bugün

dördüncü nesil çaylaktır.*
hafif rüzgarlı yaz akşamı, uçuşan dalgalı bayan saçları, renkli elbiseler.
azıcık eye-liner, kırmızıya kaçarken pembeye tutulmuş dudaklar, eski kalitesiz bir mikrofon.
şüpheli bakışlar, iddialı pozlar, kırmızı şarap. ve fonda gelen şarkı.

insanı çağrışım fırtınasına sürükleyip tam ortasında bırakan lezzetli bir suzanne vega şarkısı. tadı kırmızı şarapa benziyor.
sözleri de kendi gibi sadedir;

It won't do
to dream of caramel,
to think of cinnamon
and long for you.

It won't do
to stir a deep desire,
to fan a hidden fire
that can never burn true.

I know your name,
I know your skin,
I know the way
these things begin;

But I don't know
how I would live with myself,
what I'd forgive of myself
if you don't go.

So goodbye,
sweet appetite,
no single bite
could satisfy...

I know your name,
I know your skin,
I know the way
these things begin;

But I don't know
what I would give of myself,
how I would live with myself
if you don't go.

It won't do
to dream of caramel,
to think of cinnamon
and long
for you.
türkçesi karameldir.
Nadine Labaki nin hem yönetmen hem başrol oyuncusu olarak yer aldığı 2007 yapımlı ve bu sene if'in açılışını yapan film.
her şeyden önce kadın gözüyle aşka bakan hayatı eleştiren film. ama belki de en önemlisi kadın oyunculu kadın yönetmenli film.
2007 yapımı bir fransız filmi. afişi harika, bırakın duvara asmayı insanın rulo yapıp... tövbe yarabbi.

edit: filmin özgün adı sukkar banat*. tam çevirisi ağda oluyor. eğer "gavurcanın köpeeyim" diyorsan benim gibi caramel yaz, yok "mevzu çıkar" diyorsan karamel. bulgarcasını da buldum ama pek alakalı olmaz sanırım yazmıyorum. afiyet olsun.
--spoiler--

beyrut’ta 5 kadın düzenli olarak bir güzellik salonunda buluşurlar…bu güzellik salonu birkaç neslin bir araya gelip dertleştiği ve birbirleri ile sırlarını paylaştığı şehrin en renkli mekanıdır…

kuaför dükkanı bu birbirinden değişik ve güzel kadınların annelik aşk ve seks hakkındaki konuşmaları ve bitmek bilmeyen güzelleşme çabaları ile şehrin en eğlenceli yeridir…

--spoiler--
pek naif bir filmdi bu. Yıllar sonra bir müzik çalınınca kulağıma, hatırlanıverdi.
http://www.youtube.com/watch?v=_uawBIgQAFA&feature=share
Cikolata benzeri ama asla onun gibi tat vermeyen donmuş motor yag görünümlu bir çeşit tatlıdır.
caramel caramel wealeeee wealeeee.