bugün

eğer çocuğun bedensel veyahut ruhsal açıdan sorunları varsa;
- yıllar yılı dert yolunda ne ilk ne de sonuncuyum.. kahrediyor hayat beni acıların çocuğuyum..

muhtemelen 2. ya da 3. sınıf öğrencisi çocuktan duyulabilecek cümle;
b: ahmet; yan sokaktaki kız var ya bana feci sarmış oğlum kübra söyledi ona da ayşe söylemiş !
a: ne sarmış ? ip mi sarmış anlamadım lan bir daha söyle ?
çocukca bakış açısıyla söyledikleri sözler.
4 yaşındaki yeğen ve annesiyle sohbet etmeye çalışırken
- anne...
+ ...
-anneee..
+ ......
-anneeee
+ *bana anne demeeeee!
- ! ? ? ! *
-zeyneppp...* teyze, anne deyinde kızıyor da...
(bkz: anne acıktım)
-bak alicim küçük kuş susadığı için yere kondu..
-yeden?*
-!?..onlar da çok fazla uçunca bizim gibi yorulurlar ve susarlar..
-yeden?
-çünkü yaşamak için su içmeleri gerekir.
-yeden?
-system error!... ... ... ... ... ...

aslında tahminen 2, 2,5 yaşlarında sürekli neden diye ebeveynlerini soru manyağı yapan bu sevimli veledilerin amacı merak duygularından çok konuşma istekleri ve başkalarının konuşmalarını duymak onları hafızalarına yerleştirmek amacı vardır.
çocuk:bu ne ?
parantez:kalem
çocuk:kalem mi
parantez:hı hı
çocuk:hı hı mı?
çocuk en saf varlıktır. onların anlattıkları bazen beyaz bir yalan olabilir. ama çoğunlukla gerçeği konuşurlar. duyduklarınızın etkisi ile hayretler içinde kalsanız da onların anlattıklarının doğru olup olmadığını rahatça anlarsınız. çünkü çocuklar birer melek saflığındadır. hata yaptıklarında hemen kendilerini ele verirler.

sude isimli küçük çocuğun anlattığı rüya da böle işte... ablasının adı buse. daha 17 yaşındayken pkk'nın hain saldırısı yüzünden içinde bulunduğu servis aracında can verdi. 22 haziran günü halkalı'da yapılan hain saldırıdan bahsediyorum. o günün gecesi küçük sude ablasını görmüş rüyasında. ablası kendisi için üzlmemelerini ve kendisini hep hatırlamalarını istemiş. beni kalbinizden ayırmayın demiş.

bunu az önce küçük çocuğun ağzından dinledik televizyonda.

böyle bir rüyayı başkası anlatsa biraz zor inanır insan. ama daha küçücük bir çocuk böyle bir yalanı nasıl uydurur? insan böyle bir rüyayı çocuktan dinlerse doğruluğundan daha emin olur.

bence bu rüya mistik olaylara çarpıcı bir örnektir.

yeniden pkk saldırısı ile şehit olanlara allah'tan rahmet diliyorum. geride kalanlara allah sabırlar versin.
babam yenisini yapana kadar en iyisi benim.
anne mutfakta semizotu pişirirken küçük kardeşin: anne, bana inat semizotu pişiriyosun demi? lafıdır..
- küçükken kaç yaşındaydın?
-anne!bu önümde sallanan şey ne?
+?????**
+ seni çirkin ördek yavrusu seni.

-sen git aynaya bak bi. çirkin ördek yavrusu kimmiş görürsün.
yıllar önce.
kardeşim 9 yaşında.
bir türbanlı görür:
"içi boş olan şeyin üstünü neden örterler?" der.
tamamen gerçektir.
(bkz: aile bilinci)
çok hızlı uyumuşum erkenden kalktım.
(bkz: kulak misafiri olunan yaran diyaloglar/#8493111)
(bkz: anne benim kakam var)
(bkz: anne ekmek yok)
Dikkatle dinlendiğinde insanı hayrete düşüren sözlerdir.

Geçenlerde komşularla birlikte pikniğe gittik. Komşumuzun kızı zeynep 4 yaşında enteresan bi çocuk bazen acayip garayip hareketler yapabiliyor ya da bana öyle geliyo. Neyse piknikteyken zeynep annesinin yanına geldi "benim tuvaletim vağğğr" dedi. Piknik alanında oturduğumuz yere tuvaletler baya uzak. Annesi de oraya kadar bu çocuk altına yapar diye tuttu uzakta bi ağacın dibine götürdü. çocuğun tepkisi "Yaaa ben buraya yapmağğm bitkilere yazııık." oldu. Ben şaşırdım tabi beklemiyorum bu çocuktan böyle bi duyar. Vay be çocuğa bak falan diyorum. Annesi sonunda doğru yola geldi ve çocuğu tuvalete götürdü.

Aynı çocuk bir hafta sonra...

Bu komşumuzun kardeşinin nişanı olucak nişan için bi şeyler almış bize geldi onları gösteriyo tabi zeynep de geldi elinde de oyuncak gitar var. Oyuncak ama normal gitardan biraz daha küçük ağır bi zımbırtı. Biz sohbet ederken zeynep de arkamda oynuyo. Sonra aniden kafama bir darbe aldım şöyle bi dünyam karardı nolduğunu farkedemedim. Arkamı bi döndüm bu velet gitarı kafamda parçalamış resmen. Gitarın parçaları etrafta benim kafamda kuşlar uçuyo zeynep geriye çekilmiş gülüyo. Çocuk sebepsizce kafatasımı dağıttı ve sonra güldü. Annesi kızmasın diye "iyim ya bi şeyim yok acımadı fazla" falan dedim ama utanmasam ağlicam.

Şimdi bu çocuktaki mevzuyu anlamış değilim. Çocuk bitkilere yazık diyip tuvaletini çimlere yapmıyo ama zevk için kafamda gitar parçalıyo. Bana yazık değil mi be zeynep patlattın bütün nöronlarımı.