bugün

güzel argo deyimleri vardır ve çoğu zaman da mantıklıdır.
arabalar gider
bakkallar gider
eczaneler gider.
ameleler gider vs.
yüzde 2 aşağı yapıp milleti döktüler şimdi de toparlıyorlar.
çok acımasız bi piyasa.
bor ve sa. borla çalışan sabancı demektir.
görsel
Aynı anda pek çok değişkene hakim olmayı, doğru zamanda doğru hamleler yapmayı gerektiren şey. Fazlasıyla öngörü yeteneği ve biraz teknik analiz iş görür. Risk almayan ve kaybetmeyen kazanamaz. Nerede zarar kes yapacağını bilmek ve kazanmak gibi kaybetmenin bu işin doğasında olduğunu kabul etmek gerekir. Ayrıca her düşüşün bir çıkışı, her çıkışın bir inişi oluyor. Büyük oynarsanız büyük kazanırsınız ama büyük kaybedebilirsiniz de. Kısaca bir çeşit kısmen öngörülebilir bir kumar.
Sizlere borsa ile aramdaki tecrübemi özetlemek isterim. Belki benim yaptığım hataları yapmadan, tecrübe edinirsiniz. Borsa ile para kazanan bir çok kişiyi tanıyorum. Hatta 1 saat içerisinde al, sat yaparak 1.000 TL kenara koyan bir arkadaşıma canlı şahit oldum.
Tabi bunu gören durur mu? Hemen bende başladım. Ne mi oldu? Parayı kaybettim tabi ki *
Borsa bir oyun değil ticaret olarak görülmeli bence. Bunu öğrenmem için biraz para harcamış oldum elbette.
Pahalı bir tecrübe edinmiş oldum. Daha sonrasında internette araştırmaya başladım. Para piyasalarını, ekonomiyi hatta politikaya kadar tecrübe edindim. Ancak buda yetmedi. Sürekli takip sürekli takip gerekiyor.
Hangi firma ne yatırımı yapmış? Hükumet ile arasındaki ilişkisi gibi konuları sürekli takip etmek gerektiğini öğrendim. Evet sonunda 1 saatte 1.000 TL kazandığımda oldu. Tabi ki bunu bir iş ve ticaret olarak görmeye başladığım zaman oldu. Bu işin net olarak sırrını paylaşmam gerekirse, sürekli takiptir.
Güncel olarak takip ettiğim bazı kanalları aşağıda paylaşıyorum dileyen takip edebilir;
https://troyforexfx1.com (Güncel borsa haberleri paylaşıyor)
https://www.bloomberght.com (Oranları buradan takip ediyorum.)
Öyle rastgele girilmez. Ayrıca yükselirken herkes iyidir, ortada hesabını göstererek dolaşır, şu kadar kar ettim diye konuşur durur.

işler ters dönüp zarar etmeye başladı mı vay ki vay. Gudubet yüzlünün teki olup ortalarda gezinir.

Bilmeden girmeyiniz.
Bu ben.

görsel
Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir. Borsada yatırım yapabilmek için piyasayıda sürekli takip etmek gerekmektedir. Buradan da borsa takibini canlı olarak yapabilirsiniz: https://piyasa.paratic.com/borsa/
eskiler demişler ki, burası borsa kim kime corsa. yıl başından bu yana 300 binin üzerinde yatırımcı geldi. büyük bir bilgi ve deneyim var ancak bu bilgiler iyi bir şekilde aktarılamıyor çöp olmuş investing yüzünden.

https://www.borsasozluk.org borsa muhabbetinin döndüğü yeni keşfettiğim sitelerden.

ytd.
uykumuzu getiren mecra.
esniyoruz lan.
yaprak kımıldamıyor.
parası olan herkesin rahatça girebileceği yatırım alanı. biraz şans, biraz bilgi ile 1 gecede milyonları kazanabilirsiniz. aç gözlü olmamanızı tavsiye ederim, bi tanıdığım diyelim 50k dan 12m'e çıkmıştı sonra durmayıp devam etmiş, elindeki 50k'yı da kaybetti sonra.
lan oğlum bunların hesaplama sistemi de ilginç.
kağıtlar %15 değer kaybeder endeksin değer kaybı %4 gözükür.
hayır bakarsın düşmeyen kağıt mı var diye o da yoktur.

