bugün

306-337 yılları arasında hükümdarlık yapmış olan bizans imparatoru.
Günümüzde Sırbistan Cumhuriyeti içinde yer alan Naissus'da (Niş) doğan Constantinus, sonradan imparatorluğa kadar yükselecek olan Romalı general Constantius Chlorus'un oğlu olarak dünyaya geldi. 19 yaşında Nicomedia'da (izmit) imparator Diokletian'un maiyetine giren Constantinus'un önü, babasının tetrarşiye (Dörtlü yönetim) girmesiyle açıldı. M.S. 305 yılında tetrarklardan Maximian'un çekilmesiyle I. Constantinus onun yerine geçti. Ertesi yıl babasının ölümü ve kendisine bağlı orduların desteği ile Augustus unvanını alarak yönetimini ilan etti.

I. Constantinus'un tüm Roma imparatorluğu'nun tek hâkimi olması için tam 18 yıl geçmesi gerekecekti. imparatorluk iddiasında bulunan tetrarklardan Maximian'un 320 yılında boğdurularak öldürülmesi, Galerius'un ise 310 yılında doğal nedenlerden ölümüyle birlikte, geriye bir tek Maxentius kalmıştı. 28 Ekim 312 tarihinde Roma kentinin hemen dışındaki Ponte Milvio Savaşı'nda Maxentius'un ordusunu bozguna uğrattı. Maxentius kaçmaya çalışırken Tiber Nehri'nde boğularak öldü. I. Constantinus artık Batı Roma'nın Augustus'u, Doğu'da güçsüz bir yönetim sergileyen Licinius ile birlikte iki imparatordan biridir.

daha fazlası için http://tr.wikipedia.org/wiki/I._Constantinus
Roma imparatorluğunu hristiyan yapan imparatordur. Romaya 6 yıl hükmetmiştir.
istanbulu 6 ayda baştan yaratmıştır.
hıristiyan olduğu şüphelidir (ariusçu papaz tarafından vaftiz edilmek sizi görüntüde hıristiyan yapar elbette ama cin başka peri başka siyasi yaşam başka özel yaşam başka). yok efendim rüyasında bi şeyler görmüş de yok kalkanların önüne haç çizdirtmiş de falan tıraş efendim tıraş. işin belgeli kısmına gelirsek: 313 yılında tarragona'da basılmış tapu gibi madalyonda konstantin ile güneş tanrı kabak gibi yan yana durmaktadırlar. bu kadar. sonraki dönemler için şahsi görüşüm: kafasının gidip geldiği yönünde, ciddiyim. en açık örneği: konstantin (daha sonradan bir bizans klasiğine dönüşeceği üzere) 325 yılındaki konsil'e salça oluyor ve "yenilen" arius'u sürgüne gönderiyor bir süre sonra ariusçuluk güç kazanınca da bu sefer arius sürgünden geri çağrılırken konsil'de arius'u hezimete uğratan iskenderiye papazı athanasios sürgüne gönderiliyor. bitmedi!!! arius geri geldikten ve athanasios sürgüne gönderildikten bir süre sonra konstantin kafayı kırıyor ve athanasios'u tekrar sürgünden geri çağırıyor. her neyse bu git-gelin yüzde kaçı kişisel kafa karışıklığıdır yüzde kaçı politik hamledir arius bilir. ama batı'da ariusçuluk güç kazandıkça arius'a gün doğduğu ya da tam tersi olduğu ortada. ha şu kalkanın önüne haç çizdirme olayının da 2-3 farklı (belki daha fazla) hikayesi var hiç girmiyorum. yok kendi isminin anagramı da olabilirmiş de içkiliydi bilmem ne. geçiyorum.
Iyi bir orthodox ve istanbul un yaratıcısı.
katıldığı yarışmayı kazandığı açıklanan konstantin'dir.
görsel
görsel

ı. Konstantin dönemindeki (MS 4. yüzyıl) Roma'yı gösteren model. Italo Gismondi ve Pierino Di Carlo, 1933-1937. Roma Uygarlığı Müzesi, Roma.

F: Sovrintendenza Capitolina ai Beni Culturali

https://www.facebook.com/...9/posts/3650868331617873/