bugün

karelidir.
behzat ç'den sonra erdal beşikçi oğlu'nun ününe ün katmasıyla yer bulamamıza neden olan tek kişilik oyun. internetten bilet bulunamadığı gibi gişelerden de bilet bulunamıyor. biletler çıktığı an da gişeler önünde uzun kuyruklar oluşuyordu. Son aldığım habere göre artık yer bulunabiliyormuş fakat oyun özel tiyatroda sergileniyormuş ve biletler de çok pahalıymış.
Erdal beşikçioğlu'nu çok severim falat bu oyunun hep onunla anılması ne kadar acı. Gidin ve genco erkal performansını izleyin derim. iki performansı da izlemiş ve genco erkal performansından az önce çıkmış biri olarak diyebilirim ki; genco erkal sahnede büyüyor, devleşiyor.

Adamın 77 yaşında olduğuna inanamazsınız.

Gidin ve izleyin
Erdal beşikçioğlunun oynadığı tek kişilik tiyatrodur. ilk izlediğimde birden erdal beşikçioğlunun oynarken yaptığı ani hareketle çığlığı basmış idim fakat ondan sonra az beklemedim bilet sıralarını *
geçen sene çok gitmek istememe rağmen gidemediğim oyundur.

Gogol'un yazdığı, erdal beşikçioğlu'nun tek başına oynadığı oyun;

11-12-13 mart 2016 tarihlerinde istanbul tatbikat sahnesinde
18-20 mart 2016 tarihlerinde ise ankara tatbikat sahnesinde sergilenecektir.

bu sene biletler çıkar çıkmaz aldım. düne kadar bilet satışı devam ediyordu biletix üzerinden, fakat şuan satış durmuş.
erdal beşikçioğlu performansını çok merak ettiğim ancak aylardır gidemediğim gösteridir. Neden sadece hafta içi ve 20:30 da olur bilmiyorum, çalışan bir kişinin yetişmesi zor.
18-19 nisan tarihlerinde bursa da nilüfer tiyatro festivalinde Genco Erkal'ın sergileyeceği oyun;

elinde bilet olan ulaşabilirse fazlasıyla sevinirim parasının kat kat fazlasını veririm biletin.
"Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir."

Gogol / Bir Delinin Hatıra Defteri
Gogol'un aynı adlı eserinden uyarlanan, erdal beşikçioğlu'nun oynadığı tiyatro oyunu. Macunköy'deki stüdyo sahnede izlemiştim. Tavanda fln geziyodu. Ankara'da o kadar popiydi ki satışa çıktıktan 15 dakka sonra bilet kalmazdı. Düşünün tiyatro bileti karaborsada satılıyodu. Geçen sene ve bu sene takvimden çıkarıldı diye biliyorum.
genco erkal' dan da gayet lezzetli izlenebilecek gogol'ün öyküsünden uyarlanmış tiyatro oyunudur.

tiyatrodan çıkarken herkes arasında bunu başka kim oynayabilir diye muhabbete takılmıştı. biz de kafa yorduk tabi. erdal beşikçioğlu' na lafım yok ama engin günaydın da gidermiş sanki.
ankara 'da 5 sene öğrencilik yapıp, gidemediğim oyuna bugün bursa'da izleme fırsatı buldum.

erdal abinin performansı harikulade idi. lakin ses sisteminden midir yoksa erdal beşikçioğlu'nun bazı sahnelerde kelimeleri yutmasından mıdır pek algılayamadıgım sahneler oldu.

Bi'de biletin arka kısmında 3 perde yazmasına rağmen oyun çok kısa sürdü. (ara vermeden 1 saat)
Gogol'un klasik eseridir.
Genco erkal yorumunu defalarca izlediğim, erdal beşikçioğlu'nun yorumuna ise bir türlü denk gelemediğim tiyatro oyunu.
görsel
şizofren durumlar dolu defterdir.

(bkz: günlüğümü çalmışlar)
Artık dayanacak halim kalmadı.
Tanrım!
Neler yapıyorlar bu adamlar bana!
Duymuyor, görmüyor, dinlemek istemiyorlar beni.
Ne yaptım onlara?
Neden eziyet ediyor, benim gibi zavallıdan ne istiyorlar, ne verebilirim onlara?
Hiçbir şeyim yok.
Bittim artık, dayanamayacağım.
işkencelerinden başım ateşler içinde yanıyor, her şey dönüyor gözlerimin önünde.
Yok mu beni buradan kurtaracak bir?
Bir troika; yıldırım gibi atlar koşulu troika gelsin!
Babayiğit bir arabacı sürsün aslanlarını, şıngır şıngır ötsün çıngıraklar
Uçursunlar beni bu cehennem dünyasından
Uzağa, çok uzağa
Hiçbir şey göremeyeceğim, duyamayacağım bir yere
işte gökteki bulutlar kabarıp dönmeğe başladı önümde, uzaktan bir yıldız parladı.
Ormanların loşluğu, ayın donuk ışığı gözümün önünde kaydıkça kayıyor
Ayaklarımın altında mavi bir sis şeridi yayıldı
Havada gerilen bir telin vınlamasını duyuyorum.
Bir yanımda deniz, öbür yanımda italya.
işte Rus köylerinin karanlık evleri belirdi. oracıkta bir karaltı halinde gördüğüm küçük ev benim evim mi yoksa?
Pencerenin önünde oturan kadın anam olmasın?
Anacığım, kurtar zavallı oğlunu!
Ağrıyan başına bir damla gözyaşı akıt, ne olur!
Gör, nasıl hırpalıyorlar evladını, bağrına bas bedbaht öksüzünü
Yok onun yeri bu dünyada artık, insanlar aleminden attılar onu...
Bari sen acı hasta oğluna anacığım!
Şey... Haberiniz var mı?
Cezayir Beyinin burnunun altında kocaman bir ben varmış!
*eserden alıntı.
Gitmek istediğim oyun.
Palto hikayesi oldukça iyi olan kitap. Evet.
Erdal beşikçioğlu nun oyunculuk kitabını yazdığı tek kişilik oyunun adıdır. Çok sevdiğim bikaç oyun oldu ama hiçbirinden bu denli büyülenmiş çıkmadım.
25 eylülde samsun da gideceğim oyun. biletini aldım. biraz pahalı ama değeceğine inanıyorum.

erdal abimizi izleyelim.

23 Eylül - 30 Eylül arasında bu şehirlerde gösterilecek oyun. bilginize sunulur, bence kaçırmayın, illa ki meraklısı vardır.
Trabzon , Ordu , Samsun , izmir , Manisa , Bursa

http://www.biletix.com/et...grup/106015204/TURKIYE/tr
güzel kitaptır okuyun.
Performans gibi performans.Bence ülkece izlenilmek zorunlu olmalı. Harika oyun.
(bkz: halil cibran)
gogol'un dönemin sosyal ilişkilerini, siyasi meseleleri bir memurun hayatı üzerinden anlattığı şahane eser. erdal beşikçioğlu'nun efsane performansıyla izleyince daha da büyüyen bir eser haline geliyor bu oyun.
cuma günü erdal beşikçioğlu performansı ile izledim, oyunculuk oyunun çok önünde.
Bakırköylü bir şizofreni hastasının günlüklerini içeren anı türünde bir eser.