bugün

çernobil bölümü spy game ile birebir aynıdır.
an itibari ile bitirdiğim oyun. Bu kadar da kısa olmaz ki kardeşim. madem o kadar kastın böle grafiklerde taş gibi oyun yaptın görüntüler, sesler, efekler muhteşem ama oyun kısa. bu büyük bir eksidir dediğim oyun.
multiplayer kasmış bir firmanın singleplayer'ı unuttuğu oyun. asla half life potansiyelinde bir singleplayer beklemiyordum ancak biraz özenselerdi be abi.
(bkz: age of empires)

sorma neden..
oyunda bir mantık hatası vardır ki o da şöyledir: malumunuz captain price serinin bilgisayar için çıkan daha önceki iki versiyonununda da yer almaktadır. yine malumunuz serinin daha önceki oyunları ikinci dünya savaşında geçmektedir. o zaman bu adam ölümsüz müdür? oğlu falandır demeyin adamın bıraktığı sakal bıyık tarzı kılları bile aynı.
ayrıca captain price in, cod serisinin ilk oyununda, bir alman gemisinin içinde öldürülmesine rağmen yer aldığı oyun. call of duty 2 de de yer almıştır bu herif. eğer call of duty 5 2050'li yıllarda yer alsa bile, rastlama ihtimali yüzde 90'a yakın olacaktır.
termal kameralı bölüm dehşet olmuş oyun. çok akıcı çok zevkli ama çok kısa oyun.
muhteşem bir oyun, tek kelimeyle.grafikleri; crysis ya da bioshock kadar tatminkar gözükmese de(insan modellemelerinde) genel olarak muazzam, özellikle gece görevleri tadından yenmiyor.
oyunda müthiş bir gerçekçilik hakim, bir saniye bile sizi bırakmıyor, hep o havayı solutuyor.düşmanlar, kesinlikle çok akıllı, haplanmış psikopat gibi üzerinize saldırmıyorlar, açıklarınızı arıyorlar.

mermiler duvar, kapı, pencere deliyor.lan ben aldım arkama duvara deyip düşmana nanik yapmaya kalkmayın.anında ense kökünüze bir adet ak-47 mermisi yer, tahtalı köyü boylarsınız.
oyunda ilk başta işbirliği yaptığınız ruslarla bir zaman sonra hasım olma durumu varmış, henüz o aşamalara gelmedim, beraberce arapların kafalarına sıkıyoruz polat alemdar misali, çok eğlenceli. (bkz: buralarda insan ticareti ucuzmuş)

velhasıl-ı kelam, etkileyici bir oyun, oynayın.
daha oyun çıkalı 3 ay olmadan patch v.1.4' ü çıkmıştır. insanda bağımlılık yapan, kendini aşmış, activision yapımı bilgisayar oyunu.
gerçekçiliğin sınırına dayanmı$ oyundur. bundan bir sonraki oyun daha ne kadar gerçekçi olabilir, daha ne kadar güzel grafiklere sahip olabilir merak konusudur.
directx 9 için çıkabilecek en üstün oyun.*
gerçek bir sinema filmi. hayatım boyunca izlediğim filmler arasında bu kadar etkileyici bir final az görmüşümdür. oyun o kadar gerçekçi ki; son günlerde sokakta kara bir köpekle karşılaştığımda basacak bir ''v'' tuşu arıyorum.
2 günde biten oyun. single player kismi beni tatmin etmedi cok kolay bitti. sonuda güzel degil. ve bütün oyun boyunca ingiliz yada amerikan olduk. bir kerede kominist olalim yahu.
multiplayer 'ındaki level atlama olayının tüm zevkini kaçırdığı oyun.
Şu aralar 4 kişi gündüz ve gecelerimizi ufak ufak geçirdiğimiz oyun. Hayır finaller de var bir yandan. Zınarmıyorumda oyunda ayrıca. Adamlar aynı taktiği belirleyip aynı silah alıp aynı boku yeyip frag alıyorlar. Bir de old school modu var ki ammaaaaaann. Merak edip denemeyin derim...
Bir de eleştirilecek kısmı vardır ki , marineleri öv de öv öv de öv. Arap öldürmek istemiyoruz kardeşim. Dönüp kendi askerime sıkınca da oyun bitiyor. Biraz değişiklik artık yemiyoruz bu muhabbetleri. Captain Price abi de ne kral insammış diyeceğiz ya ,

We take care of our friends gibi böyle biz Amerikalılar jack adada kayıp ama biz onu ararız careini alırız adamların tarzında ayak yapıyorlar. Olmaz ki. Yenmiyor artık.

Birçok insan dünya da bir değişiklik yapıp yapmadıklarını düşünürler hayatları bounca , marinelerin böyle bir derdi yoktur.

Evet yok , minimum 100 can almadan gitmiyorlar bu dünyadan...
imran zakhaev gibi karizmatik bir karakteri barındıran oyun. oynadım oynadım hala doyamadım. hele zakhaev'in şu sözü yok mu:

