bugün

ihanet!
yalan
dolan.
şimdi şöyle.
kadın ve erkek hayatın bütününe bakıldığında yarımdır. tek başlarına çoğalamaz, kendine tam anlamıyla bakamaz, ruhen yalnızlık çeker.
kadın ve erkek birbirini tamamlayan yaratıklardır. kendinize uygun kişiler karşınıza çıkınca evlenin gitsin bişey kaybetmezsiniz.

başlıkta bahsedilen detaylar genelde yoktur. türkler evlilik hayatına uygun insanlardır.
bitmeyen tartışmalar ve bu tartışmaların ana konusunu senin ailen benim ailem saçmalıklarının oluşturmasıdır.
Baska bi insanin babasina baba demek.
Üst katımdaki çift. Birkaç gündür kavga ediyorlar. Adam kadını dövüyor, kadın ne bok yiyor bilmiyorum. Niye dövülüyor niye ses çıkarmıyor niye katlanıyor ve niye adama sürekli sataşıyor, adam ne yaptı da böyle oldu soruları tamamen muamma ve umurumda da değil ama düşünüyorum da... Sanırım onların yerinde olsam ben şimdiye çoktan çekip gitmiştim evden. Dövülme olayı olmasa bile, içimdeki o enerji ölmüşse biterdi herhalde benim için. Ama o ikisi hala aynı evde. Çok ilginç buluyorum bunu.
Kendisi nokta.
5 kere aldatılmak.
sorumluluk sahibi olmak, hergün yemek yapmak, işten başını kaldıramamak ve bir süre sonra sevginin azalıp bir robot gibi kullanılacağın düşüncesi. hiç öyle güzel hobileri olan muazzam vakit geçiren çift görmedim. Bir kere ban daha kendime bakamıyorum el kadar çocuğa nasıl bakayım sıkılırım ben. Hele ki bir meslek sahibi değilseniz 3 çocukla terkedilme olasılığı en vurucusudur.
2-3 sene onra evde oflama poflamalarin çoğalması yeter bence.
aldatma olasılığı.
eşinizin hiç hazetmediğiniz akrabalarına katlanma zorunluluğu. düşünsenize normal şartlarda yanyana gelmek istemeyeceğiniz insanlarla diyaloğa girmek, saygı duymak zorundasınız. zor.
Evliliği milat olarak falan gören savaşa hazırlanır gibi kasan tipler. Lan damat patiği ne damat patiği kafamı koparcam.
Basta cok mutlu sandigim sevgililer, evlenince bicak sirti oluyorlar.

Arastirmalara bakin bosanma oranlari az da olsa her sene artiyor. Bundan yola cikarakta gozlemledigim ve anladigim:

-Sevgililerin yeter kadar dusunmeyip evlenmesi. Sonrasinda da 1.5 2 sene sonra bosanmak.

-Iletisim sorunlari. Fikir alisverisi azligi.

-Iki taraftan kimsenin elini tasin altina koymayisi

- Zaten cogu insan artik kazik yemekten kimseye guvenemiyor ve askin buyusune kapilamiyor. Bireysellik bu kadar on plandayken de saglikli evlilikler milyonda 1 oluyor ancak.
Kira ödemek veya ev kredisi ödemek. .
Evli değilim ama çevremde gördüğüm kadarıyla ;

-Çiftler birbirini çok kısıtlıyor. ( onu yapamazsın bununla görüşemezsin oraya gidemezsin...)
- iş çıkışlarında vs. herhangi bir sosyal aktivite yapmadıkları için ilişki de rutine biniyor.
- Eve geldiklerinde günlük yapılan bir şey paylaşılmıyor , konuşulmuyor.
- Aşk sonsuza kadar sürmüyor ama saygıyı da sürdürmek unutuluyor.
- Empati yapılmadığı zaman incir çekirdeğini doldurmayan konular büyük meselelere dönüşüyor.

Sevginizi , sevdiğiniz insanı kaybetmeyin arkadaşlar. Birbirinizi alttan alın biraz. Bir yuva kolay kurulmuyor. Hadi sevin sevilin. Sevdiğinizi söyleyin. Belki yarın uyandığınızda son gününüz olabilir. Unutmayın.
düğün öncesi / düğünde yaşananlar ve akrabalardır. akrabalara zam geliyor evlenince misal sende var 35 tane "şanslı isen" karşıdan bir o kadar daha geliyor. şanssız isen daha fazlası..

(bkz: zam değil güncelleme)
(bkz: yeni akrabalar yükleniyor bekleyiniz)
Aldatan kadinlar.
Eşten gayri ailesinin de sorumluluğunu yüklenmek. Bazen çok yıpratıcı olabiliyor.
Çeyiz, saçma sapan adetler. Evlenicem diye saçma sapan triplere giriyoruz. Hic unutmuyorum çok tutucu bir aile var tanıdığımız. evinde çok lazım olan* vitrinine baktim 3 çeşit şarap kadehi var. Sen şarap satılan yerden alışveriş yapmazsin evine alkolik gelse çilingir sofrasi kurar. Nasıl bir fantazidir anlamıyorum.
Kesinlikle ama kesinlikle saygısız bir eş ve söz dinlemeyen eş. Bak sadece bence bu yeterli.
boşanma ihtimali.
bir boğaz fazladan beslemek zorunda olmak. yok abi bana göre değil. böyle geldim böyle göçerim ben.
erkeklerin osurması.
evlenmek istediğin kadının etrafında çok erkek olması ve(ya) erkeklerle çok konuşması. bir karının Dinsiz olmasından sonra en çok kanıma dokunan sebeptir.
Zorundalık haline gelen rutinler. Eskiden sevgi adına bir arada olmak istediğin insanla evlilikle beraber aynı çatı altında yaşamak zorunda kalıp tahammül etmek.