dervişin yeni bölümleri yayınlandıkça daha da fazla benzerlikler ortaya çıkacaktır. galip derviş ile ilgili şunu söyleyebilirim, ilk bölümü benim beğenimi kazandı. bkm ekibinin hemen hemen tümünün oyunculuklarını beğenmediğim için acaba ersin korkut yerine başka bir isim olabilir miydi ? diye aklıma gelmedi değil. yine galip derviş'in eli ayağı olan hülya karakterini canlandıran algı eke çok güzel bir seçim olmuş. dizinin saati biraz geç gibi. ayrıca günü de biraz sakat. perşembe akşamları kurtlar vadisi, fenerbahçe'nin uefa avrupa ligi maçları, atv'nin dini programı gibi çok ciddi rakipleri var. kayıp şehir bittikten sonra bu dizinin gününe ve saatine aktarılabilir. aktarılması bana göre daha sağlıklı olacaktır. ayrıca yukarıda okuduğum entrylerde dizinin süresinin 60-70 dk civarı olacağını okudum ve çok sevindim. zira uzun süren diziler insanı belli bir süre sonra bayıyor ve süreyi uzatayım derken saçmalıklar ardı ardına sıralanıyor. kısa ve öz olsun. umarım bu dizi de içinde aşk üzerine kurulu entrikalar barındırmadığı için dizi çöplüğünde yerini almaz. böyle devam galip derviş !
Engin günaydın'ın baş rolde olduğu, monk çakması yerli yapım. Monk'un her bölümünü ezbere bilenler izlerken sıkılacaktır, çünkü engin günaydın ne kadar iyi bir oyuncu olsada Tony Shalhoub kadar role uymamıştır. biraz zorlama bir dizi olacağı hissini ilk bölümden hissettirdi, umarım yanılırım ve keyifli bir dizi olur.
orjinal adı monk olan amerikan dizisinden uyarlanmış engin günaydın dizisi. zaten senaryoda yabancı bir isim yazıyordu.