bugün

sezon biter bitmez çok acil sağ bek almalıdır. bu sene sağ bek diye serdar kurtuluş'u aldık meğer adam futbolu bırakmış. bu adam sağ bek ve kulübede oturuyor yerine sağ bek olmayan necip, dany ve atiba oynuyor. insan sağ bekliğinden utanır lan. hoca sana mecbur kalmamak için sağ bekte cenk gönen'i bile oynatır.

eğer yerli olursa koray altınay ya da şener özbayraklı'dan biri mutlaka alınmalı. ama bence şener ilk sırada olmalı, duyduğuma göre sözleşme fesh bedeli fazla değilmiş. o değilde bu şener'i de taa ikinci ligdeyken ibrahim altınsay almak istemişti yönetim 2. ligden topçu alırsak taraftar tepki gösterir diye almamıştı.
oha 111 yıllık kulübün tarihini küçümsüyolar lan. türkiyeye binlerce ilki yaşatmış kulübün tarihi başarısı yok. bunu sadece futbol üzerinden düşünmeyin beşiktaşın türk sporuna kattıklarını bir araştırsanız yeter. hadi futboldan dem vuracaksınız bir kulübün bütün oyuncuları tek başına ülke milli takımına çağrılır mı derseniz evet çağırılır bu kulüp beşiktaşsa olur.
her klubun atasidir besiktas.
şüphesiz ülkenin en büyük ve en asil takımıdır, çekemeyenler için anten sipariş edilir.
bu sene 3. olmuştur.
Parasızdır ama gururludur iyi futbolcular biraz harcanır genelde iyiler gider ama koyu taraftar olunası takımdır.
2013-2014 sezonunu galatasaray'ın üzerinde ikinci bitirecektir.
33 kişilik kadrosunda 9 sakat 2 kadro dışı oyuncu bulunmasına, stadı olmamasına, maddi sıkıntılar çekmesine, bu sezon 5 maç seyircisiz oynamasına ve fikret orman düşmanlarının arkasından kuyusunu kazmasına rağmen bu sezon şerefli ve onurlu mücadelesine başarıyla devam eden ve bütün bu olumsuzluklara rağmen demirören'in 8 senede iznini bile alamadığı stad inşaatını devam ettiren takımdır.

(bkz: güzel günler göreceğiz güneşli günler)
candir aşktir Beşiktaş.
bu seneyi ikinci bitirip gelecek olan şampiyonlar ligi ayakbastı parasını iyi değerlendirmesi gereken takım. uzun bir analiz yapacağım yarım aklım ile bu gece.

takımda iş yapmayacak adamları veya bekleneni veremeyenleri birer birer takımdan yollaması gerekiyor. "aa o fena oyuncu değil, belki bu sene olur" ile vakit kaybetmemek lazım. tabii ki bunları bütçenin artacağını öngörerek yazıyorum.

gitmesi gerekenler:

ibrahim toraman (şu saatten sonra af söz konusu olmayacaktır. yolu açık olsun)
sezer öztürk (aynı sebep. zaten bir hizmeti olmadı şu saatten sonra da olması söz konusu değil)
julien escude (tartışmaya gerek görmüyorum, yaşı ve yabancı kontenjanı yeterli sebepler)
gökhan süzen (iyi bir takas alternatifi olur anadolu kulüpleri açısından. "para+g.süzen" formülü çalışır.)
serdar kurtuluş (yönetim ve önder özen'in en büyük hatası hilbert yerine serdar'a güvenmekti. haftalardır sağbekte almeida hariç herkes oynamışken hala oynamıyor oluşu da yeterliliği hakkında bilgi veriyor sanırsam)
dany nounkeu (opsiyonu bizde olduğundan yazıyorum. tartışmaya gerek olmayan başka bir oyuncu)
manuel fernandes(nereden nereye... kendisinin de kalası yok zaten. olmasaydı sonumuz böyle)
uğur boral (solbek oynamadı mı belli bir performans ortaya koyablir ama o kadarlık verimi herkesden almak mümkün. kalmamalı)
filip holosko (bu yabancı kontenjanını holosko ile harcamayı gereksiz buluyorum. adamı öyle tripten tribe soktuk ki ne forvet oynayabiliyor ne de kanat oynayabiliyor artık. halbuki geldiği gibi olsa şu an iyi bir forvet alternatifi olabilirdi.)

