bugün

bahşiş olaraktan.
Serum bittiğinde hemsireye haber verirsin gelir çıkarır. Doktorun sorumluluğu altında değil. Siz de masum değilsiniz. Gel dediniz de şimdi olmaz başım ağrıyor mu dediler aq?
Sistem yerine sistemin çürüttüğü doktora düşman olmak tam bir beyinsiz işidir. Ülke dalyaraktan geçilmiyor.

Cehaletin gücü adınaaa, suç sende kardeeeeşşşş.
iki sene önce babami balikesir edremit devlet hastanesine kaldirdik göğsünde ağrı şikayeti ile. ambulans ile hastaneye gittik oturttular sedyeye başladık beklemeye bir saat sonra doktor geldi kardiyo pakey denilen bir testler bütünü var hemsireye onu yapmasını söyledi neyse o işlemlerde bir saat kadat sürdü akabinde test sonuçları çıktı doktor beu geldi bakti bir şeyiniz yok gaz agrisi sanırım dedi eve yolladı. Ambulans ile geldigimiz hastaneden yürüyerek ayrıldık yolda özel hastaneye de gösterelim bunun şakası olmaz dedik özel hastanenin kapisindan içeri girmemiz ile babami ameliyata almalari arasinda on dakika oynadı dört tane stend taktılar adama meğer herif saatlerdir kriz geçiriyormuş ha devlet hastanesi deki doktor mu? evet ağzını burnunu kırdık adami gaz diye eve getirsek uyandigimiz da yoktu şimdi.
dayağı hak ediyor diye bir dava yok adamım. seninde hataların oluyordur elbet biz şimdi seni evire çevire dövsek ağzını burnunu kırsak nasıl olur. bunu kişisel algılamayın ama konuşarak çözüme ulaşmak varken kavga gürültü çok elzem değil. doktor olabilmek için adamlar kıçlarını yırtıyor. bir derdin olursa şikayetçi olursun olur biter.
siz de dövün gitsin.
işte bu. sözlüğe bakışım, burada yazmam tüm sebepler bu başlıkta özetlenmiş işte. tamamen katıldığım bu fikri gerçek hayatta ifade şansım çok zayıf. çünkü taşlarlar. güzel. evet bu.
geçen gün 30'lu yaşlarda bir erkek hasta muayene olmaya gelmiş aile sağlığı merkezi'ne. sabah 8-11 arası da 69 tane hasta bakmışım. bir sigara içmeye çıktım dışarı hasta da yokken, maksimum 5 dakikamı almıştır içmesi de. o arada bana kayıtlı olmayan misafir gözüken bu hasta sekretere hemşireye kızmış, nerde bu doktor yarım saattir bekliyoruz diye, içeri girerken kulak misafiri oldum çemkirmelerine. buyrun dedim problem nedir neye bağırıyorsunuz dedim, şikayet edeceğim sizi dedi, neden dedim, yarım saattir bekletiyorsunuz hastayı dedi. sistemde de görünüyor halbuki 4 dakika önce giriş yapmış polikliniğe. 5 dk bile olmadı dedim ne yarım saati, istediğin yere de şikayet edebilirsin. bizim vergilerle maaş alıyorsunuz lan deyince benim tepem attı. ne vergisi veriyorsun ulan dedim, biz vergi vermiyor muyuz bi sen mi veriyorsun vergiyi dedim. ne diyon lan sen deyip üstüme doğru gelip omzuma bir yumruk attı, ben sarsıldım beklemediğimden. kalkınca bunun çenesine öyle bir geçirdim ki parmak kemiklerim kırılmıştır herhalde dedim içimden. kaldırdım yerden bi de osmanlı tokadı yapıştırdım. git lan dedim nereye istiyorsan et şikayetini, cumhurbaşkanına kadar yolun var. çekti gitti bu sonra. ardından geliş sebebini de söyledi hemşireler, istirahat raporu almak istiyormuş hasta olmadığı halde amına kodumun yavşağı.

işin özü hasta da dayağı hakediyor, dövmeye çalıştığınız adam ağzınızı sikebilir dikkatli olun, sayın şiddet yanlısı sözlük yavşakları.
Doktora görünene kadar önüne gelen her çalışana bağırıp çağıran hakaret eden saldıran doktoru görünce el pençe hocam hocam takılan iki yüzlüler hak etmiyor ama doktorlar hak ediyor.

Kimsenin elinde olmayan sistemden kaynaklı en ufak sorunda, kendisi yarım saat önce hastaneye gelmişken sabahtan beri yüzlerce insanla uğraşmış sağlık çalışanlarını 2-3 dakika bir çay içiminde anlık bir gülüşte görünce hakaretler yağdırıp acil de bir çok hastanın tedavisini engelleyen veya onları paniğe korkuya hatta kazaya yol açtığı için doktor tarafından "çıkın dışarı" ikazında tek doktora birden fazla saldıran hırtolar hak etmiyor ama doktor hak ediyor.

Doğrudur.
Hahahasiktir.
kendileri bi baltaya sap olamamış, şu hayatta bi bok becerememiş insanların onca yıl okuyan dididen doktorlara bu nefreti bu tavırları sadece kıskançlıktır. Haddinizi bileceksiniz!
birgün sürekli ve şiddetli mide ağrısı sebebiyle acile gittim. doktor hemen bir iğne yaptı yolladı. hastaneden çıktım 10-15 adım attım gözüm karardı. hemen yakınımdaki bir elektrik direğine tutundum. ardından şiddetli bir şekilde kustum. ister istemez "yanlış iğne mi yaptılar lan" diye düşündüm ve hastaneye döndüm. doktora olanları anlattım ve bunun normal olup olmadığını sordum bu arada hala başım dönüyor. doktor elini omzuma koyup "kardeşim beni uğraştırma rapor istiyosan direk söyle" dedi. belki bana olanın iğneyle hiç alakası yoktur bilemiyorum ama hiç olmadı "eve gidin biraz dinlenin bunun iğneyle alakası yok" falan deseydi.

tanım: kısmen haklı olan yargı. ancak birisinin dayağı hak etmesi onu dövebileceğin ve bunu hak olarak görebileceğin anlamına gelmez.