bugün

bu sezon sonu bitmesi gereken dizidir. Konular çözülmeye başladı, lastik gibi uzatmazlar, tadında bırakırlar inşallah
meltem'in babasıına köpek gibi saldırdıktan sonra ölümünden sonra artık arkandayim diye fatmagülü araması baya gülünctür. babasına öyle cıkmamalıydı, o piskopat eski kocası yüzünden babasının başına gelmeyen kalmamıştır ama yinede babasi kizindan vazgecmemistir, destek olmustur.cok yanlış hareketlerdi bunlar. herkes hata yapabilir.
Her bölüm muhakkak bir ekşın barındıran ama önümüzdeki bölümün ekşını daha güzel olacak dizi. Demedi demeyin. Sanslipisipisi'yi üzmeyin.
45. bölümde yine şaşırtmamış dizi. 2. sezon başladı. hatta üzerinden 6 bölüm geçti senaryo her geçen bölüm daha bir kötü oluyor. oyunculuklar kerim, mukaddes ve reşat yaşaran dışında yerlerde sürünüyor. paradan tasarruf için tüm pintilikler yapılıyor. reytingler düşünce de saçma sapan senaryolarla düzeltmeye çalışıyorlar. 1. sezonu eleştiren yazarlar acaba bu muhteşem(!) bir şekilde devam eden 2. sezon hakkında ne düşünüyorlar?
ve 45.bölüm... bu muydu yani ? bir son sahne de atak yaptılar. sıkıldık yahu. fatmagül kerime vururken hiç içi sızlamadı mı ? kerimm nasıl bi oyuncusun sen yaa o tokat attıktan sonraki oyunculukkk... yokk kardeşim yokk...

kerimin fatmagüle ayar çekmesi süperdi, hakediyordu fatmagül... mustafa da rahmi ve fatmagülle kanka olmuş... yakında kadirlerin evine taşınırsa şaşırmam valla...

he bu arada kerimin eve sarhoş gelmesi... ordaki oyunculuk gerçekten çookk iyidiii... 'emretme, ayıp' bayıldım bu sözee...
hakikaten... fatmagül'ün suçu ne abi? *
46. bölüm fragmanı yayınlamıştır:

http://www.youtube.com/watch?v=BkYTy-jnteE
46. bölümü bekliyordum ne zamandır... bu muydu yani sözlük ? bir ara fatmagül çamaşırları toplamak için dışarı çıktı, 'höh' yani dedim... resmen doldurmaa bi bölümdü... keriiiimm ? nereye kaçtın sen ? bu bölüm pek gözükmeyen insan. he arada çıktı o da avea nın reklamını yapmak için... eee o olmayınca da bu bölüm güzel geçer mi hiç ? alkollü hallerinde baya iyi oynuyor arkadaş... he bu arada 'yok kadir abi o kadar hayvan değildim hayvandım ama o kadar değildim' benzeri cümle kullandı bu da bana tabiki recep ivedik i hatırlattı 'hayvanım ama evcil değilim'.*
fatmagülün duygularından kerim gibi biz seyirciler de emin olamıyoruz.seviyor mu minnet mi duyuyor belli değil ki... benim istediğim aşk bu değill ! şahsen ben boşanmalarının iyi olacağını düşünüyorum... eğer fatmagül kerim'le iyileşemezse boşansınlar kardeşş... rahat bırakın şu kerimi... değeri anlaşılsın... bir yandan kasvet ebe, salak rahmi,meraklı muko ve kendisini sevmeyen bir kadın... fatmagül bence o geceyi o geceyi yaşayan biriylen atlatamaz... kerim en doğrusunu yapıyor onu bırakmakla...

son sahnede bomba bomba dediler hani ben göremedim ? ben haatta fatmagülün kerimi sevdiği için değil de mecbur olduğu için ayrılmadığını bile düşündüm... çalışıyorum,çabalıyorum,uğraşıyorum... 47 oldu laaannn 47 boru değill yani farkına var artık ! mustafayı seviyorsa gitsin ya valla... bizde o da kurtulsunnn.
klasikleşen mantık hatalarının kralını bu akşam ki bölümde gerçekleştiren dizi.

kerim i 7-8 yaşlarında terkedip avustralya ya giden babası orada da evlenmiş ve bir kızı olmuştu. dizide kerim 27 yaşında olduğuna göre bu durumda kızkardeşinin de en fazla 17-18 yaşlarında olması gerekiyordu. ancak kerim in kardeşi olarak kadroya dahil olan gözde kocaoğlu 1986 doğumlu, neredeyse kerim le yaşıt! biraz daha dikkat ya!
artık bu dizinin gözden kaçan bir psikolojik çözümleme yaptığına kanaat getiriyorum. garip bir şekilde dizi çok yavaş akıyor ama sıkmıyor. her karakterin kendine ait arızalı bir psikolojisi var. dolayısıyla hepsi ayrı bir vaka olarak takip edilebiliyor. bir de cast çalışması standartın üzerinde olduğu için oyuncuların çoğu karakter oyuncusu niteliğinde. hasılı mimik, ünlem, trip, söylem takip ederek dizi ilerleyebiliyor. yavaş ama sıkmadan, enteresan.