durumu muallak olanlar:

tomas sivok: sakatlığı beklenenden daha ciddi çıktı. geçirdiği 3. ciddi sakatlık. şüphesiz iyi futbolcu, çok emeğini gördük. sakatlık ve eldeki alternatifler iyi değerlendirilmeli. kendisi kumar oynamaya açık bir oyuncu değil, sakat değilse ne verececği malum. dany gibi kumarlara alet edilmemeli, üst düzey biri alınacaksa vazgeçilebilir. vazgeçilmesi olası gözüküyor yönetim açıklamalarına bakarsak.

mustafa pektemek/ömer şişmanoğlu: cenk tosun'un katılımı ile birlikte izlenecek forvet politikası çok önemli. ben "bir yabancı as forvet+ yabancı alternatif forvet+yerli türk forvet" olayına sıcak bakanlardanım. bu vesileyle birinin "kiralık" olarak gitmesi gerektiğini düşünüyorum. ben tercihimi mustafa'yı kiralık göndermekten yana kullanırdım.

jermaine jones: geldiği gibi sakatlanması ve buna bağlı kilo alışı, form kaybı aleyhine oldu. yabancı sınırı beni düşündüren konu yoksa her türlü iyi bir kamp geçirdikten sonra çok iyi alternatif olur. kaderini teknik heyetin "yabancı kontenjanı politikası" ve kalan haftalar belirleyecektir. yabancı oyuncuların hangi mevkiilere dağılacağı kritik, beşiktaş'taki geleceği açısından. ben vazgeçerim bu yabancı kontenjanı ile.

elde tutulması gerekenler:

hugo almeida: bu sezonki performansı yalnızca "dünya kupası motivasyonu" değil ise kesinlikle kalmalı. geçen senelerden kalma kirli şöhretini yıkacak düzeyde bir performans sergiledi bu sezon -ki bu ülkede önyargıyı yıkmak papa'yı müslüman yapmaktan zordur- gol ve asist harici de oyun içinde ciddi katkısı oldu. bu bütçe ile ondan daha iyi fayda verecek santrafor alacağımızı düşünmüyorum. alırsak bütçenin büyük kısmını buraya harcarız ve diğer mevkiilerde eksik kalırız demek olur. o yüzden kalmalı.

gökhan töre: gerekirse bir daha kiralama formülüne gidilmeli fenerbahçe'nin yobo da yaptığı gibi. bonservisi 8'den aşağıda olacaktır diye düşünüyorum. gökhan'ın ve menajerinin tavrı da transferde ve maliyette pay oynar. gitgide azalan kontenjan ve ilk kez bu sezon düzenli oynamaya başladığı düşünülürse kaçırmak çok büyük hata olur.

ramon motta: jose holebas veya o ayarda biri düşük maliyete kapatılmadıkça elde tutulmalı. kalitesi belli bir oyuncu gelmediği müddetçe kumar oynanmaması gereken bir diğer adam. 2.5M'luk satın alma opsiyonu çok rahat 2M'a bağlanır. "sol ayaklı" futbolcunun değerini direkt ikiye katladığı düşünülürse lafı bile edilmeyecek bir para.

elimizde ne var?

nitekim 4 banko yabancı ve 1 opsiyon (j.jones) var elimizde. 3 yabancı hakkımız daha var. biri mutlaka iyi bir yabancı forvete gitmeli. yanlış anlaşılmasın 1.sınıf ilk 11 oyuncusu demiyorum. cenk tosun, hugo almeida ve yanına rotasyonda kullanılacak almeida'nın farklı türde bir santrafor. webo ayarında birini bulmak hiç de zor değil. bize ailton, edu klasmanında biri değil bobo gibi düşük maliyetli ama faydalı bir adam lazım +3'te kullanabileceğimiz (en kötü). iş zeki önder özene düşüyor. almeida, mustafa ve cenk üçlüsü hata olur koca sezon için hata olur.

