bugün

final zamanının gelip çatması. çalışılacak bir sürü konunun olmasına rağmen içten hiç bir isteğin gelmemesi durumu.*
uludağ sözlük gibi bir vakit geçirme alternatifi bulunduğu zaman yanınıza dahi uğramayan istektir.*
butun donem her gece yataga yatildiginde yarin çok çalışıcam çok çalışıcam diyip de sabah hepsini unutan öğrencinin halidir. yumurta kapıya istense de istenmese de dayanacaktır ve sonucunda konular birikir ve en sonunda seneye artık denilir. ayrica donem icinde full calismis kisi de ayni durumdadır.
daha zaman var daha var derken final zamanın gelip çatmasıyla hay a.q denilip seneye alırız artık denilip calışmamak.
klasik öğrenci psikolojisidir. Ders çalışmamak için her türlü bahana yaratılır. Bünye oturup o notları açmamak adına çok kreatif sebepler üretir. Uykunun ardına saklanır, not toplamak bahanesiyle kendini sokağa atar, fotokopicileri dolaşır, bir kaç sınıf arkadaşına uğrar, muhabbet eder, eve gelir, yemek arası vermek için dakikaları sayar. Sonuç itibariyle bütün günü ne yaptığını bile anlamadığı şeylere harcar ve gece yarısından itibaren ders materyallerinin yolunu tutar. Bu esnada en yakın destekçileri bir üçü bir arada şeklindeki kafein, yüze çarpılan buz gibi bir su ve gecenin sessizliğidir.
durup durup bu zamanda roman okuyası gelir adamın.

ayrıca (bkz: finallere çalışmayıp sözlükte takılmak)
pek zevklidir, oda arkadaşı ders çalışırken elinde törpü, ortalarda kısa şortla dolaşan, yarım saat sonraki partiye yetişmek için zaman kollayan tipler bilirim ben.. sınav sonrası da yumurta kapıya dayanır ben nasıl vericem bu dersleri diye kara kara düşünür. amacı okumak olan ama yolunu biraz saptırmış olan zihniyettir. herkes için geçerli olmamakla birlikte aslında eğlenceli sayılır ama sonrası düşünülmediği taktirde.
hele ki kişi son sınıf öğrencisi ise hepten kabus olan durum. eskiden en azından ders çalışmaya çalışan bünyede şimdilerde o çalışmaya çalışma isteğinin bile olmamasıyla durumun ne kadar vahim olduğu anlaşılır.

(bkz: yusuf yusuf)
ulen bu sınavlardan sonra günlük ve düzenli ders çalışmaya başalayacagım denir ve kişi kendi kendini motive eder.
(bkz: sınav zamanı sözlüğe sarmak)
çok bahanesi vardır. ders çalışmamak için ne gerekiyorsa yapılır. en güzeli temizlik yapmaktır. sonunda istesen de çalışamazsın yorgunluktan. düzgünce duran çekmeceler boşaltılıp tekrar düzeltilebilir. hatta oturup bütün gazeteleri her satırına kadar okuyanlar da vardır çalışmamak adına. dersi son dakikaya bırakmak daha zevkli gelir bu tip insanlara.
Sancılı dönemin gelmesiyle nescafelerin alınıp yumurtanın kıça dayanması sonucu sabahlamak amacıyla yapılması düşünülüşen eylem.Ayrıca siz ders çalışırken evde başka birinin gecelere akma durumu söz konusu ise(genelde beden eğitimi öğrencilerinin gibi) hey a.q nasıl bi bölümdeyim dedirten vaka...
her şeyi yapmaya çalışınca hiçbir şeyi yapamama durumudur.çalışacak o kadar çok şey vardır ki,üff en iyisi hiç çalışmayım diyebilirsiniz.*
insanın kendinden nefret ettiği anlardan biridir.
aklın başka yerde olması..
koy göte rahvan gitsin diyebileceğimiz alternatif seçeneklerden biri. tabii bitiminde kim kime koyuyor görüyoruz. orası ayrı.
aramaya "final" yazınca direk bu başlığın çıkmasına çok sevindim. dünya da tek değilim biliyordum ama işte daha net gördüm.param bitti sigaram yok hava buz gibi canım sıkkın ne finali ulan.zaten ne zaman kar yağsa bu finaller ona göre ayarlanıyor.buradan aynı zamanda iü rektörüne sesleniyorum:meteoroloji müdürlüğü ile beraber mi sınav tarihi seçiyorsun kardeş.soğuk ya hava evden çıkasım yok sınav koymuş.yolda hastalıktan gebere gebere bide sınava giricem zaten çalışmak.
neyse ne diyorum he çalışmak istemiyorum içimden gelmiyor sanki şimdi bugün izlesem bütün diziler daha komik bütün filmler daha kaliteli hayır (bkz: superonline)bile daha hızlı sanki.
sırf sınavlar var diye insanlığa olan kastın ne lan dünya ?