bugün

bir marvel karakteridir.Buyucudur.2007 yılında cizgi filmi cıkmıstır.
büyücülük üzerine uzmanlaşmış bir çizgi roman kahramanı. uzakdoğuda "ancient one" isimli usta bir yaşlı büyücüden el almıştır. uzakdoğu kökenli hizmetçisiyle birlikte garip mimarili bir evde yaşar. levitasyon pelerini adlı özel pelerinini giydiğinde uçabilir. maceralarını bazen yalnız başına, bazen de üyesi olduğu "the defenders" ("savunucular") grubunun diğer üyeleriyle birlikte yaşar. para pulla pek işi olmaz. bazen (bkz: astral seyahat) olayıyla ortalığı kolaçan eder. türkçe çevirilerde "doktor garip" olarak geçer.
Marvel ın büyücü çizgi roman karakteri. Geçen teaser ı izledim güzeldi. Teaser da Benedict Cumberbatch a herşeyi gösterdikten sonra işte boyutlar düşmesi falan Benedict Cumberbatch gücü gördükten sonra " teach me " demesi o ses tonu falan müthişti ya. Güzel olacak sanırım.
efsane bir kadroyla çekilen ve yayınlanan fragmanı da efsane olan ilk defa kara marvel logosuyla izleyeceğimiz çizgi roman uyarlaması sinema filmi. bu sonbaharda vizyonda.
https://www.youtube.com/watch?v=WxwSmlQlt9o
(bkz: stephen strange)
(bkz: benedict cumberbatch)
filmi dün izledim. bu sizin için önemli mi diye düşündüm. dün izlemem. yazdım neyse.

filme gidilir. ama fragmanı kadar bir şey vaat etmiyor onu da belirteyim. filmin ilk yarısı güzel kurgulanmış ama ikinci yarı ve final iyi değil canlarım. sık yapılan benzer tarz espriler bayıcı ve filmin hikayesinden koparıcı. efektler güzel ve tıbbi bir iki diyalog var beni çeken o kadar.

--------------- spoiler ----------------------

dr strange belki beş kere yok benim adım o değil bu muhabbeti yaptı. düşmanları ne diyem mahmut mu diyem moduna soktu film boyunca. filmin sonunda savaşmadan işi pazarlığa bağlaması bombok etmiş filmi. film olgunlaşmamış yeterince. aceleci davranılmış bence.

-------------------------------------------------
evden çıkarken 3 boyutlu gözlüğü unutmayayım unutmayayım diye diye unutarak çıktım. gerçekten çok üzücüydü ek para vermek gözlüğe. onun dışında benedict cumberbatch var diye gittim yalan söylemeyeyim. ama sıkılmadım, arada yapılan şakalar da gerçekten güzeldi.
filmin sonunda aynı deadpool gibi beklemezseniz son partı izleyemezsiniz.salonda sadece 4 kişi kalmanın getirdigi gerginlikle,calısanların biraz cabuk olur musunuz demesi üst üste geldi ve part başladı.hâla film bitmeden ısıkların acılmaması gerektiğini öğrenemedik.
dün izledim, sinemada izlememiş olmanın pişmanlığını hala taşırken, bu denli mistik olaylara şahit olup ertesi günü işe gelmem nazarımda tamamen şov.

boşuna yaşıyormuşuz gibi bir his var içimde, etkisinden çıkamadım hala.

helal marvel helal çocuklar, çok güzel kafanız varmış gerçi çağın teknolojik imkanları azımsanmaz ama bu karakterlerin yıllar öncesinde yaratılmış olması, yaratıcılarının kullandığı malın ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor.
Adamlar ne film yapmış vay anasını.
Malum ortamlara düşmüş film.
wifi şifresinin yazılı verildiği film.

vay arkadaş. bizde nikneym ne bileyim kodad veyahut yeni ruhani bir isim falan sanmıştık. adam wifi şifresini vermiş ya la.
bu terbiyesizliğin üstünü ise we are not savages diyerek kapatmaya çalışıyorlar.

siktiriniz gidiniz lütfen. benim halkım yer mi ulan ?
-iyilik için çok büyük bir kabiliyetin var. her zaman sivrildin ama başarılı olmak için değil başarısızlıktan korktuğun için, bu tam da seni yücelikten alıkoyan şey oldu, kibir ve korku hâlâ en basit ve en önemli dersi öğrenmene engel oluyor
-neymiş?
-this is not about you

diyen çizgi filmsel film

ebediyete (ki zamanın sonsuz olması demek olmayıp zamanın olmaması anlamına gelir) zamanı sokarak, ebediyeti ebedi döngüsel ana sıkıştırmış ve pazarlıktan istediğini almıştır, fakat doğa kanunlarını çiğneyerek, it means:

the bill comes due, always! a reckoning. [hesap günü gelir, daima! bir hesaplaşma/ödeşme]

gerisi efekt, uçma kaçma
Saçma sapan bir bilim kurgu filmi.
Tipik bir Marvel filmi.
Tipik Marvel klişeleriyle.

Ama bazı esprilere güldüm. Ama efektler konusunda kendilerini nihayet geliştirmişler. iyi bari.
"dormammu i've came to bargain" sahnesiyle beni bilim kurgudan soğutmuş marvel filmi.
"bu marvel'da kaç tane evren, kaç tane kötü adam, kaç tane über süper kahraman var lan?" diye kendi kendime sormama sebep olmuş karakterdir.
avengers infinity war da ön plana en çok çıkana süper kahramanlardan birisi. sahip olduğu zaman taşıyla geleceğe giderek thanos karşısında 14 milyon ihtimali değerlendirmiş ve 14 milyon ihtimalden sadece 1 tanesinde thanos'u yenebildiklerini söylemiştir, stark'ın hayatına karşılık zaman taşını thanos'a vermiş olsa da. bu 14 milyonda 1 ihtimale karşılık verdiğine ve 2. filmde thanos'u yeneceğine inandığım en sevdiğim marvel kahramanı, şimdi 1 yıl bekleyip göreceğiz.
Sherlock dizisiyle ünlenip marvele katılan karakter benedict cumberbatch başrol oyuncusudur.
görsel

Karizmadır.
Bu filmi daha öncede izlemiştim bugün tekrar izledim.

görsel
Her izlediğimde başımı döndürüp midemi bulandıran film. Sadece bana böyle olmuyordur değil mi?
Filmi gayet başarılı bir yapıttı.