bugün

Bukadar yatan bi dizi görmedim her dizinin yeni bölümü çıkıyor ama fringe ekibi yeni bölümü çekemiyor bi türlü.. (bkz: hasretinden prangalar eskittim)
2. sezon 11. bölümde olivia'nın ortağı charlie'nin ne işi var yahu. Bu adam 5-6 bölüm önce ölmemiş miydi? ne ayaksınız arkadaş.
yeni bölümlerini merakla beklediğim muhteşem dizi.
2. sezonun finalinde olivia ile alternatif olivia'nın dövüş sahnesinde tekkende aynı oyuncunun kendisiyle dövüştüğü hissiyatına kapıldım. *
j. j. abrams'ın lost'tan sonraki ikinci harikası denilebilecek, aklın ve bilimin sınırlarını zorlayan ve ''lost'tan sonra izlediğim bütün diziler basit geliyor'' düşüncesini kırmayı başarabilecek belki de ilk dizidir kendileri. izleyin, izlettirin.
Güzel ve ilgi çekici olmasının yanında 4.sezonunda fazlasıyla tatile girmiş dizidir.
birinci sezonun birinci bölümünü yanlış sıralandırma sonucu izleyemedim. daha doğrusu izledim ama bir bok anlamadım. ikinci bölümden itibaren anlamaya başladım. gerçi ikinci bölümdeyim ama olsun. güzel yani. evet.
yeni bölümü heyecanla beklenen, sadece walter bishop için bile izlenmeye değer dizi. çok duygusal bir sahnesi vardır ki izlenesi.
http://www.youtube.com/watch?v=ooq6MywEkW0
ilk sezonuyla, izleyicide, her bölümün nasıl başlayıp, nasıl biteceği hakkında merak uyandırmış olsa da, ikinci sezonuyla, aynı merakı ve heyecanı vermemiş, walter bishop karakterinin oldukça zeki ve deli olduğu, dizi.
"eycın danım" diye telefonu açmıyor mu, açıyor. biz de bayılıyoruz.
verdiği gereksiz 50 günlük aranın bugün itibariyle son bulup biz hayranlarını mutlu etmiş olan muhteşem dizidir. ilgili torrent sitelerine düşeceği anı beklemekteyiz.

(bkz: şükür kavuşturana)
şokta bulabileceğiniz pirinç patlaklı gofret.

dizi olanının hastasıyız o ayrı.
3x10'la birlikte eski tadının kalmadığını bir kez daha kanıtladı. dizi bitirilmeye yakın gibi duruyor. son sezonu olacak sanırsam.
--spoiler 3x10--

pek duygusal bir bölümle karşımıza geldi aradan sonra. walter yaptığının ne denli kötü sonuçlara yol açtığını öğrendi. peter, alternatif olivia'yı hamile bıraktığını öğrendi. * ve en sonunda gözcülerin aslında bir test yaptığını öğrendik. walter, o gözlüklerden ben de istiyorum. ayrıca fox kanalına ne kadar laf hazırlasam da, dizinin bu sezon bitmesi en hayırlısı gibi duruyor. ama adam gibi bitsin, iptal etmesinler.

--spoiler 3x10--
(bkz: bir behzat ç değil)
s03e10 ile yeniden aramıza dönmüş dizidir. gerçekten özlemiştik, ve çok ince göndermeler yapan, çok güzel bir bölüm idi.

aşağıda yazacaklarım ise çok ciddi spoiler ve gelecek bölümlere yönelik tahminlerimi içerir. söylemedi demeyin.

