bugün

yaratıcılığın kullanılmasına imkan verilmemesi,ezbere yönelik bir sistemin desteklenmesi.
Kişinin eğitiminin değil öğretiminin öncelenmesidir. Oysa ki tam tersi olması gerekirdi.
Öğretilmek istenen şeyin ultra zor anlatılması.
Kestirmeden değil de karmaşık yolu tercih etmek
Hatalardan bir türlü ders al(a)mamaktır.
gelenin gecenin oyuncak gibi oynaması, yaz boz tahtasına çevrilip, politize edilmesidir.
Çocukları ve gençleri hayata hazırlamaması başta gelir elbette. Ama verdikleri eski ve yanlış bilgiler ile akılları da karıştıran ve öğretmenlerin nitelikli olmadığı bir sisteme sahibiz. Öğrencilerin farklı görüşlerini, hayal güçlerini zedelemekte. En büyük hata öğretmenlerin idealist olmamasıdır.

görsel
olmaması.
Sürekli değişmesi.Oturmuş bir sistemin olmaması.12 yıllık eğitim yerine 8 yıllık eğitime dönülmeli ve 5.sınılfar ilkokula dönmeli.Çünkü ortaokula uyum sağlayamıyorlar.Sınıfta kalma sertleştirilmeli.Katı kurallar uygulanmalı çünkü rahat bir toplumuz.Rakamlar değil kalite olmalı.
Atatürk ilkelerinin uygulanmıyor olmasındandır.
(bkz: devrimcilik ilkesi)

bir sistem işlemez hale geldiyse onu düzeltmeye çalışmak boşa çabadır. Yeniden inşa etmek gereklidir.
zorunlu olmasıdır.
- halihazırda olan kısıtlı kaynağımızı aptalca harcıyoruz.

not: düz lise mezunuyum. Okulda o sırada oturup acı çekiyordu çocuklar. Kafa almıyor, para kazanmak istiyor ama illaki okuyacaksın diye diretiliyor. hiç olmazsa yaşı geçmeden bir meslek edinebilirdi.
öğrencilerin olması. Öğrenciler olmasa sistem süper işleyecek.
sınıfta kalmak diye bir şeyin olmamasıdır.

eğitim sistemini baştan aşağı yıkmıştır. öğrenciler öyle rahat öyle vurdum duymaz ki, öyle alışmışlar ki beleşten bir yerlere gelmeye, üniversite sınavında duvara tosluyorlar. üniversiteye hasbel kader gelenler ise, orda başarısız olunca şaşırıp kalıyorlar. bünye alışmamış çünkü soktuğumun ergen bünyesi!
aslında hiç uğraşmaya gerek yok, kalma geri gelsin anında pozitif bir ivme kazanır eğitim.
kısa ve net it itin kuyruğuna basmıyor bunun değişmesi şart tek suçlu her daim öğrenciler oluyor .
her zaman söyledim yine söyleyeyim. en büyük hata; eğitimi devletin vermesidir. devlet eğitim verdikçe eğitim sistemi kalitesiz olacak. özel sektörle koordineli bir eğitim sistemine geçilmedikçe eğitim sistemi dipten kurtulmayacak ve vergilerimizin büyük bir kısmı bu hantal kamu kurumuna ( meb) gidecek.
Amacı Eğitmek değil sürüleştirmek.
türk öğretmenlere bırakmaktır. getir ingiltereden hocalar bak bakalım nasıl düzeliyor.

görsel

öğrencilerin zaten aileleri cahil okuldaki öğretmenler de boş beleş olunca sik gibi bir gençlik yetişiyor
kalitesiz öğretmenler ve aşırı fazla ders saatleri.
içinde ne eğitim ne de sistem vardır, en büyük hata budur.

Yab-boz mantığıyla sürdürülen bir süreçte, sistem olması mümkün değildir.
Ezbere dayalı bir mantıkla yürütülen şey de, eğitim değildir zaten.

Ülkemizin en ciddi sorunlarından biridir.
Bazen kapyı, pencereyi açıp, " yangın vaaaaaarrr" diye bağırasım geliyor desem inanır mısınız a dostlar?!
Bilginin öğrenilmediğini düşünüp 12 yıl boyunca tekrar etmek.
Adam akıllı 2 yıl anlatılsa herkes tarih ve coğrafyayı öğrenir mesela.
Buna dil bilgisi ve türkçe de dahil.

Ayrıca ingilizce eğitiminde daha dili konuşmadan ingilizce dil bilgisi öğretmeye çalışmaları fecaat.
(bkz: 12 yıl zorunlu eğitim)
Sözelciden sayısal beceri, sayısalcıdan sözel beceri bekleyen bir sistemdir. ezberci boş bi eğitim sistemidir..
ezber, ezber, ezber. öğrenme deney araştırma yok, derdimiz kindar dindar nesiller yetiştirilmesi.
müfredatın cehalet üzerine kurulu olması.
Sistemi belirleyenin eğitimcilerin değil de siyasetçilerin olması.
Eğitime siyaset ve dinin karışmasıdır.

Bakın dikkat edin siyaset ve din eğitimi verilmesi demiyorum. Siyaset ve dinin bence çok büyük ortak noktaları var. Ama eğitimi ilgilendiren en büyük ortak noktaları sorgulanamazlıkları ve bazı değerleri kabul etmeyişleri. Eğitim bu iki kavram arasında yoğurulup duruyor. Sürekli bir şeyler daha beter oluyor. Ve asıl üzücü olan yapacak bir şeyin olmaması. Öğretmeninden öğrencisine, hademesinden müdürüne herkes paramı alırım gerisi umrumda değil diyor devlet okullarında. Mesleklerine ilk başladıkları yıllarda böyle değillerdi belki ama sistem onlardan idealist, sorgulayan bireyler yetiştirmelerini değil aksine sorgulamayan, umursamayan bireyler yetiştirmelerini istiyor. Öğretmen ideallerini kaybettikten sonra zaten sistemin gerisi mükemmel olsa da bir boka yaramıyor.