şu aşamada j.jones'u ben yolcu ederdim. ve 3 yabancı transfer ile takıma seviye atlatmanın yollarını arardım.

bu 3 transferi nereye yapabileceğimizi kestirmek zor. 50 tane alternatif üretmek mümkün. bunun analizini teknik ekip, yapacaktır. maliyet, o mevkiide alınabilecek yerli oyuncu var mı yok mu, elimizde kimler var bunlar kriterler olacaktır. işleri hiç kolay değil. en doğru şekilde kullanılması lazım bu 3 yabancı hakkının.

kısacası 3 kaliteli yabancı+ 1 alternatif düşük maliyetli yabancı+ 2 sağlam yerli transfer ile gayet iyi bir takım kurma şansına erişebilir. öyle "tüm takımı temizlemezsek olmaz, bunlar anadolu topçuları" diyenlere aldırmamak lazım. galatasaray'ın 9 devre arası transferi yapıp eli boş döndüğü ortamda 5+1 transfer ile yeni sezona bomba gibi girebilir.

şimdilik bu kadar olsun, aklıma bir şeyler geldikçe belki karalarım.
yabancı sınırı kalkmasın, biz planımızı ona göre yaptık derken içerden dalga dalga gelen ''para yok olum, bi kalkarsa siki tuttuk'' sesi çok tatlı olan takım.
zorlu bir antep deplasmanı niteliğindeki üçüncü büyük takımdır.
yabancı sayısında sonuna kadar haklıdır. biz gidip alabileceğimiz iyi yerlileri alalım yabancıları kiralayalım. devre arasında gidip bir sonraki sezon için cenk tosunu alalım planımızı projemizi saçma sapan kurala göre yapalım ama siz amaaaaannn nasıl olsa değiştiririz diyip beş para etmez yabancılara basın parayı basın parayı ondan sonra beşiktaşı günah keçişi ilan edin. kusura bakmayında yok öyle dava.
futbolu sevdiren kulüptür.
gomis ve eto'o gibi isimlerle ilgilenen kulüp.

6+2'de beşiktaş'ın çok kaliteli 2 yabancı forvete ihtiyacı var.

almeida ile durumlar ne olur bilinmez, holosko da artık miadını doldurmuştur.

bu yüzden bu bölgeye ismi geçenler gibi net forvetler alınması yerinde olacaktır. eto'o da gomis de faydalı olur beşiktaş'a.

sivok, franco, atiba ve holosko sezon sonu da sözleşmesi devam edecek olan futbolcular. holosko'nun artık takımdan ayrılacağı düşüncesindeyim. sivok ile ilgili de ayrılık dedikoduları var.

beşiktaş 6+2'ye göre yabancı transfer olayını iyi gerçekleştirmeli. şayet bu hesapları iyi yaparlar ve iyi transferlerle sezona girerlerse, rakiplerinden çok çok avantajlı duruma gelecektir takım. hem mali hem kadro planlaması olarak.

fernandes gidecek. dany keza öyle.

ramon, jones, almeida kalır mı gider mi bilinmez.

beşiktaş'ın nereden baksan 4-5 tane yabancı ile sözleşme yapacağı kesin. (kiralıklar ve sözleşmesi bitenlerle devam etmesi de bu sayının içinde)

bu açıdan artık "net" hamleler yapılmalıdır. elindeki "net"lerle birlikte artık net bir kadro oluşturulmalı. net bir stoper, net bir sağ bek, net bir orta saha, net bir forvet şart. şayet 4-2-3-1'de devam edecekse 1 adet kanat transferi de gerekir malum gökhan da gidiyor.
son günlerde özellikle malum sözlük ortamlarında yabancı sınırı karşısında aldığı tutum nedeniyle galatasaraylıların saldırısına uğrayan takımım.
neymiş 5+3 ile ne başarı elde edecekmişiz.
sen gideceksin mevcut yabancı sırının altına imza atacaksın.
benim takımım 50 defa sezon başında sorucak seneye 5+3 kesin olarak uygulanacak mı bak biz ona göre politika belirliycez diye ve federasyon evet uygulanacak diye cevap verecek bütün medya bunu yazacak hala itiraz etmeyeceksin.
devre arasında elinde riera, amrabat, dany, drogba, sneijder, chedjou, eboue, bruma ve melo varken ontivero, burdisso ve telles'i transfer edeceksin. bu kuralın olduğunu bile bile.
sonra da vay beşiktaş 6+2ye niye razı olmuyo diyeceksin.
bize mi sordunuz lan o çürükleri takıma doldururken.
benim takımım günü kurtarmak amacıyla yabancı transferi yapmayıp takımın iskeletini belki de 2 3 sene şampiyon olmamak uğruna olcay, ozzy, ersan, necip, töre, mustafa, pedro üzerine kuracak, onların pişmesini bekleyecek. bunların yanına sözleşmeleri sonradan problem olmasın diye bonervisle yabancı almayıp mecburen dany ve jones'u alacak. sonra da kuralın değişmesine razı olacak.
hasiktirin ordan gençler.
Bu akşam konyasporla maçı olan ve küçüklüğümden beri yegane fanatiklik sebebi olan takımım.
amk gol atıp yatacağınıza yüklenseydiniz ya.*
klasik Beşiktaş. hakem elle gol attırdı diye tamam söyleyeceğiz de konya karşısında topu iki dakika ayağınızda tutp pres kıramıyorsunuz amk.
bugün hakkı bariz şekilde yenen takım. vergi kaçakçılarını ikinci yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. ikicilik beşiktaş'ın hakkı, fransızların değil.
gene farklı bir şey yazamadığımız, çok sevdiğimiz takımımız.