alman borsasını kastettim.
bir dip bir tavan yapan derinliksiz kağıtlara döndü.
bi bakıyorsun % 1 eksi bi bakıyorsun %1 artı.
neyse. devam.
Hisse +%10'dayken;
-tavan tavan, uçacak, füze, vuhuuuu
-haftaya 50, bi dahaki hafta 100, sene sonu 500tl olur bu hisse
-al bu kirazdan kalmaz birazdan
-3485 lot destek aldım
-8555 lot da benden
-36920 lot destek aldım (yalandan kim ölmüş)
-burdan alınır mı?
-abiler 1 hisse kaç liraya alınıyor, yeniyim yardım edin

Aynı gün hisse -%1,35'e düşer;
-keriz silkelemesi bu
-satmayın, birazdan tavan
-kerizler silkelendi, yola devam
-algıcılara inanmayın, 3,5 dakika sonra tavan olacak
-4580 lot destek attım, maliyet düşürdüm
-satmayıııınnnnnn
-malınızı kaptırmayın
-burdan alınır mı?
-abiler lot ne demek? yeniyim bi yardımcı olun.

Aynı gün hisse -%9.99'a gider;
-Satmayııııınnnnnnn
-Geri zekalı mal ky satmayınnnnnn ulaaaannnn
-keriz silekelemesi yaptı, 5 dakka sonra tavan
-36895 lotla maliyet düşürdüm (küsürat vereyim ki inandırıcı olsun)
-kedidir kedi
-Ben demiştim düşecek diye
-1 trilyon 500 milyar zararla zattım (salla amk kim biliyo sanki)
-tahtacı hay ben senin .....
-burdan alınır mı?
-abiler satmak için nereye basmam lazım bi yardımcı olun.

kısacası: borsa=spekülasyon.
küçük yatırımcı, spekülatör gibi düşünmezse zor kazanır.

spekülatör ne yapar?

50 gündür herkes 10 liradan mal aldıysa 9 a almaya çalışır. bunu nasıl sağlar?
elbet ve maalesef fırsat kollar.
bütün olay bu.
Dolardaki yükselişten etkilendiğini düşündüğüm alım satım mekanı. Sakin olun abi ne güzel kar ediyorduk yine batmaya başladık bir durun yahu.
borsalarda fiyatlari insanlar mı belirliyor makinalar mı anlamadım.

pazardır.
nasıl güzel para kaybettiğinizi görmek için az bi miktarla girin.
bunu zaten herkes söylüyor. doğru da fekat kumar dolaplarını filmlerde görmüşünüzdür. hani adama önce kazandırırlar sonra da bütün parasını koyunca hepsini alıverirler ya.
bu tezgaha da gelmemek lazım.
sürekli olarak üzülmeyeceğiniz kadar yatırım yapın ve de illa ki uzun vade.
en az 2 yıl.
Kumar değildir. Sığır gibi girerseniz tabi ki kaybedersiniz. Ama işi öğrenerek yavaş yavaş takılırsanız cep harçlığınızı çıkarırsınız deneyim kazandıkça kazancınızda artacaktır. Tabi bu sürekli kazanacağınız anlamına da gelmez. Daha iyisi için (bkz: forex)
şu yavaş yavaş hkayesini anlattık ama anlaşılmamış. bi daha deneyelim.
yavaş yavaş girdiğinde kaybetmezsin çünkü paran dikkate değer değildir. kimse takmaz ama nasılsa kazanıyorum dalayım dediğin an "gel bakalım şöyle" derler ve bütün paranı alırlar.

