bugün

paul greengrass'in merceginden, tom hanks'li film. gercek bir hikayeden uyarlanan film, somali'li korsanlarin bir amerikan yuk gemisine yaptiklari silahli cikartmayi konu aliyor.
bourne serisine itibarını kazandıran paul greengrass imzalı film. tom hanks başrolde. richard philips'in kitabından uyarlanan film, gerçek olayları anlatıyor. sırf greengrass hatırına bile izlenir bu film.

http://www.imdb.com/title/tt1535109/
en kısa zamanda izlemeyi düşündüğüm film. izleyenler filmi gayet beğenmiş. gerçek hikaye olması ve tom hanks filmin izlenmesi için başlıca nedenler.
greengrass a ya da tom hanks e kanılıp gidilmemesi gereken film.
aynı filmlerden her akşam kanaltürk tv8 filan veriyor. boku bokuna 10 lira vermeye gerek yok.
çok merak ettiğim bir film gerçek hayattan alıntı olması da ayrı bir merak uyandırıyor fragmanı gayet izlenmesi gerek bir film imajı vermiştir.
Tom hanks'in özellikle son sahnedeki oyunculuğuna şapka çıkarılacak film. kesinlikle adının hakkını veriyor.
boş vakitte değil gerçekten vakit ayrılıp gidilmesi gereken bir film.

üniversite shuttle ının saati geç vakitte olduğu için zaman geçirmem lazımdı, tesadüfen ve tom hanks var diye bu filme girdim. Aman allahım daha film başlar başlamaz insanı etkisi altına alan, tüm duyguları seyirciye hissetiren bi etki bıraktı üstümde. film sonunda bi ağlama hissi gelmedi değil. bu arada tom amcada baya yaşlanmış.

bizim türklerde gitsin hala çakma filmlerle uğraşsın!!! (bkz: benim dünyam)
filmi izleyince insanın amerikan olası geliyo, adamların vatandaşlarına duyduğu saygı, koruma, güven insanı gerçekten imrendiriyor.

aynı olay bizde olsa 110 kere ölmüştük amk.
güzel bir film, basit bir konudan keyifle izlenebilecek bir film ortaya çıkarmak başarıdır.
filmdeki korsanların gerçek olmalarından şüphe duyulmaktadır.
son zamanlarda beni en çok etkileyen amerikan menşeli film. etkiledi gerçekten ama neden etkiledi derseniz konu mu süpersonik? hayır, mekanlar mı dehşetengiz no? ancak aslen pek sevmediğim tom hanks yardır allah yardır oynamış hani hakikaten oynamış film ne zaman başladı ne zaman bitti gergin gergin koltuğa iguana gibi yapışmaktan anlamadım.

sözüm o ki izleyin izlettirin.
filmi izlemeden önce filmin konusu Somalili gemi korsanlarının gemiye saldırıp kaptanı rehin alması şeklinde basitçe özetlenebilir; lakin gelin görün ki özel harekat timi sahneleri, müzikleri, gergin telsiz konuşmalarıyla ve tabi ki tom hanks'in müthiş oyunculuğuyla nefes kesiyor. Kesinlikle her gerçek film izleyicisi gibi altyazılı izlenmeli.
ilk 3 dakikadaki araba içinde geçen sahnede dünyanın bir yönden özetini yapan film. bu korsanlara bi'koysan yarısı boşa gider amq.
son 5 dakikalık muayene sahnesi filmin doruk noktası. Tom Hanks 10/10.
gönül rahatlığıyla izlenebilecek filmdir. zaten the bourne supremacy ve the bourne ultimatum'u sevdiyseniz, bunu da seversiniz zira paul greengrass, tekniğini burada da konuşturmuş.

ayrıca, amerikan propagandası yapılıyor yea diye geyiğin dibine vuranlara kafam girsin. amerika vatandaşı bir kaptan kaçırılmış, rusya mı gelip kurtarma harekatı yapacağıdı amk!
gerçek hikaye olması ve aksiyon sahnelerinin çok başarılı olması izlenecek bir film olduğunu kanıtlıyor. 2 saat sürmesi dezavantaj gibi görünse de bir an olsun filmden kopmuyorsunuz.

