bugün

bazı bölümlerinde acayip kasan, zamanda geri dönmek, belli bölgelerdeki zamanı yavaşlaştırıcılık, bütün cisimlerle sizin karekterinizin birbirine bağlı olduğu determinist sistem, ruhunuzu ve gecmişinizi kullanabilmeniz, bir anahtarla farklı iki kapı acma meselesi, sizin zaman anlayısınıza uyan nesneler ve uymayan nesnelerin olduğu, siz hareket etmeden hiç birseyin kıpırdamadığı determinist ortam, zamandan muaf zamanı takmayan kendi halinde davranıs gösteren cisimler, beyin loblarınızı alısılmıstan farklı kullanmaya iten, puzzle parcalarını toplayıp resimleri tamamlayarak bölümleri geçilen, zaman zaman kafanızdan duman cıkmasına sebeb veren, kızıl saclı, kırmızı kravatlı, ceket, kumas pantolon, beyaz gömlek giymiş bir karekteri canlandırdığınız, çok mu çok basit, tam bir bebek oyunu evet.. süper mario gibi bişey..
ayrıca müzikleri ve görsel canlılığı, renklerin uyumu ve seçimide göz ardı edilmemesi gereken oyun ve söylenene göre bir bilgisayar muhendisi yapmıs bu oyunu..
tek kişi tarafından yazılmış şahane oyundur, zeka ve sabır gerektirir
Van Gogh tarzı görsel şöleni Prince of Persia: Warrior Within tarzı senaryo ve felsefesiyle 2. dünya savaşını ve atom bombasının atılmasını yazıklayan, tek kişi tarafından yazılmış, bir sanatçı fırçasıyla renkleri katılmış şahesersi oyun.
sadece sonuyle bile aşmış platform oyunları katagorisine girer bu oyun. öyle bir sondur ki, tüyler diken diken olur, gözler dolar.

bizi delirtenler hep prenseslerdi, kayıtlara geçsin.
manyak bir oyun lan bu.
modern zaman mario'su.
kafayı yemek için en doğru yollardan biri bu oyunu oynamaktır. yahu bunu hiçbir yere bakmadan çözebilen bir insanın varlığını düşünemiyorum(oyunu yapan hariç). yok neymiş efendim, ben gölgemle canavara kafa atçakmışım da kendi gerçek varlığımla da gölgem kafa attıktan sonra canavarın üstüne zıplayıp yapboz parçasını alcakmışım. oha lan, ne bu! bu adam bunu nasıl yazmış, nasıl düşünmüş bilemiyorum, gerçekten takdire şayan bir durum ama herkes senin kadar zeki değil abicim. sen düşünürken sana kolay gelmiştir de bilmeyene çok zor ya, öyle böyle değil. ama cidden hayatımda gördüğüm en sağlam oyun, mantıksal düzlemde.
bir de bunun gibi machinarium var. o da bu tarz bir oyun. ama braid'deki görsel şölen ve harika müzikler bunda pek yok. doğrusu braid gibi bir oyun da çok ama çok zor gelir zaten.
sikicem prensesini oyunlarından olup steam de şu anda 9,99 USD fiyatı vardır.
oyun değildir bu. Sanat eseridir, gerek müzikleri gerek atmosferiyle. prensesi kurtarma da değil olay, olay zamana hükmetmek yeğen.
başlı başına bir zeka sanatıdır. pastoral yapısıyla olsun, müzikleriyle olsun insanı kendinden geçirmektedir.

özellikle oyunu geri sardırırken seslerin de geri sarma olayı mistik olan ortamı çok daha mistikleştirir. bitirebilirseniz ve anlayabilirsiniz gerçekten şaşıracaksınız.

oynayın.
hiç spoiler almadan bitirdiğimde kendimle gurur duyduğum oyundur.
atmosfer ve mzüikleriyle baştan çıkaran oyun. hikaye içinse dandik diyebiliriz.
çünkü çok karışıktır , hani öyle böyle değil oyunun konusunu anlayan adam bulunmamakla beraber atom bombasıydı , zaman makinasıydı atıp tutan bol. atıp tutan diyorum öyle böyle değil sallıyorlar resmen neresinde geçiyor atom bombası? 2. dünya savaşı? bilmemne?

