bugün

teknosa gibi elektronik ıvır zıvır satan mağazadır. ancak çalışanlarının teknosa çalışanlarından pek bir farkı yoktur. bilgisiz, ilgisiz, sorumsuz vs.

ipod nano 5g için bir kılıf alma isteğiyle x bir darty mağazasına girdim efendim. genelde bu tür mağazalardaki tutumum aradığımı kendim nulmak yönündedir. neyse şöyle bir dolandım mağazayı ama aradığımı bulamadım. haliyle birilerinden yardım almak isteği içerisindeyim. etrafı kesiyorum kimsecikler yok. neyse telefonların olduğu yere yaklaşıp bir hanım kıza soruyorum. hanım kız bilmiyor doğal olarak ama kime sorabileceğimin ipucunu yakalamaya çalışıyorum. bana birini işaret ediyor. elemana doğru yaklaşıyorum ama eleman telefon ile konuşuyor. kızcağız sesleniyor elemana "x bey, beyefendiye yardım edebilir misiniz?". x bey'de tık yok görüşmesine devam ediyor. hanım kızımız bir daha sesleniyor. durum aynı. x bey'e doğru yanaşıp görüş açısına giriyorum. "afedersiniz ipod kılıflarını nerede bulabilirim" diyorum. telefondaki kişiye "bir saniye" diyerek bana dönüp, "ipod kılıfı yok" diyor ve görüşmeye son sürat devam ediyor. neyse diyorum bunlarla uğraşmaya değmez. mağazadan çıkarken kapının kenarındaki kılıflar dikkatimi çekiyor. bakıyorum aradığım kılıf oradan masum masum bana bakıyor. kılıfı alıp x bey'in yanına dönüyorum. "hani yoktu lan" diyorum. x bey sinirimin farkına vardığından olsa gerek telefonu kapatıp benimle ilgilenmeye başlıyor. aman efendim yanlış hatırlıyormuşta falanda filanda. benim v kayışı kopmuş halde bu arada. git diyorum bana yetkili birini çağır. binbir özürler, binbir yalvarışlar vs. karşısında dahi sinirim yatışmıyor. x bey yetkili birini çağırmıyor ama çemkirmelerimi duyan mağaza müdürü yanımıza geliyor. neler olduğunu anlatıyorum müdür efendi konu ile ilgileneceğini söylüyor. sonunda ürünü de almayacağımı belirterek bırakıyorum. mağazadan çıktıktan sonra bir vicdan azabıdır gidiyor içimde be sözlük. kaç gün oldu bak acaba çocuğu işten falan attılar mı ki? evet yanlış yaptı ama neden bu kadar gaddarca davrandın ki jamal dedim kendi kendime. bu akşam gidip bir bakacağım. x bey işine devam ediyorsundur umarım. * ama sana bir müşteri memnuniyeti eğitimi şart.
italyan kökenli; elektronik perakende zinciri mağazası.
mecidiyeköy'de profilo alışveriş merkezi'nin hemen karşısında bulunan şubesi çok hoştur.
bütün ürünler her yönü ile elinizin altındadır çünkü. cep telefonları, fotoğraf kameraları, laptoplar ve daha bir çok ürün açık ve şarj olmuş şeklide sizin onları kurcalamanızı bekler. *
genelde çalışanları teknolojiden zerre anlamaz. telefonlarla az çok ilgiliyimdir ama zırcahil biri olsam herhalde bugün oradaki çalışanın galaxy s4'e 8 çekirdekli bu 13 megapiksel kamerası var fotoğraf makine gibi çekiyor vb. sözlerine kanıp alacaktım.

konuşma sırasında ben dedim ki lg g2 var aynı fiyata daha iyi performansı var. onun işlemcisi kaç çekirdekli dedi. 4 dedim bak s4'te iki katı dedi. e bana da mağazadan hızlıca çıkıp oradan uzaklaşmak dışında bir seçenek kalmadı.

geçenlerde darty türkiye pazarından çekiliyor diye bir haber okumuştum umarım tez zamanda çekilirler.
(bkz: sikayetvar com)
Etiket fiyati 850 lira olan ultrasonik bilgisayar kasasini deli bir pazarlikla 700 liraya aldigim teknoloji magazasi. Zor diye birsey yoktur, imkansiz zaman alir.*
Teknik servis bölümü rezalet durumda olan şirket.15 dakika bekledim adamın önünde.bir buyrun demedi lan.takım elbiseli müşterilerinin götünü yaladı adam resmen.
Web sitesinin tasarımı hatalarla doludur.
Web'den alışveriş konusunaysa hiç girmiyorum bile...
Stoktan hızlı kargo dedikleri ürünü 1 haftada anca depodan çıkartıp kargolayabildiler. Müşteri memnuniyeti deseniz bu firma bundan bi haber çalışıyor. Alışveriş yapılmadan önce birkez daha düşünmeniz gerekir.

