bugün

normalde üç yaprağı olan bu bitkinin, dört yapraklısını bulana şans getireceği rivayet edilen fakat garanti bankasının logosu haricinde görmenin nasip olmadığı bitki.
5 yaprağa kadar çıkabilen bitki azmidir.

(bkz: marijuana)
bulmak için sahildeki çimlerde yaklaşık 2 saat boyunca sırtında bit olan bir * misali yuvarlandığım, dönüp durduğum, fakat bir tane bile bulamamanın üzüntüsü ve hayalkırıklığı ile eve döndüğüm zımbırtı, ama orada olduğunu biliyorum, bir gün bulacağım. bulursam da fena yapacağım, tüm yapraklarını koparacağım, gıcık bitki.
bulunması çok zor olan bitki.. aslında 4 yapraklı yonca diye bir şey yoktur..
doğadaki bütün her şey fibonacci serisi ne göre dağılmıştır (1-1-2-3-5-8-13-21-34-55-89 diye gider böyle) yani doğada 1 yapraklı, 2 yapraklı 3 yapraklı 5 yapraklı bitkiler görebilrisiniz ama 4 yapraklı bitki göremezsiniz. görürseniz de o, bitkinin mutasyon geçirmiş halidir.

yani siz 4 yapraklı yonca bulduğunuzda çok şanslısınızdır çünkü mutasyon geçirmiş bir bitki bulmuşsunuzdur. garanti bankasının mutasyon geirmiş bir bitki koymasının nedeni de ayrı bir sorundur.
bulmanın çok zor ya da imkansız olduğu söylenir. ben 5 yapraklısını buldum bi bok olmadı hayatımda.
(bkz: yonja gold)
görmedim göreni de görmedim. bulunca hayatımızda hiçbir şey değişmeyeceğinden fazla kasmaya gerek olamayan bitkidir ayrıca.
evvelezel şanssız olan benim nasıl olduysa bulup sevindirik olup, çok param olsun diye cüzdanıma koyduğum, ancak haftası bile olmadan arkadaşlara göstermek için cüzdanın gözünden çıkarmaya çalışırken tek yaprağının kopmasıyla şanssızlığımı göstere göstere yüzüme vuran yoncadır. *
saatlerdir calıstıgım matematik vizemdeki polar coordinates adlı konuda gecen ve cizmenin,bahcelerde dolasıp bulmaktan daha zor oldugu bir şekil.
epsilon yayınları tarafından basılan bir kitap.
(bkz: fatma girik)
(bkz: türkan şoray)
(bkz: hülya koçyiğit)
(bkz: filiz akın)
kitap.antoloji.com/kitap.asp?kitap=39906
(bkz: garanti bankası)
dört yapraklısını bulduğumuzda şans getirileceği düşününlen bir bağtıl inancı oluşturan ot.
celtic takımının arması.
ortaokuldayken,okul pikniginde buldugum ve salak gibi gidipte asık oldugum kıza verdigim bitkidir.
dikmen vadisinde bulduğum şans getiren ama kötü şans getiren bitkicik.
sonuç itibariyle bırakın yapısı bozuk dört yapraklı halinin sağlam halinin bile faydası bulunmayan bitki...
kesinlikle şans getirdigine inandıgım ve gerçekleştigine şahit oldugum hadise.2-3 yıl aradan sonra uç yapraklı haline geri donmesine bir anlam veremedim.demek ki sans getirme suresi üç yılmış.üç yıl sonra gorevimiz tehlike misali kendini imha etmiş:(
türk sineması'nın dört büyükleri olarak nam salan, fatma girik, filiz akın, hülya koçyiğit ve türkan şoray için kullanılan tabir.
Lgs'den çıktıktan sonra arkadaşlarla çimlere oturduk sınavdan bahsettik,bir arkadaşım sınavının kötü geçtiğini söyleyip durmuştu sohbet ederken,tam eve gitmek için ayağa kalktığımızda bu arkadaşımızın dört yapraklı yoncanın üzerine oturduğunu farkettik,sınav açıklandığında bu arkadaşımız artık bir fen liseliydi...
ama dört yapraklı yonca ile bir ilişkisi yok bizce...
bitkilerde genellikle yaprak sayısı az yerden çok tasarruf için fibonacci sayılarıyla belirlenir**. bu sebeple 4, 7, 9 yapraklı bitkiler bulmak çok zordur. yoncalarda da durum bu, genelde 5 yapraklı bulunur, altaki yaprak kesilir, yamuk yumuk bir 4 yapraklı yoncam var diye millete yutturulur.

gel gelelim var mı 4 yapraklı yonca sorusuna, vardır efendim yamulmamışı, tüm yaprakları çizgifilmlerdeki gibi muntazam olanı. nadir bir tür olan ingiliz yoncasının içinde aşırı nadir olarak bulunurlar, bulan tarafından saklanır, hatta fahiş fiyatlara satılırlar.
popüler müziğizde, müzik eleştirmenleri tarafından, satış rakamları, aktif oldukları yıllar hesaba katılarak, repertuarları ve popüler kültürümüzde bıraktıkları izler göz önünde bulundurularak, çıkış sıralarına göre; ajda pekkan (1964), nilufer (1972), nukhet duru (1974) ve sezen aksu (1975)'yu dahil ettikleri grup ve fakat zerrin ozer (1976) ise sonraki dönemlerde - pop söylemeye başladığında - bu gruba dahil edilmiştir. tabii bu sadece kadın sanatçılarımızı kapsayan bir kategorilerdirme.
yanlış hatırlamıyorsam Bornova anadolu lisesi'nin armasında bulunan sembol.
küçükken arkadaşlarla çimlerde otururken göz kenarıyla yoncaların yapraklarını saymama neden olan ve hiçbir zaman bulunamayan yonca türü.
bu bitkide sonuç kesindir:
*seviyor, sevmiyor, seviyor, sevmiyor.
-abi bak! bana inanmıyorsan bitkiye inan.
şans getirdiğini inanılan, çok sevimli bulduğum bir bitkidir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar