bugün

tam adı call of duty 4 modern warfare olan, adından da anlaşılacağı gibi ikinci dünya savaşı'nda değil günümüzde geçmektedir. activision ve infinity ward firmalarından çıkacaktır.
birkaç videosu youtube'a verilen oyun. *
multiplayer'inin de çok güzel olacağı açık oyun.
http://www.youtube.com/watch?v=8inFH6VEZIg
(bkz: önsipariş vermek)
trailerı en bi gaz oyunlardan. izleyince hemen oyuna dalmak istiyor insan. in game videolarından gördüğüm kadarı ile grafiklerde inanılmaz bir gelişim var. zaten xbox 360 ve ps3 üretilmiş bir oyundan kötü grafik beklemek abesle iştigal olur ama umarım pcleri pek kastırmaz. 5 kasım 2007'de abd ile aynı anda tüm dünyada piyasaya sürülmesi bekleniyor. şuradan bir screenshot görülebilir:

(img:#0)
avrupada çıkış tarihi 9 kasım 2007 olacakmış. bekliyoruz sabırsızlıkla.
Call of duty oyunları birer klasikti. Yine de konsollara çıkan son COD oyunu biraz kabak tadı vermişti. Bunu gören infinity Ward Call of Duty oyunu günümüze taşıdı. Oyun senaryosu kuvvetli, bol aksiyonlu, grafikleri muhteşem olarak dizayn edilmiş. Benim en uyuz olduğum; düşmanların kukla gibi ölmesi değiştirilmiş, ölen düşman eliyle düşüşünü yavaşlatmaya çalışıyor. Multiplayer'ı süper olur herhalde. Çıkış tarihi Ekim sonu Kasım başı diyorlar hadi hayırlısı.
Demosu yayınlanan oyun.

edit: kesinlikle yılın oyunu olacak.
eğer sağlam ekran kartınız varsa önümüzdeki birkaç yıl içerisinde oynayabileceğimiz en güzel oyuna benziyor.oyun içi görüntülerden oluşan muhteşem bir video hazırlamışlar ve bu videoda call of duty serisinden alıştığımız gibi harika çatışma sahneleri bulunuyor. zaten call of duty nin en güzel yanı oyunda tek başınıza olmamanız ve sizin ile birlikte bir ekibin de operasyona katılması. bu durum oyuna hem eğlence ve bol çatışma katıyor hemde tek başınıza koskoca bir düşman ordusunu yoketme gibi bir durum söz konusu olmadığından oyun daha gerçekçi oluyor. kesinlikle çıkar çıkmaz oynanmalı.
directx 9 kullanılarak yapılmış oyundur.
directx 9' un sınırlarının zorlandığı, kısacık, fakat 2007-2008 yılının en iyi fps oyunu. oyunun büyük bölümü rusya' da geçiyor. silah seçimleri mükemmel. grafikler ; mükemmel. * oynanış, yapay zeka ; kusursuz. tek sonrun oyunun çok kısa olması... bunu iki şeye yorabiliriz ;

--oyunu bitirmeyenin okumaması gerekiyor--

oyunun sonunda cpt. price ölüyor, kalp masajı yapılırkene oyun bitiyor. oyun ya devam edecek yada serinin son oyunu idi.

--oyunu bitirmeyenin okumaması gerekiyor--
--spoiler--
ingiliz ve amerikan askeri olup rus ve müslüman arapları öldürüyorsunuz. ırak'a demokrasi götürmek, terörist falan fistan aynı terane yani. oyunda teröristlerin bir bayrağı var ki ilk bakışta bizim bayrağın aynısı. yakından baktığınızda yıldızın yanındakinin hilal değil de, o şekli oluşturacak şekilde koyulmuş iki tane kılıç olduğunu anlıyorsunuz.