ama 47.bölüm de kerimin fatmagül'e yaptığı ilk faulü şiddetle kınadım. olum kerim sen hakkaten hafiften malsın.
(bkz: fatma ya gülün suçu ne)
"fatoş almış orağını aman fatoş canım fatoş
fatoş almış orağını ot biçmeye gidermiş
ah ot biçmeye gidermiş

yolda dört young delikanlı aman fatoş yandım fatoş
orda dört genç delikanlı fatoşa da rastlamış
ah fatoşa da rastlamış

birincisi biraz ürkek aman fatoş yandım fatoş
birincisi biraz mahçup yanağını okşamış
ah yanağını okşamış

ikincisi biraz çapkın aman fatoş yandım fatoş
ikincisi biraz çapkın donunu da indirmiş
ah eteğini kaldırmış

üçüncüsü anasının gözü lavitey fatoş aman fatoş
üçüncüsü anasının gözü otlara da yatırmış
ah otlara da yatırmış

dördüncünün yaptıkları laviyetto aman fatoş
dördüncünün yaptıkları bu türküde söylenmez
ah bu türküde söylenmez

bü türkünün ana fikri aman fatoş canım fatoş
bu türkünün ana fikri bütün erkekler öküz
ah bütün erkekler öküz

ana fikri baba fikri aman fatoş canım fatoş
ana fikri baba fikri kızlar öküzü sever
aah kızlar öküzü sever

bu türküyü duyan kızlar aman fatoş canım fatoş
bu türküyü duyan kızlar ot biçmeye gidermiş
ot biçmeye gidermiş"

http://www.youtube.com/watch?v=VPPYTubjwW0&feature=related
--spoiler--

Hoşlandığı kızın Erdoğan Yaşaran için yaptığı Google aramasında ilk sıralarda Uludağ Sözlük çıkmış ve ek$i'yi sollamıştır.

--spoiler--
kanuni olmayan yoldan elde edilmiş delillerin kanıt sayılamayacağını bilmeyen senaristlere sahip dizidir. mustafayı boşu boşuna tehdit ediyorlar. mustafa da amma malmış lan. bu tehditlere pabuç bırakma aç bir iki hukuk kitabı karıştır. kek'liyorlar seni oğlum.
diziye bir kaç kere denk gelmiş biri olarak, aslında fatmagül tecavüze uğradıktan sonra bıraktım diziyi neyse, arada denk gelince oyunculuk namına bir şey olmadığının farkına vardım. abartılacak hiçbir yanı yok, yenge fena ama ya, yengeyi seviyorum bak, ama takip eden insanların ne için takip ettiklerini anlamış değilim hala, ben mi anlamıyorum yoksa ?!?!
fatmagül ün derdi ne? dedirtmeye başlamıştır.
artık aşırı sıkmakta olan dizididir. okul olduğundan(2.öğretimim) ve sadece hafta içi perşembe boş olduğundan tam istediğim gibi takip ediyorum diye seviniyordum, ama yok arkadaş gitmiyor yani ya da gidiyor da boş gidiyor,zaman fatmagülü iyileştirir namına bekliyoruz ama ee fatmagülle ilgili bir gelişme olduğu da yok,doğru düzgün gösterilmiyor.yani senaristler çekmiş belli bir kitleyi diziye.ee fragmanda da bir kaşık bal çalıp çekiyorlar insanları bölüme, sonrası tırt.

olmuyor yani, oyunculara yazık, ebe nineyi allah aşkına ara doldurmaktan başka doğru düzgün göstermiyorlar bile ki sumru yavrucuk oynuyor yani,aslında ne sahneler yazılır. engin akyürek zaten kulvarında aşmış, yürümüş, döktürüyor kendi sahnelerinde.
lütfen ya... nolurr... harcamayın oyuncuları siz yazın şöyle en güzelinden bir senaryo, onlarda döktürsün...

çok dertliyim sözlük, engin akyürek var diye bırakamıyorum da diziyi, isyan edesim var...
düşünüyorum da, mustafa ve mukaddes gibi insanlar hakikaten var mıdır.

yahu arkadaş, ben hayatımda bu ikisi kadar namussuz, şerefsiz, haysiyetsiz, onursuz, kişiliksiz insanlar görmedim. yani insan bilerek yapsa bile bu kadar şerefsiz olamaz o derece.

ama rollerini gerçekten iyi yapıyorlar, tamam kızdırıyor, sinirlendiriyorlar ama özellikle mukaddes gerçekten erol taş'ın kadın versiyonu.
yabancı versiyonu çekilirse adının what is the crime of Fatmagül olması yüksek ihtimal olan dizi.
insanların, dizinin adıyla ne alıp veremedikleri var anlamadığım dizi. gelmiş 50. bölüme hala dizinin adı tartışılıyor. izlemediğin bir dizi hakkında epeyce kafa yorup başlığına yazmak da pek enteresan.
(bkz: bilmiyorum)
--spoiler--
fatmagul'un 50. bölüm fragmanı süper. bomba gibi bir bölüm gelıyor. mor Çatı,uçan Süpürge ve daha bırcok kadın derneği mahkeme günü destek için oradalar.

http://www.youtube.com/watch?v=cEBUcGUpvDo
--spoiler--
kesinlikle abisi ve yengesi.
fatmagül aslında çok şanslı bir insan gerçekten. en azından 13 yaşında 26 erkek tarafından tecavüze uğramamıştır.

(bkz: n ç was here)
fatmagülün suçunu bilemem de benim suçum ne? ofisin tam önünde kurulan pazarda lavugun teki akşama kadar bağırıyor "gieell gieelll fatmagülün çorabı, fatmagül bizden almadı başına gelmeyen kalmadı" diye. ah be abicim kim sardı bu fatmagülü başımıza.