bugün

ji woon kim'in yönetmenliğini yaptığı 2005 tarihli bir kore aksiyon filmi.
türkçeye acı tatlı hayat diye çevrilmi$tir.
türkiye'de 'acı tatlı hayat' adıyla gösterime girmiş, kore yapımı film. (bkz: a bittersweet life)
iZLENESi hoş bir kore filmidir.
şiddet sahneleri ve diyaloglarıyla güzel bir seyirlik.
Byung hun lee nin başrolde döktürdüğü müzikleriyle izleyeni büyüleyen harika kore filmi.
aşırı dozda oldboy etkisi altında kalmış bir yönetmenin çektiği etkileyici ve güzel bir güney kore filmi. konusu patronuna isyan eden mafya elemanı gibi klişe bir konu olsa da klişelerden sıyrılıp iyi bir seyirlik olmayı başarmış. zaten güney kore filmleri de bununla tanınır. en klişe senaryoyu bile mükemmel bir dille anlatırlar. neyse işte konu güzel, çekimler güzel, sahneler güzel, film güzel, ben en güzelim tabi, izleyin lan ekşici sinemacı(!) salakların yorumlarına bakmayın, her güney kore filmini oldboy kadar güzel olacak sanıyor salaklar.
ısrarla izlenicek bir film.
(bkz: adam yapıyo be)
bir çok insanın oldboy'la başlayan güney kore sineması deneyimini pekiştiren tadından yenmeyecek bir film.
http://www.youtube.com/watch?v=L1XAaefu2y4&feature=player_embedded#at=84
silah söküp takma süresinin bazen ne kadar hayati önem taşıdığını gösteren sıkı film.
melankolik mafya filmi. muadili filmlerin aksine epik değil de lirik. sevmeyenleri anlarım, çünkü çok farklı. ama seven de çok sever, arada kalınılacak bir film olduğunu düşünmüyorum. ben ikinci gruptanım şahsen. züper bir film.
intikam üzerine çekilmiş bir ji woon kim filmi. diğer filmlerden ayıran yanı sanırım şiirsel anlatımı ve aksiyon sahnelerine eşlik eden klasik müzik.
2005 yapımı intikam temalı kore filmi görsel

--spoiler--
esas oğlanın intikam sebebinin asla o kız olduğunu kabul edesim gelmiyor. çünkü eğer kabul edersem film tüm büyüsünü kaybeder, diğer aşklı intikam filmlerinden farkı kalmaz sıradanlaşır. tıpkı adamın sorduğu gibi, ne ara bu duruma geldi? neden? oysa çok cool bir işi, patronun yanında saygınlığı olan cillop gibi herifsin. sadece yüzüne gülümseyen, patronunla sevgili iken başkası ile yatan bi kadın için ortalığın amına koyup öylece ölemezsin. bunun tek bir mantıklı açıklaması var, o da 7 senedir köpek gibi sadık olduğu patronundan kazık yemek. sırf o herifin karşısına dikilip neden diye sormak, o sürtük için delik deşik olmaktan daha önemli. böyle düşününce film hakikaten etkileyici, ama tersi olduğu için basit bir filmden öteye geçemiyor malesef.
--spoiler--
ingilizceye a bittersweet life olarak çevrilmiştir, esas oğlanı lee byung hun canlandırmıştır görsel
a bittersweet life adıyla 11 yıl gecikse de denk gelip bugün izlediğim 2005 yapımı melankolik mafya film. ben beğendim. hele son sahnelere doğru başroldeki elemanımız devil may cry oyunundaki baş elemana benzettim niyeyse. hemde baya.
Sun-Woo, Seul'un gökdelenleri arasında lüks bir otelde müdür olarak çalışmaktadır. işindeki mükemmeliyetçiliği sayesinde patronu tarafından çok sevilmektedir. Çok sert bir patron olan Kang Başkanın ise herkesten sakladığı bir sevgilisi vardır. Kang Başkan Sun-Woo'yu sevgilisinin başka bir ilişkisi olup olmadığını öğrenmesi için tutar. Fakat kadının ihaneti kısa süre içerisinde ortaya çıkar. Bunun cezası ölümdür fakat Sun-Woo buna karşı çıkar. Yönetmen Jee-woon Kim in en vasat filmi olsa da aksiyon sahneleri için izlenir.
"Ne var ki dünya kolay değildir. Yüz şeyi doğru yapabilirsin, ama bir hata her şeyi mahvedebilir."

görsel

https://www.imdb.com/title/tt0456912/
klişe bir konu etrafında dönen, bol kavga ve dövüşlü kore filmi. zamanında benzer filmleri cüneyt abi de çekti ama ne hikmetse çöp olarak anıldı. replikleri şahane olsa da bir intikam filmi için aksiyon sahneleri haddinden fazla abartılı, kevgire dönen bir adamın android gibi hiç durmadan yerinden kalkıp hiç bir şey olmamış gibi yeniden kavga etmesini izliyorsunuz. kavga kareografileri de yine son derece abartılı.