bugün

okurken göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız bir mağduriyet ve yoksulluk hikayesi...

--spoiler--
harvard’da kamu yönetimi eğitimi alan, dünya bankası’nda çalışan bilal erdoğan, ilk olarak ağabeyi burak erdoğan ile birlikte değeri tapu kayıtlarına 1 milyon lira olarak yazılan kısıklı’daki bir villayı aldı.

5 bin 20 metrekarelik bir arazi üzerinde yer alan villalardan birinin sahibi de kız kardeşi vesile erdoğan’ın eşi ziya ilgen olmuştu.

bu ev bilal erdoğan’ın ilk evi değildi.

bilal erdoğan 24 ağustos 2005 tarihinde de “okyanus ötesinde” bir konutun sahibi olmuştu.

oğul erdoğan, abd’nin maryland eyaleti, college park’ta da bir ev satın almıştı.

146 metrekaralik bu ev, bilal ve eşi reyyan erdoğan adına kaydedildi. başbakan’ın 4 çocuğunun da yurtdışındaki eğitim masraflarını işadamı remzi gür üstlenmişti.

başbakan’ın büyük oğlu ahmet burak erdoğan’ın satın aldığı “gemicik” o günden beri tartışılıyor.

ilginç olan ise oğul erdoğan’ın gemiyi kendisine burs veren remzi gür’ün eşinin kardeşleri hasan ve hüseyin doğan’dan satın almış olmasıydı.

tıpkı abisi gibi bilal erdoğan da bmz group denizcilik ve inşaat a.ş şirketi ile denizcilik sektörüne adım attı.

kuruluş sermayesi 3 milyon lira olan şirketin hissedarları ise amcası mustafa erdoğan ile eniştesi ziya ilgen’di.

mis gibi iş bilal erdoğan, maye dış ticaret isimli şirkete ortaklığıyla kozmetik sektörüne de girmişti.

maye, abd’li makyaj malzemesi üreticisi bellapierre cosmetics’in ürünlerini türkiye’de satıyor.

bellapierre, satışlarını alışveriş merkezlerine kurduğu standlarda yapıyor.

bilal erdoğan, mis hediyelik eşya sanayi ticaret limited şirketi ile de kokulu meyve sabunu işine girmişti.

istanbul’da cevahir avm ile birlikte 3, antalya’da 1 stand açan mis hediyelik eşya, abd’de de virginia eyaletinde tyson’s corner avm’de stand açarak ihracata başladı.

bilal erdoğan’ın ortak olduğu mis hediyelik eşya şirketinin 50 bin tl sermayesi bulunuyor.

sermayesinin 2 bin 500 tl’si bilal erdoğan’a, 2 bin 500 tl’si ali bahadır yeşil’e, 5 bin tl’si mustafa esankal’a geri kalan sermayenin 40 bin tl’si ise yine bilal erdoğan’ın şirketi olan maye dış ticaret şirketine ait.

oğul erdoğan, doruk ızgara limited şirketi ile de fırıncılıktan tabldot yemeğe; otel işletmekten, kahvehaneye; kuruyemişçilikten aktarlığa kadar pek çok alanda daha faaliyet yürütebilmenin adımını atmıştı.

300 bin tl sermayeli şirketin ortakları da mustafa esenkal ve ali bahadır yeşil. altın gibi iş bilal erdoğan, ağabeyi burak erdoğan’ın eşi sema erdoğan ile birlikte atatürk havaliamınanda atagold’un kuyumculuk mağazasına ortak olmuşlardı.

erdoğan ailesinin diğer ortakları ise başbakanın da yakın arkadaşı olan atasay’ın sahibi cihan kamer’in çocukları atasay ve simay kamer’di. 500 bin lira sermayeli şirketin yüzde 25’i bilal, yüzde 25’i de sema erdoğan’ın olmuştu.
--spoiler--

cumhuriyet - ilhan taşçı
çok başarılı işler yapmış, gemicikleri çalışıyor.
--spoiler--
başbakan’ın 4 çocuğunun da yurtdışındaki eğitim masraflarını işadamı remzi gür üstlenmişti.

--spoiler--

burslu okumuş bir de...

duyduğuma göre öğrenim kredisi borcunu hala ödememiş.*
bazıları doğuştan çeker, ne acıklı kader ama.
okurken cidden gözyaşlarına boğulduğum bir yazı. kendimi bir yanda düşündümde ankara gazi üniversitesinde güzel bir bölüm kazan fakat maddi durumlardan ötürü ankara ya gideme bursa'da kal. sonra dgs yi boğaz içini kazan babanın rahatsızlığı ve yine maddi durumlardan dolayı gideme bir iş bul ev bak.

bazıları doğuştan şanslı, ağızlarında gümüş kaşıkla doğuyorlar. kimileride bizim gibi hayallerine gem vuruyorlar.
(bkz: the pathetic case of bilal erdoğan)

coming soon..
(bkz: bizim hiç uçak gemimiz olmadı gülcan)
(bkz: born with a silver spoon in his mouth)
okurken göz pınarlarım ağlamaktan kurudu. müthiş bir acıklı bir hikayedir.
Serbest çağrışım (bkz: ben piç değilim benim babam var) (bkz: sezercik vs bilalcik)
Okuyanın göZyaşlarına mani olamayacağı hikayedir.

(bkz: yazık la kimin çocuğuysa)
gözyaşlarımızdan oluşan ummanda gemicik yüzdürenin hikayesidir.
ağlatmıştır...
Üzmüştür. Dayanamayıp yarıda kestim. Evet.
görsel
akp yanlısı başlık açanlar atıp tutanlar hala entry girememişler çok duygulanmışlar bu başarı hikayesine demek ki.
ülkede başörtüsü yasağı olduğu için amerikalarda okumak zorunda kalmıştır. *
ağlatan hikayedir.

yola çıktığı herkesi satarak, üzerine basarak ilerlemeye çalışan bir adamın oğlu olarak dünyaya gelip, onun genlerini taşımak zor olmalı.
genç yaşında o kadar servete sahip olup, paranın içinde boğulmadan yüzmeye çalışmak kaslarına zarar veriyor olmalı.
alnını secdeye indirip, utancından kaldıramaması gerekirken, insanların yüzüne bakmak, vicdanının sesini bastırmaya çalışmak yıpratıyor olmalı.
ne diyelim, Allah kurtarsın.
günde 2-3 tl harçlıkla özel üniversiteyi burslu bitirmek gibi olmayan hikaye.
Milyonlarca lirayı saklamak için bi ayakkabı kutusu alacak parası yoktu gerçekten çok acıklı allaha şükretmek lazım.
görsel
2013 de ifşa edilmiş hikayedir. 2013 den 2020 ye daha çok acıklı hale geldi. o gemicik mesela 30 tane ile filocuk oldu. sıfırlanamayan 30 milyon euro para mevzusu falan var ki insanın yürekleri dağlanıyor her dinlediğinde..
ben babamı çocuk yaşta kaybettim. üstelik gemiciği bırak sandalcığım bile yok. biz ne yapalım?