bugün

kasıtlı kültürlenme.
Bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak,istendik davranış değişikliği getirme sürecidir.
kişinin kendini geliştirmesine yardım eden süreç.
kesinlikle özgür düşünce ortamında gerçekleştirilmesi gereken, hiçbir zaman bitmeyecek bir olgudur.

"eğitimin iki amacı vardır, biri zihni geliştirmek, ikincisi iyi vatandaş yetiştirmektir. atinalılar birinciyi seçti, ıspartalılar ikinciyi. ıspartalılar bütün savaşları kazandı ancak belleklerde atinalılar kaldı." *
bilginin ogelerini ve en iyi calisma yontemlerini ogretmek ve en onemlisi,ona daha sonra her ne is yaparsa yapsin,icten bir dogruluk ozlemi kazandiracak,hem bicim hem de icerik bakimindan guzeli anlamasini saglayacak,oteki insan birimleri arasinda yararli bir birim olma ve insanligin geri kalaniyla uyum icinde olma duygusu verecek bir genel esin asilamaktir.
Yüce önder atatürk'ün; "Eğitimdir ki, bir ulusu özgür, bağımsız, ünlü ve yüksek bir toplum konumunda yaşatır; ya da bir ulusu tutsaklık ve yoksulluğa bırakır." sözünde tahlil ettiği olgu.
ing. education
alm. ausbildung*
(bkz: örgün eğitim)
(bkz: yaygın eğitim)
bir işletmenin hedefleri doğrultusunda düzenlediği ve elemanlarının bilgi, beceri ve davranışarında değişime yol açan faaliyetlerdir.
türkçe de kelime kök anlamıyla eğilmeyi, bükülmeyi çağrıştıran bir olumsuzlamaya sahiptir. eğitim'in latince de kelime kök anlamı ise: açığa çıkan, ışığa kavuşan anlamına gelmektedir.
ne yazık ki Türkiye'de ortalama süresi birey başına 3.5 yıldır, sonuçları ortadadır, gözümüze girmektedir hatta!
sokaklardan kurtaran, okumayı sevdiren, ailede başlayıp, yararlanmayı bileni adam edendir.
türkiyede ki insanlarımıza oldukça gerekli şey. ve de kalitelisi lazım.
(bkz: egitim ile ogretim arasindaki farklar)
başarı yolunda sahip olduğumuz en önemli değerdir...
eğitim, öğretimden farklı olarak yaşam boyu devam eden bir süreçtir..
türkiye'nin işsizlik kadar en önemli sorunu eğitim ya da asıl deyişle eğitimsizlik sorunu. bu sayede halk daha fazla uyutuluyor ve saçma nefret noktalarına yöneltilerek korkutuluyor.
şart olandır.* *
kişinin kendini kaybetmesine yardım eden süreç.
insanı insan yapan, hayatı yaşanır kılandır.
insanın hayatı boyunca kendini sürekli olumlu yönde iyileştirmesi ve geliştirmesidir.
eğitim; eğitimli olduğunu düşünen kişilerin, cahil ve eğitimsiz olduğunu düşündüğü bizlere, zorla ve seneler boyunca zulm ederek öğretmeye çalıştıkları şey. Bunlar birde kurum kurmuşlar "milli eğitim" diye, ordanda milli olmayan gençleri eğitiyorlar *
Odtü Düdtüde Boğaziçi'nde "information", yurtdışındaki papazlık bozması evrenkentlerde "Knowledge", Yale Harvard gibi sizi almayacak okullarda da "Wisdom" şeklinde öğretildiği rivayet edilir. Kanmayın! "Information" "Knowledge" "Wisdom"ı batıya öğreten bizdeki karşılıkları "Bilim" "ilim" ve "irfan"dır.
"Eğitim, öğrenilenlerin tümü unutulduğunda geriye kalandır."

(bkz: burrhus frederick skinner)
öğrendiklerimizi ve bildiklerimizi uygulamaktır.