bugün

tüm insanlar olarak doğru olmasına inanmaya çok ihtiyacımızın olduğu, gel gör ki, dünyanın içine etmeyi ve tüm güzellikleri katletmeyi görev bellemiş dünya devletlerinin, gerçekleşmesi önünde en büyük engel olduğu cümlecik..
gerçek söz
mandy moore benim olsun, dünyam bir anda kurtulur, şeklindeki bir yakarışım ile anlam kattığım cümle. zaten dünyayı karıştıran da, düzelten de güzelliktir, kadındır. kadın olmasa idi eğer dünyada, çayırdaki otlardan daha farklı bir yaşam olmazdı.
zülfi livaneli'nin sözleri umut dolu olan şarkısı.

bir kıyıdan baktım dünyaya
ellerimde tuz, avucumda sedef
bir mavilik, bir açıklık
özgürlük hasreti
yüreğime vuruyor
nerede, nerede insanlar?
dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey
o üzüntü birden gelir
yağmurlu havalarda
yeniden kurarım dünyayı ben
kederlerle
kimseler aşık değil mi bu şehirde
hava, martılar, ışıklı şehir
sarhoş ediyor beni yosun kokusu
hilesiz kucaklamak istiyorum
dünyayı, şehri ve seni
dostoyevskinin sözü ayrıca zülfü livanelinin sait faikden derlediği ada isimli parçanın sözleri.
umut veren cümleler.
Bir Dostoyevski alıntısıdır. Budala adlı eserde baş karakter olan prens tarafından sarfedilmiştir. O günden beri değişen bakış açısı içinse;

(bkz: beauty is a curse in the world)
... bir insanı sevmekle başlayacak herşey" diye devam eden livaneli şarkısıdır.

ama di'li geçmiş zamandadır ne yazık ki söz konusu şarkı, artık bir insanı sevmekle "bitiyor" şeyler. çok sevmeye de gerek yok, seveyazmak yeterli kopmak için. geriye acı kalıyor. anasını satayım o da tam acı değil, acımsı bişey.

sunî yani allah kahretsin. kavramların hiçbiri kendisi değil, gibi. gibi bişey..

öyle nalet bir zaman ki; ne sevmek tam olarak sevmek, ne acı tam olarak acı, ne hüzün tam olarak hüzün...vs

belirsiz bir haleti ruhiye.

kim tam olarak sevilebilir ki bu zamanda??

hız. dehşet bişey...
zülfü Livaneli' nin 1983 tarihli Ada albümü ile aynı adı taşıyan şarkıda geçen ve insanı silkeleyen söz. ada albümünün Zülfü livaneli' nin en iyi albümlerinden olduğunu da eklemek istedim.
şu birbirini öldürmekten bıkmayan insanların dünyasında bir umuttur bu söz...
yanılmıyorsam dostoyevski nin budala romanında prens mişkin bu cümleyi bir konuşma içinde kullanıyor ve aynı şimdiki gibi bir grup insan tarafından tiye alınıyordu.
guzel insanlar tek tek atlarina binip terk-i diyar ederken, cirkin insanlarin giderek cogalmasi yuzunden malesef inanmadigim soz.

guzelliklerin olmasi icin guzel insanlarin, cirkin ve kotu insanlardan sayica fazla olmasi gerek ki dunyayi guzellik kurtarsin. bu da bu sartlar altinda pek de olacak bir seymis gibi durmuyor.
şair louis aragon'un meşhur sözü. ne yazık ki gerçekleşmesi çok zor fantastik bir fikir olarak görünmektedir.
Önce dünya güzelliği bulacak bulursa kurtaracak.
"bir insanı sevmekle başlayacak her şey. "
Bir kıyıdan baktım dünyaya
Ellerimde tuz avucumda sedef
Bir mavilik bir açıklık
Özgürlük hasreti
Yüreğime vuruyor
Nerede nerede insanlar

Dünyayı güzellik kurtaracak
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

0 üzüntü birden gelir
Yağmurlu havalarda
Yeniden kurarım dunyayı ben
Kederlerle
Kimseler aşık değil mi bu şehirde

Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

Hava martılar ışıklı şehir
Sarhoş ediyor beni yosun kokusu
Hilesız kucaklamak istiyorum
Dünyayı şehri ve seni

Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.
Dünyayı insanlık kurtarır, önce insan olmayı deneyelim.
entryleri okuyunca tekrar bir dinleyesim geldi. açtım, dinliyorum.

bir mavilik, bir açıklık, özgürlük hasreti...
yüreğime vuruyor.
nerede, nerede insanlar?

edit: insan gerçekten dünyayı güzelliğin kurtaracağına ve her şeyin bir insanı sevmekle başlayacağına inanmak istiyor.
bir insanı sevmekle başlayacak her şey.
yapılabilirse.
güzellik ki minik bir çocuğun yüzündeki saf ve masum gülümseme.. dünyayı çocuklar kadar yüreği güzel olan insanlar kurtaracak.
https://m.youtube.com/watch?v=WJzAB02uePM
bir insanı sevmekle başlayacak herşey. (bkz: zülfü livaneli)
Güzellik olarak bahsedilen şey; kaslı vücut, dolgun göğüsler kalçalar, renkli göz, sarı saç değil insanın manevi güzelliği. instagram çağı insanları bunu öğrenmediği sürece dünyayı güzellik de kurtaramayacak.
dünya'yı sevgi, ayırt etmeden sevmek kurtaracak. e o da bir güzellik değil mi zaten?
Bence dünyayı adalet ve hoşgörü kurtaracak ama bu sadece bir hayal. Çünkü herkes kendini yiyip üste çıkmaya çalışıyor. Torpil ve menfaat almış başını gitmiş. Kimse kimsenin hakkına riayet etmiyor. Dünya çöp.