bugün

istiklal caddesinde fransız konsolosluğunda bulunan bi merkez. bildiğim kendi dilini öğrenten en ucuz resmi kurum. fransız eğitim bakanlığına bağlıdır. çikolatalı tostu meşhurdur. diğer tostlarıda gayet güzel yapıyor kantini. etrafda fransız ve kendini fransız sanan türklerle çevrili çalışan grubu vardır. fransızca öğrenim bi kuru (30 ders) için 450 lira gibi cüzi bi ücret istiyorlar.
çok aktiftir; film gösterileri, söyleyişiler, konserler derken hangisine koşuşturacağınızı bilemezsiniz.

mediatekine girdiğiniz anda istiklal'in bütün o karmaşasından uzaklaşırsınız. fransızca öğrenenler için eşi bulunmaz bir yerdir burası, her yönden kendinizi geliştirme fırsatı tanır. ayrıca sürekli yayınları takip edebilir, çizgi romanlarda kendinizi kaybedebilirsiniz. diyorsanız ki fransızca kitap satan yer bulamıyorum, ben de derim ki kitabı satın almaya ne gerek var, sadece basit bir üyelik gereklidir kitapları, dvdleri vs. buradan ödünç almanız için.

mediatekte 24300den fazla kitap, 1440 video kaset, 1560 müzik cdsi, 120 cd-rom, 1390 DVD, 56 gazete ve dergi vardır.
2 tür üyeliği vardır: tam 45 lira, indirimli 35 lira üyelik tipinde 4 kitap + 2 çizgi romanı dört hafta süreyle, 3 dergi + 3 CD iki hafta süreyle ödünç alınabilir. bu üyelik tipi kütüphane üyeliği olarak geçer.
medyatik tipi üyelikte ise tam 70 lira, indirimli 50 lira ödemek koşuluyla 4 haftalığına 4 kitap + 2 çizgi roman ve 2 haftalığına 3 dergi + 3 CD + 3 VHS + 2 DVD ödünç alabilirsiniz.
VHS artık pek yaygın olmadığından üyelik tipleri arasındaki farkın DVDlerden kaynaklandığı söylenilebilir.

indirimli fiyatlar 18 yaşın altındakiler, öğrenciler, öğretmenler, 60 yaş üzeri ve emekliler için geçerlidir.
fiyatlar yıllık üyelik içindir. üye kartı çıkarmak için bir fotoğraf, bir kimlik ve ikametgah belgesi getirmeniz yeterlidir.

işin ucunda simone de beauvoir'ı, sefiller'i, albert camus'yü orijinalinden okumak var, değmez mi?

ayrıca delf/dalf sınavları da burada yapılır, fransızca ders de verilir. derslerinin kalitesinden şüphe duymuyorum çünkü bir tanıdığım buradan aldığı fransızca'yla strasbourg hukuka gittiğine göre küçümsenemez herhalde burada verilen eğitim.
ankara fransız kültür merkezi, kolej'deki eski ted binasındadır.
fransızca öğrenmek beklentisiyle gidenlerin elini boş döndürmeyecek kurumdur kendisi..
kendini geliştirmen için sunulan alternatiflerin fazlalılığı cebinden çıkan paracıklara acıma hissini azaltır *
izmirde dokuz eylül üniversitesi rektörlüğü ile tevfik fikret lisesi arasında şirin güzide bir yerdedir. tam dolu bir yılım geçti ve güzel günlerdi...isteklerinizin tamamına destek olmaya çalışan bir idari kadrosu ile çalışmalarına devam etmektedir.
9 ekim yani yarın istanbul un sesleri etkinliği düzenleyecek.
kaçmasın...
Ankara'da ziya bey caddesinde yeri vardı. *
izmir'dekinin bitişiğinde bir de fransız restoranı var ki favorim.
(bkz: la cigale).
izmirdekinin bitişiğindeki (bkz: La cigale) adlı favorimiz olan mekandan 3 kişi 300 lira hesap ödeyip çıkarsınız. Fakat ambiyansı ve yemekleri güzeldir, o ayrı.
görsel