"our so-called leaders has prostituted us to the west. they destroyed our culture, our economies, our honor. our blood has been spilled on our soil. my blood! they are the invaders! U.S and british forces will leave russia immediately, or suffer the consequences!"
eğer olur da önce multiplayer call of duty 4 oynayıp sonra counter strike oynamaya kalkarsanız counter strike size atari oyunu gibi gelebilir şaşırmayın.
türkiyenin en iyi cod4 grubu için:

http://www.zt4life.com
internet üzerinden oynamak icin http://www.oynasana.com siddetle tavsiye edilir , zira server mükemmel sizinde baglantiniz iyi is 50 - 60 arasi ping ile oynayabilirsiniz.
2007 yılında bazı sitelere göre crysis'i bile geride bırakmış oyundur. bana göre de harika bir call of duty oyunu olmuştur. bu kadar iyi olacağını hiç kimse beklemiyordu.
2007 de en çok satan oyundur.
multiplayer'ı da acayip zevkli olan oyunudur. shipment diye bir harita var. cs de fy pool day neyde cod4'te de odur shipment. orgazmdan daha zevkli aktiviteler den birisidir bu haritada oynamak.
sniper elite'in eline su dokemez. dandik bir oyundur. cunku fizik motoru ve grafik motoruna katkida bulunmadim da ondan.
bugün 3 saate yakın multiplayer oynadığımız oyundur. harikadır, dadından yinmezdir.

backlot, bog, wet work ve showdown önerdiğim haritalardandır. bilhassa kalabalık oynarken. (min. 5'e 5)

wolf, jaccer ve batujen* den oluşann azılı cod ekibinin detaylı araştırma ve multide ard arda aldıkları maçlar sonucunda elde edilen verileri paylaşacağım. altın değerinde altın! oyunculara kıyağımdır.

heveslenmeyin, mp44 b.ktan. açacağım diye g.tünüzü yırtmaya değmez. g36c'yi alın, bırakın. o size uzun bir süre yeter.

juggernaut adlı perk'e (perk 2'de) sahip olan kişilere sniper olmanın da sökmediğini gözlerimle gördüm. adamı stopping power perk'üyle ve barrett ile kafasından vurdum ve adam ölmedi. sen vuramamışsındır diyenle seve seve kapışırım. jaccer da vurdu aynı şekilde ve o da doğruladı. juggernaut perk ine sahip vatandaşları vurduğunuzda zaten nişangah altında çıkıyor ve anlıyorsunuz ki adam çetin ceviz. sniper ve head shot kombinasyonu sökmüyor dedim. bu vatandaşları öldürmenin en güzel yolu stopping power veya benzer bir atış güçlendirici perk ile sağlam bir ağır makineli. mümkünse en sonuncu. garantili çözüm. ama ağır makineli tüfeği bir kişi için almak, sizi bozar. gerekli tecrübeye sahip değilseniz (ya da overkill perk'iyle yedek bir tüfekle dolaşmıyorsanız) büyük ihtimalle pert olursunuz. g36c'de juggernaut'lu arkadaşlar için bir çözüm alternatifi, hatta önerdiğim alternatif. oyun genelinde yamulmazsınız.

g3 harbiden b.ktan. sakın ha alayım demeyin, pişman olursunuz. onun yerine m14 alın, acog scope takın, daha iyi, daha etkili.

overkill perk'i gerçekten güzel ve hayat kurtarabiliyor. tabanca yerine istediğiniz bir silahı alabilirsiniz. single player oynarmış gibi bir sniper, bir assault rifle takılma gibi bir sürü kombinasyon sunuyor. ama hatırlatayım, overkill aldığınızda tabancanız gittiği için silahlar arası geçiş gerçekten uzun sürüyor. kilit bir noktada şarjörünüz bittiyse alacağınız frag'i verebilir, gerçekten b.ktan bir durumda (search and destroy) eli bile kaybedebilirsiniz. benim tavsiyem, psikopat gibi sürekli overkill ile dolaşmayın. perk 2'de bulunan overkill'in yerine başka sağlam bir perk alabilirsiniz. (juggernaut, stopping power vb.) böylece şarjör bitmesi durumlarında ortada kalmazsınız.

ayrıca desert eagle'ın çok kullanışlı olduğunu belirteyim, gerçekten çok hızlı yapmışlar. last stand kullanıyorsanız bir şansınız olabilir.

martyrdom'u tek geçerim. perk 3'ün bana kalırsa en kullanışlısı. ölünce yere bomba bırakıyorsunuz. pro'lara karşı oynarken "g.tünüze girebilir" ama dalgınlar, tecrübesizler ve sazanlar, öldüğünüzde arkanızdan gelecektir, güvenin bana.

last stand perk'i ölmeden önce tabanca çekip sıkma. er ryan'ı kurtarmak hesabı. ama kullanışsız. ciddiyim. yani şansınız az. ancak rakibinizin canını kritik seviyeye çektiğinizde onu öldürürsünüz. ki o durumda tek kurşuna gidiyorsunuz. ancak illa deneyecekseniz bari desert alın.

hafif makineli tüfeklerde en son en iyi demek değil. mp5 çok isabetliyken, ak-74u çok güçlü, p90'In çok kurşunu var. kısacası hangisi işinize gelirse.

kendinizi sağlama alın. arka arkaya ne kadar çok öldürürseniz o kadar bonus kazanırsınız. uav, hava saldırısı, helikopter bunlardan bazıları.

baş parmağınız "v" tuşunda olsun. istenmedik bir karşılaşma anında silah işinizi şansa bırakır ama üstüne koşup bıçağı sallarsanız (ölmeden) frag sizindir.

silencer deyip geçmeyin. ateş ederken radarda görünmezsiniz. inanın çok hayrını görebilirsiniz.

silahlarda dürbün olması iyidir ama her silaha dürbün takılmaz. red dot sight'a bir şans verin. bazı silahlarda dürbünden daha etkili oluyor. (g36c, mp5, p90, vb.)

evet, tüyoları aldınız. tepe tepe kullanın. iyi oyunlar.

geç gelen edit: iş bu tüyolar normal mod içindir. hardcore da işin rengi baya değişiyor.