bugün

bölüklerde idari işlerden sorumlu olan astsubay. Bir bölükte aklınıza gelebilecek bütün malzemeler bu astsubaya zimmetlidir. Yanında bölük yazıcısı bulunur. Emri altında bulunan karargah personelleri genelde, koğuşcu, silahlık nöb., depocu, yemekhane sorumlusu, berber, viziteci, rdmci ve tuvaletcidir. bölük astsubayları, bölüğe ataması yapılan en kıdemli astsubaylardır. Vekillik sistemi kıdem sırasına göre olur.
sivilde yakalamayım seni diceniz cinstendiq bunların en fenası bascavus olandır oyleki ebeni siker , sen tesekkur edersin bide takısmayın tezkereye 15 gun kala diskoya atar, ulan ismet bascavus senin amk saygılar
azıcık göttür.

not: evet.

edit: çok sert vurmuşum.
askerde erlerin arasını en iyi tutması gereken komutandır. görev dağılımı başta olmak üzere eratı ilgilendiren her konu bu adamların sikinin keyfine göre şekillenir.
bölükteki her şey bu adamındır ve asteğmeninden erine kadar askerlik yapan herkesin arasını iyi tutması gereken adam türüdür.

duruma göre azıcık ya da bir hayli göt olabilirler. bu biraz kişiliklerine, bayağı da bölük komutanının bölüğe olan ilgisine bağlıdır. ilgisiz bir bölük komutanının olduğu yerde bu adam kraldır. ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan fitil fitil getirir de emredersiniz komutanım dersiniz.

böyleleri askeri tehdit ve darp ederler, rüşvet yerler, angaryanın tillâhını eğitim diye köklerler de gıkınızı çıkartamazsınız.

bunların geneli kıdemli başçavuştur ve bölük komutanı subay değilse tezeği avuçla yediniz demektir.

ha, işini yaptığını gördüğü; yani santralci, yazıcı gibilerini de çok sever ve kollarlar. düzce'den istanbul'a 6 gün yol izni verdiğini bilirim uzun döneme. bana da emirle yemek yedirir, hatta dışarıdan yemek getirtirdi meselâ. eh, ben poşetim oğlum, zaten 7 gün askerlik yaptım; altı gün yol izni mi versin?

kısaca: ne yapıp edip gözüne girilmesi gereken adamdır.
Yaptırdığı spor sayesinde tuvaletimi yapamadığım ( bacak ağırısından çömelememek) eski özel harekatçı bölük assubayıma burdan selam gönderiyorum.

Tanım; Konumu ve görevi itibariyle çoğu askerin sevmediği komutandır.
bölüğün bütün zimmeti bölük astsubayındadır. birşey eksilsin anaları ağlar. bu subaylar ne göt adamdırlar.
Bölüğün bölük komutanından rütbece düşük , taşak ağırlığı açısından yüksek konumda olan personelidir. Don , gömlek , silah , nöbet vs ondan sorulur. Aranızı iyi tutmazsanız bir anda koca bir geri tepmesiz topu zimmetinize geçmiş bulursunuz da haberiniz olmaz.
çok ezik ve rahatsız tipler olur genellikle.
Neden assolist varda assubay yok diye sorar kendi kendine.
alayı orospu çocuğu.
en sıkıntılı komutanlardır.

abi her yük bunların omuzunda.

hani bir emir silsilesi şeklinde gelen görevler en son bunları bulur,

bunlarda uzman çavuşlara görev dağılımını yapıp işleri askerlere yaptırırlar.

bölüğün her şeyi bunlara bağlıdır,

altlarını idare edip, üstlerine rapor verirler falan.

çok karışık iş.
bölük komutanının karısı gibi muamele görürler.
Bölük komutanları maaş alsın diye çalışan adamlardır.
17.00 ı iple çeker.