Tanım : Elektronik ürün satışında dünyanın önde gelen (bence dünyanın en berbat) firması.
geçici ürün veriyorlar 1 aydır geçici ürünle takılıyorum ve verdiğimden daha kalitelisini geçici olarak aldım. darty iyi firma.
hem fiyatları uygun hem ferah mağazalara sahip bir kuruluş. aldığınız ürünü tam söylenen günde getiren ve kısa sürde kuran ardından kibar bir dille kullanımını anlatan servis görevlileri vardır. ürün değişimi için 1 ay süreyle ürünün kutusunu atmamanız gerekmektedir.
ucuz fiyata alınabilinesi ürünleri olan teknomarket. tavsiye dahilindedir.
Markayı Türkiye'ye Arçelik'in eski genel müdürü Nedim Esgin getirdi.
---------------------
Darty ile ilk tanışmasının 1990'lı yılların ortalarına dayandığını belirten Darty Türkiye icra Kurulu Başkanı ve Kesa Türkiye'nin ortağı Nedim Esgin, "O dönem Beko markasını Darty mağazalarında satmak için görüşmeler yapmıştım ve başarılı olmuştum. Bunun üzerine Darty'nin üst yönetimiyle aramızda bir dostluk başladı. Bu dostluk Arçelik'ten ayrıldıktan sonra da devam etti.
Darty'nin Türkiye'ye gelme planları vardı. Bana teklifte bulundular. Yaptığımız anlaşma sonucunda Kesa Türkiye'nin ortağı olarak kuruluşun Türkiye'ye yatırım yapmasına yardımcı oldum" dedi. http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=207290
Bir kere anlaşalım.
Darty ne ilk entride yazdığı gibi italyan, ne de sonradan bir başkasının yazdığı gibi ingilizdir.
Darty, hayatına 1957'de Fransız olarak başlamıştır. Fakat sonradan ingilizler tarafından satın alınıp ingilizleştirilmiştir.

Türkiye'ye girdikleri yıl 2006'dır.
http://en.wikipedia.org/wiki/Darty
-------------------------
Fransız ailenin bu işe giriş hikayeleri ise şöyle:
----------
“Darty ailesi küçük bir terzi dükkanı çalıştırırken yandaki beyaz eşya tamircisinin dükkanını almak istemiş. Tamircinin dükkanı içindeki eşyalarla satmak istemesi üzerine Darty ve üç oğlu bu eşyaları kaldırıma koyup satışa çıkarmışlar. Bakmışlar eşyalar 1-2 gün içinde tükenmiş, üstelik terzi dükkanının bir yılda kazandığı geliri bir iki günde getirmiş. Böylece bu işe girmişler”
-------------------------------------------------------------

Bazı yerlerde şöyle yazabilir ama bu, darty'nin ingilizleştikten sonraki tarihini anlatmaktadır:
--------------------------------

Darty markası ingiltere menşeli Kesa Electricals plc şirketler grubunun beyaz eşya ve elektronik alanındaki perakende zincir mağazalar şirketidir. Kesa Grubu değişik markaları ile Avrupa'nın 8 ülkesine, DARTY markası ile ise Fransa, italya, ispanya ve Lüksemburg' da müşterilerine hizmet vermektedir. DARTY, Aralık 2006'da ilk mağazasını istanbul Profilo Alışveriş Merkezi karşısında açarak Türkiye' de faaliyetlerine başlamıştır.
teslimatı sözünü verdiği gün de yapamayan kafasına göre takılan teknoloji marketi...(en azından bende öyle oldu)
en pahalı ürünü satıp, "daha ucuzunu bulursanız çikolata veririz" diyen tatlı su kurnazı elektronik zinciri.
bir bakkal düşünün ki 100 liralık ekmeği 120 liraya satsın ve bunu fark edip bakkala dönen müşteriye kusura bakma deyip özür dilemek için çikolata ikram etsin, ve 20 liranızı iade etmeyip yerine bir şey al diye tuttursun...
"fark etmeyenlerin, fark edip de geri dönmeyenlerin 20 liraları nerede bilader" diye sormaz mısınız?
"ben geri kalan 20 liramı burada harcamak istemiyorum, paramı geri ver" demez misiniz?

birçok insan aldığı 100 liralık saç kurutma makinesindeki 20 liralık farkı aramıyor, dönüp bu 20 lira daha pahalı verin çikolatamı demekle uğraşmıyor, uğraşamıyor. taşrada oturan birisi, darty'e gelip bir ürün alıp kendi kasabasına döndükten sonra bunun nasıl peşine düşsün? o insan için "en ucuz firma darty, çünkü reklamında öyle söylüyor". yalan! geri gelse ne olacak? buyrun 20 liralık hediye çeki !

açıkça fark etmiş bulunuyorum ki piyasadaki muadilleri içerisinde tartışmasız en pahalı firmadır. küçük aletlerden tutunda beyaz eşyaya kadar... hangi yüzle en ucuz fiyattan bahsederler?
kısmetse 1 (yazıyla bir) mağazasında çarşamba günü göreve başlıyorum.