bugün

başlık, dahi anlamındaki de yi bitişik yazan insanların genel özellikleri olacaktı, karakter sınırlamasına takıldı.

öncelikle bu ekin yazımı karşımızdaki insan için önemli ipuçları verir. çok sevilen sevgiliden sırf bu sebeple soğumak bazıları için basit gelse de aslında çok önemlidir. bunu söyleyince alınıyorlar ya işte o an bırakıp gidesi geliyor insanın. neyse asıl konuya dönecek olursak, eğitimsiz, ilkokul mezunu insanlara lafım yok. fakat üniversiteye gelmiş 20 yaşındaki adam bunu yapıyorsa ben o insanı da, o üniversiteyi de, o üniversitenin vereceği eğitimi de sikerim arkadaş*. söyleyince de 'ben lisede sayısalcıydım yeaa nolceak' derler. ulan bunu ilkokulda temel eğitim olarak türkçe derslerinde veriyorlar. valla ben ösym'nin yerinde olsam 2-3 tane koyarım sınavda bu eklerden soru, bak nasıl çalışıyo pezevenkler. ama sınav bitince yine 'bende özledim' falan derler orası ayrı. genel olarak bir kaç tane özellik yazacak olursak ;

- kitap okumazlar.

- facebook'da komik bir videonun altına ':)' yorumunu yaparlar, sanki tek gülen oymuş gibi. (amk bunu beğenenler var sırf kız diye.. ya lan ben neyse tamam bişey demiyorum.)

- interneti sadece facebook, twitter, formspring gibi bir takım sosyal paylaşım hede hödölerinden ibaret sanırlar.

- kısa mesajlarda 10000 mesajı olsa bile sesli harfleri kullanmazlar, eskiden olsa anlardım 1 mesaj 2 mesaj değerliydi o zaman nerde sms paketleri 1 sms 2 kontördü lan boru mu.

- <3 sikkosunu çok kullanırlar.

son olarak geçen gün facebook'da gördüğüm bir durum güncellemesini paylaşayım daha açıklayıcı olur sanırım :

''sabahları sevgilim mesaj atmasada olur, bana kardeşlerimin mesajlarıda yeter <3'' tey allam.. bunu yazan 20 yaşında bi bayan. altında da bol bol '<3'lü yorumlar var. tiksinç bi durum.

not: genel olarak internet ortamından örnekler verdim ama napayım, mektup mu kaldı bu devirde..
türkçe derslerine beden hocasının girmesi.
gözünden kaçmış olabilir.

(bkz: dalgınlık)
"ğ" yerine "y" harifini kullanmayı pek severler.

(bkz: beyendim)
(bkz: bebeyim)
bu insan türleri beş grupta incelenirler efendim:

1- dahi anlamındaki de yi ayrı yazamayanlar: en çok karşılaşılan tür bu türdür. katiyen ayrı yazamazlar onu. onlar için hayatın anlamı "bende seni seviyorum"dur.

2- gördükleri bütün de leri ayrı yazanlar: "ya tutarsa?" mantığıyla işin kolayına kaçar bunlar. çok çakaldır bunlar ha, hin hepsi hin.

3- dahi anlamındaki de yi te olarak ayrı yazanlar: lan ben bu topluluğa çok fena küfürler hazırladım ha. "alex de souza"dan aklına gelsin lan bari. alex te souza mı diyoruz biz? *

4- space bar tuşuna basmaya üşenenler: yazdıkları genelde "öfonuayrıyazmaklamıuğraşacağımya" şeklinde olduğu için, onlar öyle kabullenilmeli, dışlanmamalıdır.

5- kafası karışık olanlar: bunlar genelde sürekli uyarılanlardır. kaş yapayım derken göz çıkarırlar. kafaları karışıktır, bazen panikle, bazen dikkatsizlikle "bende seni seviyorum ehe. bu arada kitabında ben deki çantanın için de." gibi sikimsonik cümleler kurabilirler.

bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır. gel öğren şunu güzel yavrum, güzel çocuğum.
çirkindir.