son revir sahnesi ile tom hanks bitirici vuruşu yapmıştır.

adam boşuna yıldız olmamış.
71.altın küre ödüllerinde bir çok dalda aday olduğunu görünce dün gece indirip izlediğim film.
önünüzde eğer müsait bir 2 saat varsa, bırakın kendinizi, tom hanks halleder gerisini.

filmde muse isimli korsan gerçekten inanılmaz bir oyunculuk sergiledi. 4 somalili eleman da oyuncu değil sıradan vatandaşsa, gerçekten yönetmene inanılmaz saygı duymak gerekir.
amerika'nın klasik kahramanlık gösterisi olacağını düşündüğüm için izlememiştim. ve sonra dedim ki: tom hanks var izle olm.

tekrar döndüm dedim ki: evet, tom hanks; iyi ki varsın.
mükemmel, mükemmel, mükemmel... fazla söze gerek olmayan filmlerden. tom hanks yine akmış gitmiş ve somalili rolündeki oyuncularda feci. sahneler vs. her şey mükemmel izleyiniz izletiniz denilesi film.
tom hanks'in başrolünde olduğu ve her zamanki gibi döktürdüğü yaşanmış bir hikayenin filmi. filmde korsan rolünü oynayan kişilerin daha önce hiç bir filmde oynamamış olmaları ise ayrı bir ilginçlik . ister istemez akıllara bunlar bildiğin korsan demek geliyor çünkü o derece inandırıcıydı. ayrıca tom hanks'e yine değineceğim bu adam o rolü o kadar güzel oynamış ki çoğu yerde siz de onun yerine geçip empati yapıyor hissediyorsunuz adeta . filmin klasik yanı olarak abd ordusunu kutsallaştırma çabası veya bir kişi için dünyayı yakarım havaları falan diyebilirsiniz orası da size kalmış.
amerikan propagandasi yapiliyor diye elestiriliyor bu film. bi dusunun bir ulke tek bir insan icin* iki donanma gemisi bir tane korsan koruma gemisi* gonderiyor olay mahalline. bi de ulkemizde yasanan reyhanli felaketini van depremini vs. dusunun. e ama o film demeyin carparim bi tane.
Captain Phillips
Tam bir amerikan filmi olup bir yanda da düşlerine aldanmış aynı zamanda da para hayalleriyle yola çıkmış fakir 16 yaşındaki somalili çocukları anlatan bir yandanda musanın milyon dolarları nerede diye düşündüren.
Tekneyi sürerken vurulan çocuğun yüzüne vuran korkuyla içinize dokunan.
Birazda olaysal olarak değil durumsal olarak izlenmesi gereken bir film.
tom hanks bitmemiş dedirten filmdir. nasıl bir oyuncusun arkadaş anlamadım gitti sanırsın olayları kendisi gerçekten yaşıyor. izlenmesi gerek.
Filmin gerçekten alıntı olması daha da izlenesi kılmıştır filmi ayrıca bu sektörün içinden biri olarak Aden geçişlerinde, batı Afrika limanları yapacak olan gemilerde duyulan korkuları gelen telex mesajlarını okumuş-duymuş ve henüz yaşamamış biri olarak lan bizi kaçırsalar ülkenin umrunda olmaz dedirten filmdir...
on numara beş yıldız bir filmdir.

--spoiler--
ülkemizin de adı geçiyor ancak altyazıda yunan gemisi diye çevirmişler bizi, oysa adam turkodiyor.

bizim gemiyi de kaçırmışlardı hatırlarsanız 6 milyon dolar kaldırmışlar bizden onu anlıyoruz.

--spoiler--

amerikanın bir vatandaşı için ne kadar harcama yapabileceğini bizlere gösteren film, bizleri adete o anları yaşattırıyor.

oyunculuklar fevkalade.

bu senenin en güçlü filmlerinden biri.