bir de bak yatırımcının genel bir davranışı vardır. özellikle kçük yatırımcı dediğimiz işlem hacmi aylık 200 000 tl yi geçmeyenler.
bunlar düşüşe de yükselişe de 3 günde ikna olurlar ve 3 gün borsaların trend değiştirdiği süredir. genellikle tabi.
misal yükseliş var diyelim. ilk gün yatırımcı inanmaz. düşer der. bakar ikinci gün de yükseldi. hıım der pozisyon açmayı düşünür.
3. günde yükseliş olunca pozisyon açar ve büyükler satışa geçer.

pilot ne yapacağız peki?
ne yaparsan yap. olasılık sayısı her zaman ikidir. ya düşer ya çıkar.
tavsiye edilebilecek tek davranış. büyük düşüşler sonrası pozisyon açıp 2 sene beklemeyi göze almaktır.
ha oyalanmak istersen ufak tefek alır satarsın.
beklemediğiniz ve devam eden düşüşlerde ekranı kapatmak gerekebilir çünkü ortam tam spekülatör ortamıdır. hacim düşüktür. hisselerin ineceği ve çıkacağı yerler çoktur. spekülatörlar kağıdı alır sizin yaptığınız hareketlerin tersine ordan oraya savurur ve çok kaybedebilirsiniz.
kapat ve bekle yapmak lazım.
belki 1 hafta belki 1 ay.

yatırım tavsiyesi değildir.
her zaman ve her halukarda düzeltme için sebep bulur.
hep yukarı ya da hep aşağı gitmez.
pozisyonları önceden alarak karlı çıkabilirsiniz.
olay gerçekleştikten sonra yapılacak her şey panik alım/satıma girer ki panik insanın aklını kullanmasına engel olan bir durumdur.
bu güne kadar hep yatırımımı altında değerlendirdim. 2 hafta önce dedim ki birde borsaya bakayım. deneme amaçlı bir hesap açıp bin TL para attım içine. sasa, alkim, bim, koç, aselsan gibi hisselerden üçer beşer topladım. 2 hafta önce aldığım bin TL lik hisseler 80 lira kadar eksiye düşüp daha dün 6 TL kâr ettirdi. iki hafta öncesinden bu güne altının %7 civarı arttığını düşünür isek ciddi manada param erimiş.

kişisel görüşüm bu kriz ortamında uçucak, kaçacak sağlam hisse tüyo sahibi değilseniz bence borsaya girilmez. hele ki kriz daha derinleşir ise borsa iyice dibi görebilir. kriz ortamında değerli metallere ben şahsen güveniyorum. ama kriz bitince ilk iş borsaya girmeyi düşünüyorum.

birde çapraz kıyaslama yapmak lazım. borsada paranızı haftada %3 büyüttüğünüzde dolar veya altın %4 artmış ise bence ortada çok sevinecek bir durum yok.

yatırım tavsiyesi değildir tabi. ben kim yatırım tavsiyesi kim.
ortalama bir grafik okuyucunun haftada %3 e burun kıvırabileceği bir yerdir.
ben buradaki yazılarımı dünya pazarları için yazıyorum. genel yani.
şimdi herkes grafik okumayı az çok biliyor. buna şüphe yok ama gel gelelim bunu borsaya uygulamaya gelince herkesin eli o tuşa basmaya gitmiyor.
mesela teknik grafikler diyor ki; sat buradan kar realizasyonu gelecek ama o tuşa elini götürmemek için o kadar sebep buluyorsun ki.
akşam oluyor bi bakıyorsun oradan kar satışı gelmiş.

yani bir borsa kurdunun dediği gibi duygusuz yatırımcı olmak lazım. grafik tanrıdır. o ne diyorsa o olur.
haa bunun istisnaları vardır ama size en fazla , karinizin 3 te birini kaybetirir çünkü daha fazlasına dünya trendleri izin vermez.
burda ne dedim?
diyelimi grafiklere bakarak bir meta ya da hisse aldınız. spekulator geldi. grafiklerin yani teknik analizin tersine hareketler yaptırmaya başladı.
bunu tekniigin tersine çok sürdüremez çünkü birileri alır ya da satar iş bozuluer ve mal gene tekniğe uygun hareketler yapmaya başlar.

yatırım tavsiyesi değildir.

hikaye anlatıyorum.