oyunun tek eksiği yahudi olamıyor oluşumuz. filistinli masumları katleden bir yahudi asker oyuna dahil edilse hiç sırıtmaz yani, o kadar boktan bir ideolojisi var oyunun.
--spoiler--
oyunun multiplayerı güzel olmuş. call of duty 2 ye artı olarak level olayı eklenmiş, her ne kadar oyunun bi açığını bulanlar levellerini yükselte biliyor olsada bence güzel düşünülmüş . her 3 level de bir kafanızdaki arma değişiyor ve leveliniz artıkça yeni silahlar elde edebiliyorsunuz. bence gerçekten tatlı düşünülmüş kesinlikle öneririm.
2007'nin ne iyi fps oyunu. Call of Duty 3'ten sonra olağanüstü bir aşama kaydedilmiş. Oyunu bitirip CD3'e döndüğünde pacman oynarmış gibi hissediyor insan.
mutliplayerı take no prisoner commanders diye bir sesle başlayan ve sizi bir anda savaş için gaza getiren muthiş oyun.
infinity ward tarafından geliştirip activision tarafından yayınlanan oyundur. directx 9 kullanılarak hazırlanmasına rağmen çoğu kişiye directx 10'la hazırlandığını düşündürtmüştür.
eğer yeni nesil bir ekran kartınız yoksa hiç yaklaşmamanız gereken oyun. *
call of duty 2' nin multiplayer olarak çok tutulmasının ve single playerının çok kısa olması nedeniyle sırf multiplayer için yapılmış olduğuna inandığım oyun.
yeni nesil ekran kartım olmamasına rağmen, overclock edilmiş 9550'm ile çatır çatır çalışan oyun.
--spoiler--
oyunda rus ve arap müslümanlardan ziyade, çeçen ve arap müslümanların öldürüldüğünü düşündüğüm oyun. anlamadığım bir nokta ise, imran zakhayev denilen herifin hem moskova'da hem de ırak'ta nasıl bulunduğudur. yetkililere sesleniyorum. nasıl bir senaryosu var bu oyunun? çeçen teröristlerin ırak ile bağlantısı mı var, onu mu ima etmeye çalışıyorsunuz?
--spoiler--
bilgisayara yüklediğim anda deamon tools gibi sanal sürücüsüz çalışmayan ve bir hafta sonunda sıksanız bitirebileceğiniz kısa ve öz bir oyun. boyutu 6.31 gb büyüklüğünde bir dosya kuruyor ayrıca dvd dende bi o kadar sanal sürücü yer kaplıyor. devamının daha uzun olması dileğiyle...
multiplayer' i kesinlikle denenmesi gereken oyunlardan ayrıca. *
cidden aşmış bir oyun. yani aşmış şeklinde bir hülasa ile entryi bitirecek değilim. Detaylarına, analizine gireceğim. şimdi efendim crysis dediler, oynadık. henüz almış değilim, ama alacağım niye? Türk oyun sektörü gelişsin, belki bizim gösterdiğimiz bu jestten sonra yerli kardeşler bizim tarihimizle ilintili, kültürel yapıtaşlarımızı barındıran, ülkemizde geçen bir oyun yaparlar, kimbilir. Şimdi crysis iyi güzelde çok açık yüreklilikle söylüyorum bana far cry'dan çok daha öte bir şey sunmuyor. yani keşke far cry yerine crysis'ile çıksalardı piyasaya. Hani aynı olguyu, ada hikayesini kullanılması soğutmuş. He tamam yok uzaylı gemisi falan deniliyorda ada yerine başka bir yere insin efendim bu uzay gemisi. Ama call of duty modern warfare böyle değil, ciddi ciddi çok sinematik. Zaten en başta half life 2 ile dikkatimi çekmişti, böyle aksiyonu yaşadıktan sonra bir muhabbete sohbete giriyoruz müttefiklerimizle. Ben odada bulunan bilgisayarın üzerinde hoplayıp zıplıyorum, havalandırma deliğinden bakıyorumda arkadaş adamcağız bıkmadan usanmadan anlatıyor bana. işte artık yeni dönem oyunlarda bu var, bug olarak görülürdü belki önceki dönemlerde. bitse de gitsek diye düşünürdük ama artık görüntülerin muazzamlığı ile herhangi bir aksiyon filmini birebir yaşatıyor resmen. Böyle arkadaş konuşuyor o sıra adamlar mekanı basıyor tam o noktadan çatışma heyecanında ipleri biz elimize alıyoruz. güzel nitekim, şimdi c.o.d'de çok önemli diğer noktalar savaş ambiyansındaki yan ögeler. yani nightvision olayı uçmuş, helikopterden termal kameralarla bir konvoyu koruyorsunuz falan filan. Bunlar güzel şeyler, yalnız hoşuma gitmeyen nokta ortadoğu'da bir yerde helikopterden şehre bomba yağdırırken camiilerinde potansiyel bir hedef olarak sunulması. Halbuki elin oğlu kiliseye gelince "Aman ateş açma siviller olabilir" savunmasına giriyor. CAmiiye iyi de kiliseye ayıp. Aman aman, müslümanlar niye sivil olamıyor, hepsi mi terörist lan it? Sırf bu yüzden bir gün boyunca kendi arkadaşlarımı öldürdüm, ibneler bunuda düşünüp hemen o noktada oyunu sonlandırıyor...
an itibari ile oynadığım oyun! daha yeni çıktım oyundan. efekler gerçekten harika. insana güzel bir şölen sunmakla beraber kültürel gelişmeler içinde birşeyler yapılmış oyun içerisinde. Çernobilde gizli bir görev yapıyorsunuz ve partneriniz size "burada eskiden 50.000 kişi yaşıyordu ancak şuanda burası bir hayalet şehir" gibi replikler sunuyor. ayrıca oyunda yapay zeka da azımsanmayacak kadar iyi. örneğin partneriniz sizi yönlendirirken k seçtiği kelimeler, düşmanların sizin hareketlerinize göre tepki vermesi ve gidişatın belli bir kurala göre değilde sizin belirlediğiniz kurallara göre ilerlemesi bunun bir örneği. herkese yüklemesini şiddet ile tavsiye ederim.
yeni nesil ekran kartı olmadan da oynanabilen lakin o vakit bir boka benzemeyen oyun. grafik olmadan oyun zevki olmuyor grafik için de kart gerekiyor e ona da para lazım..