bu eksisine rağmen müthiştir. olağan üstü dür. çarpıcıdır.

ayrıca secret of kelss isimli sağlam animasyon filmi izlediğinizde görürsünüz ki atmosfer babında çok büyük benzerlikler var. özellikle aishling in ormanını görünce aklınıza braid gelmesi kaçınızlmazdır.
zaman konusunda kafanızı yedirtecek kadar zorlayıcı bölümlere sahip olan mükemmel ötesi bir oyun. mario'nun zamanımıza uyarlanmış hali bile sayılabilir.

--spoiler--
o değil de son bölümün isminin "another castle" olması ne mükemmel bir ayrıntıdır.
hele oyunun sonu... kadın erkek ilişkilerine değinme açısı, ve sağ gösterip sol vurma olayı o kadar mükemmel olmuş ki hala etkisinden çıkamadım.
--spoiler--
ciddi sabır ve zeka gerektiren bir oyundur. ayrıca müzikleriyle mest eder.
görmüş olduğum en iyi oyunlardan birisi. zamanın bu kadar değerli olduğu başka bir oyun bulmanız çok zor.
ios ve android için çıkarsa braid severlerin ortalığı yıkacağı oyundur. çıkarın lan çıkarsanız nolur ha nolur?!?
tanım yapmak gerekirse adamın anasını siken oyundur.

-- spoiler--
-- spoiler--
oyuna başlarken ilk düşünceniz, klasik mario tarzı, canavarları öldür, prensesi kurtar gibi bir platform oyunu oynadığınızı düşünüyorsunuz. oyun ilerledikçe zamanı kontrol etme yeteneğiniz olduğunu farkediyorsunuz ve oyun buna göre şekilleniyor, öldügünüzde baştan başlamayıp zamanı geri sarıyorsunuz, her bölümde farklı bir bulmaca çözme yeteneği istiyor ve ilerledikçe çeşitli fizik kurallarına göre oynamanız gerekiyor.

(over spoiler)
son bölüme geldiğinizde bir anda ekran sarsiliyor ve kötü adam ekranda belirip prensesi yere atıyor, siz alttasınız, prenses üst platformda ve sizi görmüyor, kaçmaya çalışıyor ve önünüzdeki engelleri kaldirarak size yardim ediyor. siz de ona yetişmeye calisiyorsunuz. prenses eve girdiğinde bir patlama oluyor ve bu sefer başladiginiz noktaya dogru geriye koşuyor prenses, siz de ona yetişmeye calisiyorsunuz tekrar. dikkat ettiginizde klavye kontrolü ters, zamanda degisiklik oldugu için siz ona yetismeye calistikca o önünüze engeller koyuyor, tam yetisecekken kötü adam beliriyor, prenses kötü adamın kucagina atliyor ve ortadan kayboluyorlar.

anlıyorsunuz ki sevdiginiz kız aslında kaçırılmamış, kendi istegiyle sizden kaçmıştır. oyunun basina dönersek; zamanı geriye sarma diye bir yeteneginin olmadigini, sadece yasadiklarini hatirladigini anlarsin. ve oyunun son bölümünün ismi "another castle"dır.

-- spoiler--
-- spoiler--

aşkın tarifini isteseler bu oyunu oynatırdım. günlerce yemeden içmeden kesebilecek kadar yıkıcı bir oyun.
Şu ana kadar yapılmış en harika oyunlardab biri.
Oyun tarihinin en sikici sonlarından birine sahip oyundur.
finali adamı beyninden vuracak derecede etkili bir oyundur. sen prensesin sana yardım ettiğini sanıyorsun ama aslında prenses seni öldürmeye ve ilerlemeni engellemeye çalışmaktadır. yani sen gerçek zamanın geri sarılmasını oynadın ve tabi ki prensese ulaşamadın prenses kötü adamla birlikte gitti.

kappe karı. boşver tim sana karı mı yok.
Su oyunun torrentini bulamadim ya. Cok guzel bir oyun oldugunu duydum fakat gel gelelim steam abi. Lanet olsun sana steam para yok.