bugün

aslında tanrı insanların kalbinde ölmüştür demek istediğini sandığım filozof.
"Hayat size ekşi limonlar sunuyorsa sizde tuz ve tekila isteyin" lafının sahibi mükemmel kafası olan moruk.
alman imparatoru wilhelm ile aynı gün doğması sebebiyle kendisine wilhelm ismi verilmiştir. çocukluğunda her doğum günü bütün ülke tarafından kutlandığını düşünmüş durmuştur. hastalığı sebebiyle kendi felsefesini oluşturmuş, diğer filozoflardan etkilenmemiştir.
nietzsche ile aynı dönem de yaşamak hatta onun karısı olmak istiyorum lan.
uçuk fikirlerime onu sollayasım geldi.
hatta ecco homo kavramını böyle birden anlatmak ve nietzscheciğimin "ulan bu benim niye önce aklıma gelmedi?!" sorunsalıyla uğraşmasını ve ve veeee gecenin tam ortasında ona "Tanrı öldü!" diyerek bana tapmasını sağlamak istiyorum.
bıyıklarının batma riskini alarak beni öpmesini bile kabul ederim.
nietzsche'nin ilham kaynağı olmak isteyen yazar.

tanım: değişik kavramlara imzasını atmış, yaşam tarzıyla da farkını ortaya koymuş ünlü bıyıklı alman düşünür.
"elimizde bir çiçek varken gözümüze yalnızca dikenleri görünür... uzaklarda ise bir diken vardır; gözümüz hep çiçeğini görür… " -nietzsche
Friedrich Wilhelm Nietzsche 'üstüninsan' fikiriyle tanınan varoluşçu Alman filozof. Kendisini "Filozoflar içinde ilk psikolog" olarak tanımlar ve doğrusunu söylemek gerekirse öyledir. Nesillerdir 'Deli mi dahi mi?' tartışmaları içinde olmuş ancak insanlar onu okumaktan vazgeçememişlerdir.
(bkz: Böyle Buyurdu Zerdüşt)
Kendi alevinle yakmaya hazır olmalısın kendini önce kül olmadan nasıl yeni olabilirsin ki.
"Ümit en son kötülüktür, işkenceyi uzatır." diyerek beni kendine bağlamış insan ötesi varlıktır. Her kitabında, ortaya koyduğu aforizmalarla hayatı ve insanı nasıl mantıklı bir gözle çözdüğü görülen tek insan.
üst insanın, tinselleşmiş tutkuların mucidi, çekiçle felsefe yapan adam. insanlığın yapması gereken ve yapıyor olduğuğu şey ona göre dinin ve ahlakın iğdiş etmeye çalıştığı içgüdülerimizi tinselleşmektir.. işlevbilimsel ( fizyolojik)bir düşünme yapısı vardır. kavramların hangi ihtiyaca yönelik doğduğunu analiz ederek onları en doğru şekilde algılar ve düşünme sürecinde kullanır. bir yerde, niezsche'nin dili algılayışının anlaşılması gerek onu anlamak için, diyordu. bence asıl nietzsche'nin dili( felsefi kavramları özellikle) algılayışının öğrenilmesi gerek. felsefeyi anlamak için..
'insanca pek insanca' eserinin sahibidir kendisi.
'intikam: iradenin zamana ve geçmişe duyduğu tiksintidir' lafının sahibidir aynı zamanda.
beşiktaş kalecisi cenk gönen'in maçlardan sonraki röpörtajlarında alıntı yaptığı alman filozof.
felsefe yapmaya çalışan liseliler ve ergenlikten bir türlü çıkamamış birbirine denk büzüktaşlar derneği 'nin onursal başkanıdır. felsefe ve filozof cemiyetinin en güzide çapulcusudur.
müzik temelde bizde belli bir oranda güç kazanan yaşam duygusunun özünde gizli olan acıyı anlatır; müziğin verdiği heyecanın yapısında da bu acıdan uzaklaşıp onu uzaktan izleme düşüncesi vardır. **
nihilizmin babası sayılabilecek filozof.
bugün ölüm yıl dönümüdür. 25 ağustos 1900
111 yıl önce bugün öldü denilen zattır. tıpkı o'nun '' tanrı öldü '' demesine nispet yapar gibi. huzurlu uyu üstad.
"inanç mutluluk verir; yani yalandır." diyendir.

edit: beni niye çükülüyon. git niçeyi çüküla.
klasik müzik besteleri de yapmış, nihilli egzistansiyalist fikir insanı. ontoloji ve egzistansiyalizm açısından çok önemli tespitler yaptığı ve ilerlemeler kaydederek kendinden sonrakilere yol gösterdiği bir gerçektir.
(bkz: art dünyalar yanılsaması)

ancak; en yakın arkadaşlarından birinin, 1948 devrimine katıldığı halde, daha sonra ilericiliği terk edip yahudilerin tümüyle yeteneksiz, sanata aykırı, beş duyusunu aynı ana çalıştıramayan, hayvanlar gibi hırlayarak şarkı söyleyen insanlar olduklarını söyleyen* richard wagner olması manidardır.
(bkz: bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim)
dünyadaki toplam aforizma sayısının yüzde 70'ini kendisi söylemiştir zira romanlarında her cümle bir aforizmadır. Böyle buyurdu zerdüşt'ü okumaya çalıştım olmadı, ecce homo'yu da arkadaşta gördüm kapağını açtım kapadım. ne vardı sanki aytmatov gibi yazsan neyse yine de seviyorum seni.
üstinsan gibi felsefi bir terimi geliştiren varoluşçu alman filozof. ayrıca konstantrasyonunuzu toplayamayan biriyseniz önce toplamayı öğrenip ondan sonra okumanız gereken adam.
müthiş bi adamdır... şu lafını yaklaşık 15 yıldır söylerim, mükemmeldir...

"bu dahil tüm genellemeler yanlıştır..."
Selomen'in canını aldığı, değerli filozof olup, dağda ki köpeye dahi ilham veren zatı muhterem.
hınç duygusunu incelemeyi düşünen psikologlara karşı söyleyeceğim şu:bu bitki,en iyi anarşist ve yahudi düşmanları arasında açıyor,bir de gizli yerlerde çiçekleniyor hep,menekşe gibi,ama farklı bir kokuyla.
friedrich nietzsche
(bkz: ahlakın soykütüğü üstüne)
"müziği duymayanlar, dans edenleri görünce deli sanırlar." *