bugün

karma eğitim olmasıdır. ahlaksızlık diz boyu afedersiniz. karıların okumaması lazım karıları okuldan atsınlar.
teori ile pratiğin tarih boyu çok az örtüşmesi
türk aile yapısı
türk eğitim fakültesi
ve tabi ki adamına göre değişen bakanlık politikası.
taklitçiliktir.
oyuncak haline gelen sistem de milleti oyuncak sanmaları.
üldürülen üniversite öğrencileri...
Okullarda tek boyutlu insan yetiştirme programı, hayatı anlamayan, değişik disiplinleri kavramadan, vida gibi hep aynı noktada dönüp duran bireyler yaratıyor.
tamamen beyin yıkama ve islam propagandası odaklı olması.
Pi yi 3 almamız.

Be amk adamlar onca uğraş veriyor, üşenmeyip araştırıyor bir de önüne sunup 3,14 diyor, sen kalk onu düzle.

(bkz: Yazıklar olsun)
sıyası ıktıdarların kendılerıne gore sureklı sekıl vermeye çalışmaları.
anlamayan cocuga konu anlatip daha cok gerizekali gibi hissettirmesidir.
genç nesillerde uyku problemi yapması. bir uyansalar zaten eğitim sistemi otomatik düzelecek.
müfredattır. her sene değişir.. bir türlü oturtamadık arkadaş..
Olmamasi.
Lise 4'ün tedahülde olması. Boşa okula gidip zaman kaybediyorsun.
ideolojik olmasıdır. Kemalizm odaklı, ezbere dayalı, pratiği ve laboratuvar ı olmayan bir eğitim ancak bu kadar meyve verir.
Eğitmeye değil ezbere dayalı bir sistemin olması. insanların sorgulamasına izin verilmemesi hadi izin verildi diyelim sorulara verilecek cevabın olmaması. Öğretmenlerimiz sakın üzerine alınmasın sistem bazında söylemek istiyorum eğitim verecek kişilerin gerekli eğitimi almamış olmaları.
Baştan sona yanlış olması.
valla bakıyorum, zilyon tane neden sayılmış. mantıklı ama mantıksız..

şu sistemi içinde olmayan bilemez. ya öğretmen iyi bilir ya da üniversiteye hazırlanan grup iyi bilir bu sistemi en çok. çünkü 12 yıllık zorunlu eğitimde görmüş, geçirmiştir az çok. son yılda da sistemin kazığına oturmaktadır..

yukarıdakilere ithafen; sistemin hatalarını biri kemalizme, biri islam'a indirgemiş.. yanlış.. bu sistemi bu kadar basit şeyler üzerinde tartışmanın mantığı sıfır.. kişilik bozukluğu mu desem ne desem?

herkesin dilinde vardır ya; ezbercilik. o ne mesela?

dünyanın neresine gidersen git, o adamlar sana hücreyi, fotosentezi, atom modellerini bilmemneyi anlatacak zaten. bunları ezberlemek, yerleştirmek zorundasın bir şekilde..

olay bu değil ki.

adam ygs/lys'ye girecek mesela. adamım da yazılım istiyor diyelim.

şimdi sen çıkıp yazılımcı adama biyoloji, kimya neden sorarsın? işte ezberci sistem budur. gereksiz bilgilerin dayatılması..

öğrenci çıkıp diyebilir; "yea bu fotosentez ne işime yarayacak, yea bu padişah ne işime yarayacak" diye.. demesin.

okuduğun bölüme göre yarayacak sana.. mesela adam karmaşık sayılar nerede işime yarayacak der, ama üniversitede öyle bir ders alırsın, o zaman anlarsın nerede işine yarar. bölümle alakalı mı? evet..

bir diğer, dendiği gibi; müfredat.

tam bir oyuncak desem, yalan olmaz herhalde. her sene değişiyor olmasını, sistemsiz olmasını geçtim, bunlar çocukları nerede vuracak, onu da iyi düşünmek lazım.

2016'da üniversite sınavına giren kazanamadı diyelim. olsun ya, kazanır inşallah ama.. bir yıl sonra gireceği 2017 ygs/lys'nin sisteminin, konularının değişmesi olası. hem de%60 olası. konular değişir de, sistem önemli. sen bu sisteme göre mi hazırlandın? yok.

hayır, 2016'da sınava girecek adam sıradan sisteme göre hazırlanıyor da, 2017'de girecek adam da farklı hazırlanmıyor ki? davutoğlu 2017 ygs/lys'yi değiştirmek için brifing alırken kimse uyarılmıyor.. onlar da sıradan sisteme çalışıyor, 2017 geldiğinde mars'a ayak basacaklar adeta.. bilmedikleri bir yer, görmedikleri, duymadıkları bir şey..

aslında eklesek başka şeyler, uzar da uzar bu yazı. çok da zaman harcamanın anlamı yok.

ahmetcim, tayyipcim, bak değiştirin şunu, adam gibi bir şey yapın..

bir ara 4+4+4'tü, bak ondan sonra 4+1+3+4 mü ne oldu, iyice saçmaladı. hayır sistem saçma da, adı daha bir saçma. ne diyeyim ki?
karma eğitimdir. bilinçsiz ailelerin kızlarının makyaj yapıp güzel görüneceğim diye uğraştıkları ,erkeklerinse en akıllarının dağınık olduğu kendilerini kontrol etmenin zor olduğu yaşları eğitim için en mühim zamanlara tekabül ediyor . bu da başarısızlığa yol açıyor kesinlikle . çocuklarımız sadece aldıkları ilme bilgiye odaklanmalılar o yaşta dersleri,gelecekleri, aileleri dışında düşünecekleri başka dertleri olmamalı .hataya bulanmamalılar .
Eğitim sisteminin hatası yok hatanın eğitim sistemi var.
eğitim sistemimizin atatürkün kurduğu gibi milli olmaması. araştırın atatürk dönemindeki ve sonrasındaki bir dönem dünyanın en iyi lise eğitimini veren üç ülkeden biriydik. şu an gerçekten aydın olan insanlarımız da zira o devirde yetişmiştir. şu an eğitim dış güçlerin elinde tarih kitaplarimiza bakin anlarsınız zaten. acilen eğitim sistemimizdeki yabancı danışmanlarin gönderilmesi lazım.
1. meb ve başındaki şahıs. meb'in bağımsız bir bakanlık olması gerekiyor. aksi halde iktidara geçen kendi sistemini dayatır. imam-hatip örneğinde olduğu gibi. meb'in başında ise en az 3-4 üniversite okumuş eğitim kökenli bir bakan olması şart.
2. yapılandırmacı eğitim sistemi.
3. ücretli öğretmenlik.
4. yaş haddini doldurmuş öğretmenlerin emekli edilmemesi.
eğitim
ve
sistem.
Milli eğitim bakanlığı ve Yüksek öğretim kurumudur.
Eğitim sistemimi vardı?