bugün

Kinoglaz manifestosunun kuramcılarından biridir aynı zamanda.
kameralı adam adlı fimin muhteşem yönetmenidir. bu film ile kamera manifestosunu yapmış ve "artık ben ne gösterirsem onu izleyeceksiniz" demiştir. bir başka yönetmen için: (bkz: krzysztof kieslowski)
kamera gözlü adam olarak bilinir. yaptığı işlerde kurgu yer tutmaz. gerçekliği olduğu gibi yansıtır. herhangi bir kurgu ya da yaratım bulunmaz işlerinde. bu zamanki belgesel sinemanın temellerini atmıştır.
ekim devrimi'nin ufuk açıcı yıLLarında ortaya koyduğu sine-göz fikriyLe, devrimci inşa süreci'nin tam merkezine oturtmuştur sinemayı.. bu aLanda getirdiği yeniLikLer, senaryoyu, sanatsaL dramayı ve roL kesmeyi reddeden oyuncuLu sinema anLayışı ve kamerayı doğrudan hayatın içine, haLkın arasında sokan sine-gerçek çizgisiyLe sinema'nın teorik anLayışLarından çok önemLi bir yere sahiptir.. hayat arkadaşı eLizaveta svilova iLe sine-göz anLayışı'nın yok oLmaması için büyük çabaLar sarfetmiştir..
(bkz: cinema verite)
(bkz: chelovek s kinoapparatom)
Sinegöz akımının öncüsü. Kurgu ve enstalasyon karşıtı pir.
vertov'a göre, sinemayı kendi üzerine kapatmak, yeni ve farklı bir üretim tarzını yerleşik “ticari” ve “sanatsal” biçimlere kurban etmektir. "ticari bir etkinlik olarak algılanan gerçek sinema ya da bir sanat dalı olarak tasarlanan sinema ve yaptığımız şey arasında ortak hiçbir şey yoktur."