--spoiler--

öncelikle zaman yolculuğunu ve kelebek etkisini ele almaları çok güzeldi. özellikle kelebek etkisini bir ateşböceğinin yakalanması üzerinden vermeleri takdire şayandı. evren sürekli kendini dengelemeye çalışıyor mesajı verildi. paralel evrenden birisini getiriyorsan bu evrenden birisini kaybedersin. peter da bir gencin ölümüne sebep olmuştu.
christopher lloyd'u yani dr emmet brown'ı görmek çok güzeldi bu bölümde. bu yüzü gerçekten özlemişiz. burada çok ince iki gönderme de gözlerden kaçmadı. şöyle açıklayayım:
lloyd'un çocuğunun öldüğü, ve tarihin akışının değiştiği, evrenin dengelerinin değiştiği tarih 1985 olarak veriliyor. bu tarihi geleceğe dönüş 1 ve 2'den çok yakından hatırlıyoruz. hatırlarsanız geleceğe dönüş serisi de 1985 yılında başlamıştı ve ilk zaman yolculuğu bu yılda yapılmıştı. geleceğe dönüş 2 filminde kahramanlarımız alternatif 1985'e dönmüşler, alternatif evrenle tanışmışlardı. hatta dr brown 1985 yılından geleceğe gidilirse alternatif evrenin geleceğine gidileceğini, bu yüzden çözümün geçmişte saklı olduğunu söylemişti. 1985 yılına dr brown üzerinden yapılan bu gönderme, ve öngörülemeyen geleceğin bu tarihten itibaren başlamış olması gerçekten çok ince ve güzel bir gönderme idi.
ayrıca walter'ın lloyd'a "sanırım oğlun zaman yolculuğu yapmış" demesi ve lloyd'un da şaşırmadan gülümsemesi yine çok hoş bir gönderme idi.
jj bu bölümde gerçekten back to the future'e hayranlığını ve saygısını göstermiş bence.
öte yandan son sahnelerde observer'ların walter'a "baba olmak zor" demesine ve son sahnede "walter değişmiş. önceden de peter'ın ölmesine razı olmuştu. anladık ki bundan sonra da razı olacak demesi"ne gelecek olursak:
bence bu cümleler peter'ın baba olacağı anlamına gelmeyecek. bence observer'lar ikide bir peter'ın ölüm tehlikesi geçirmesine ve walter'ın ikide bir oğlunu kaybetme korkusu yaşamasına sebep oldu. böylece walter her seferinde peter'ı kaybetme korkusunu yaşayacak, ve sonunda da pes edecek. yarattığı dengesizliğin sonuçlarını her gün yaşayacak. baba olmak zor olmalı sözü de bu yüzden. bu bölümde bile peter 3 kere ölümden döndü zira.

--spoiler--
--spoiler--
s03e10 ile, bir filme konu olup, doldurabilecek bir seneryoyla süpersonic şekilde geri dönmüş dizi. yukarıda atgmuls olayı gayet güzel özetlemiş zati.
ancak bu dizinin sonunda, peteR o makineye bağlanır, oliviaya kavuşamaz ve öLürse iki elim yakanda olur jj.
--spoiler--
uzun aradan sonra 3x10 bölümüyle bomba gibi dönmüş dizidir.
verdiği uzun aradan sonra tatmin edici bir bölümle geri dönmüş dizidir.

--s03e10 spoiler--

bölümde zaman kavramını, walter'ın taa peter'ı diğer evrenden getirdiği yıllarla olan ihtimallerle çevrili bağlantıları, geleceğin değiştirilemeyeceği gerçeğinin üzerine üzerine gidildiği ve bütün bunların yanında peter ve olivia arasındaki tatsız duyguların yavaş yavaş yerini yakınlaşmaya bıraktığını izleterek takdiri haketmiş bir bölüm izletmiştir. zaten observer konulu bölümler her zaman en iyiler arasına giren bölümler oluyor.

bölümün en bomba diyaloğu da; ''anahtarı ver kızı kurtar'' idi.

ve ayrıca;

telefonu açıp da danım diyen dillerini yerim, özlemişim(z).

--s03e10 spoiler--

ey fox sana sesleniyorum, bu güzelim dizi bu sezon bitmemeli !
önümüzdeki sezon yayınlanmama ihtimali yüksek olan dizi.

tek umudum hikayenin havada kalmayıp tamamen bitirilebilmesi... bitirilebilecekmiş gibi ilerliyor senaryo, eğer bir dahaki sezon gelmeyecekse bari adam gibi bir sonu olsun şu dizinin. amerikanın zevksiz insanları yüzünden güzelim hikaye havada kalmasın.
bitecekmiş gibi hissettiren dizi.
3x11 ile yine 40 dakikaya onlarca soru işareti sığdırarak lost tadında karmakarışık bir bölüm izletmiş dizidir.

--s03e11 spoiler--

walter şempanze serumu yedin muz muz diye ortalıklarda dolanıyorsun da oğlun elden gidiyor, peter elden gidiyor be adam. nina yine bir işler çevirecek, bu bölüm sonunda onu gördük, tam ısınacakken yine kendisinden soğutuyor bu kadın.

folivia olayıyla da yardılar ya bu bölümde ne diyelim, harikasın dizi.

--s03e11 spoiler--
hayvan gibi bütçesi ve jj abrams ı ile beni benden alan, şu aralar 2 günde 1 sezonunu izlediğim, ne arka sokaklar tadında ne de supernatural tadında eecınt danım, pitır bişıp ve vootır bişıp odaklı, izledikçe bağımlılık yaratan çıtı pıtı fox tv dizisi.

edit: mesiv daaynemik i de unutmamak gerek her iş onların başının altından çıkıyor ne de olsa.
Dizinin yayınlandığı gün Cuma gününe alınmıştır. Heroes ve Flash Forward ta bu güne alındıktan sonra sonlanmıştı, umarım diziyi bitirmezler.
YAMULMUYORSAM, HALUK BiLGiNER'iN DE 11 kasım'da KATILACAĞI, DiZiDiR.

edit: yalan olmuştur.