bugün

önceleri ülke kurtarma muhabbetlerinde kendine yer etmiş fakat cem yılmaz'ın doritos alaturka reklamlarında polisin kendisini arabaya götürürken masumane bakışıyla nacizane yöneticilerimize vermek istediği ince bir mesaj, ayar cümlesi...
cem yılmaz'ın yuce turk milletinin beynine kazidigi slogan
hırsız bile neden yaptın diye sorduklarinda "egitim sart" cevabını verdi
aslında en çağdışı insan,okulda öğrendikleriyle yetinen insanır.asıl eğitim,okulda öğrendiklerini unutmakla gerçekleştirilir.çok genellemeli bu söz,önemli bi gerçeği yansıtmaktadır çünkü bugünkü eğitim sistemimiz ezberciliğe dayalıdır bu sistemde kalıplaşmış bilgileri öğrenen öğrenciler başarılı sayılır,üretici,sorunlara kendinden birşeyler katan öğrenciler dikbaşlılıkla suçlanırlar,bununla da yetmez okullarda problem sayılırlar öğretmende yeniliklere açık biri deilse yok olup giderler bu da eğitimimizdeki kör bi noktayı belirlemek yönünden önemlidir
(#591773) gerçeğidir.
7den 70e herkesin herşeyden şikayet ettiği ancak şikayet ettiği şeyin her gün tekrar vuku bulmasında bireysel rolünü gayet güzel üstlendiği güzel ülkemizde kendi eğitimini tamamlayamamış homo-sapiens zihnine sahip insanların iğneyi kendilerine batırmak bir yana çuvaldızın en hasını başkalarının kaba etlerine geçirmeye çalıştıkları cümledir.eeee,velhasıl kelam entellektüelite,işte tam da böyle bir meziyettir.kendilerini tek malzemesi saçma sapan magazin tartışmaları olup,yeter artık halkı eğitmeliyiz böyle programlara hayır nidalarını garipçe havalara savuran sabah şekerlerine,pek tatlı hanımefendilere,beyefendilere benzetmekteyim pratikte.yetkililere sesleniyorum,ha gayret,kendinize eklemeniz gereken bir sapiens daha kaldı..
eğer eğitim ile kastedilen 'okul bitirmek, okul okumak' ise okul gerek bir şarttır ancak asla yeter şart değildir.
ingilizce yazılı sınavı'nda bir arkadaşın eğitimle ilgili bir soruya verdiği cevap. bu cevap, sınavlar açıklandığında hocanın bu arkadaşın kağıdını sınıfa okumasıyla yarılmamıza sebep olmuştur.
Bilimsel eğitim şart sözü ile değiştirilmesi gereken bir slogan. Zira herkes eğitimden farklı şeyler anlıyor. Dincisi , milliyetçisi ,liberali , komünisti eğitimi kendi ideolojisini devam ettirmek için bir kaynak olarak kullanıyor .
ücretsiz eğitim şart sözü ile değiştirilmesi gereken söz. diyelim çocuk dağda doğdu, don giydirmeye para bulamıyo ailesi. hadi bakalım eğitim şart, nereye eğitiyosun?
konuşula konuşula içi boşalan anlamsızlaşan cümledir. artık alay etmede kullandığımız neredeyse argoya girecek bir cümleye dönüşmüştür. halbuki önceden nede güzel ve anlamlı bir cümleydi. bizim ileri medeniyet seviyesini nasıl yakalayacağımızı anlatan harika cümlemizdi. şimdi reklamlarda alay konusu olmuştur. yapmayalım etmeyelim hak ettiği değeri verelim.
egitimli egitimsizlerin farkina varamadigi, sadece bir cem yilmaz repligi olarak kullandiklari cumledir.
Cem yılmaz'ın, "Doritos" reklamın da türk milletinin, Beyinsel anatomisini ortaya koyduğu, gerçekler acıdır sözüne de misilleme yapan, cümledir.
öyle bir hal aldı ki artık, diyenin kendine demesi daha yerinde olur dediğim cümle.
Her düşmana karşılık bir dost olduğunu da öğret ona. Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların, bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu, eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona. Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını. Eğer yapabilirsen ona kitapların olağanüstülüğünü öğret. Fakat ona sessiz zamanlar da tanı. Gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği... Okulda hata yapmanın hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona. Kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi. Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı sert olmasını öğret ona. Herkes birbirine takılmış bir yöne giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma. Tüm insanları dinlemesini öğret ona. Fakat tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret. Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona. Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret. Herkesin sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini... Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret. Uluyan insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik ayakta durup savaşmasını öğret. Bırak sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun. Bırak cesur olacak kadar sabrı olsun. Ona, her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır. (Abraham Lincoln' un oğlunun öğretmenine yazdığı mektup)
ilk önce eğiticilerin tabi tutulması gereken önerme.
eğitimden çok öğretim bombardımına maruz kalmış nesillerin icraatlarını gördükçe yerli yersiz insanların dile getirdiği bir tespittir. elbette toplu yaşamak zorunda olan insanın hayatı kendisi ve başkaları için yaşanılır kılabilmesi için bir eğitime tabi tutulması şarttır. ancak bunun yıllarla ve mekanlarla sınırlandırılması büyük bir yanılğıdır.
zamanında ziraat fakültesi çıkışlarını bile sınıf öğretmeni yapılıp içine edilen eğitim sistemimiz şimdi de amerikanın deneyip tamamen çöken eğitim sistemini inatla uygulayarak yavrularımıza ve gençlerimize adeta kıyım yapmaktadır.anne babaların, öğretmenlerin öncelikli olarak eğitilmesi gerektiği şüphe götürmez bir toplum haline geldik ve artık yıllarca öncelikli olarak doğuya götürülmesi gerektiğini düşündüğümüz eğitim doğu batı tüm yurdumun en temel ihtiyacı haline gelmiştir.
bir cem yılmazdır. milletimizin gerçeklerini yansıtır.
cem yılmazın türkçeye armağan ettiği slogandır. meşhur olduktan sonra trafik kontrollerinde alkollü vatandaşların söylediği rivayet edilmektedir.
cem yılmaz'dan sonra popülerleşen toplumsal mesaj. yurdum soyguncularının polis arabalarına götürülürken polislerin arasında attıkları slogan.
olmazsa olmaz cümlelerimden bir tanesidir.
yanlış bir sartkoşmadır.

Steve Jobs (apple), Bill Gates (microsoft) ve Mark Zuckerberg (facebook) ortak noktaları ne? üniversiteyi yarıda bırakmaları.

neymiş efendim: Eğitim şart değilmiş...
pkk nasıl bitirilir sorusu karşısında verilecek cevaplardandır.
Konfüçyus der ki;

Araştırma yapıldığı zaman ancak bilgi artırılabilir,

ve bilgi artırıldığında ancak istek samimi olabilir,

istek samimi olduğunda ancak akıl ıslah edilebilir,

akıl ıslah edildiğinde ancak özel yaşam iyileştirilebilir,

özel yaşam iyileştirildiğinde ancak aile yapısı düzeltilebilir.

Aile yapısı düzeltildiğinde ancak devlet düzen içinde yönetilebilir.
bir kemalist mottosu.