yine aynı notları düşüyoruz, bugün de hakkımız, alın terimiz bazı şeref yoksunları tarafından gaspedildi.
taraftarını kanser etmeye yeminli takımdır.
Dün yine hakkı yenmiştir.
Küfürlerimin en sinkaflısı beşiktaşı deneme tahtası olarak gören, futboldan bile anlamadığına kalıbımı basacağım bu çağatay şahan denen yeteneksiz, beceriksiz hakemi bu maça atayan MHK'Ya gelsin. o ağır küfürler içinden de en babası, orada beşiktaşlıyım kimsenin hakkını yedirmem diye oturup, büyük takımların karşı küçük takımlara karşı kayırılmadığını sadece beşiktaş maçlarında ispatlamaya çalışan şerefsize gelsin.

trabzonlular şehri birbirine katıp futbolcuya torpil atarken 3 maç verip bize 5 maç verenler,
Sadece beşiktaş maçında kollanan anadolu takımları,
penaltıyı ofsayt diye yutan art niyetli yan hakemler,
yere düşmedi diye futbolcunun penaltısını es geçen gerizekalı orta hakemler,
Tolga'nın bilic'in gözünden akan yaşlarla, taraftarın saçına düşen aklarla zevkten dört köşe olanlar;

zamanında şampiyonluğumuza göz diktiniz, Şampiyonluklarımızı çaldınız. Şimdi de Şerefli ikinciliğimize bile göz koydunuz. Ama unutmayın bu nesil o gözlerinizi bir gün öyle bi oyacak ki, Beşiktaş'ın emdiğiniz kanı ülkenin başındakinden, federasyonun başındakine, hakemlere emir verirken aracı olanından ortada piyon olan hakemine kadar; hepinizin burnundan fitil fitil gelecek. işTe o zaman sizin şu an bilic'in göz yaşlarına güldüğünüz gibi, şeref'in çocukları da size gülecek.
kupanızın kulpuna da,hakeminizi de, sattığınız şerefinize de, liginize de sokayım!
görsel
bu seneki 2 hafta güldürüp 2 hafta süründüren form grafiği ile biz taraftarlarının ağzına sıçan takım.

bir kere de kritik bir maçta 3 tane atın kurtulalım amk. 1 tane atıyorsunuz, kaza bela bir gol yiyoruz oturuyoruz.

bunun üstesinden gelebilmek için yırtıcı futbolculara ihtiyacımız var. şöyle açıklayayım:

hugo almeida: kesinlikle gitmesi gerek. attığı 12 gole aldanmayın. gökhan töre, oğuzhan, olcay ve sezon başındaki fernandes olmasa kendi rekoru olan 12 gole hayatta ulaşamazdı. bu futbolcular çeşitli nedenlerle kesilince almeida'da kesildi. bir kere çok hantal, bu hantallığı yüzünden rakip defansı yıpratamıyoruz, sağa sola kaçıp takımı oynatan, pres yapıp hataya zorlayan, ayağına kafasına gelenin yarısını yazan bir forvet lazım bize. kesinlikle bu isim eto falan değil. daha genç daha hırslı, takımı sahiplenen ilhan mansız, feyyaz uçar, ryan babel, Alfred Finnbogason minvalinde bir forvet gerek.

jermain jones: kesinlikle gitmeli. hatta atiba sağ beke çekilip artı bir yerli sağ bek daha alınmalı ve ortasahaya çift yönlü orta saha alınmalı. bu oyuncu hem koşan, basan hem de teknik kilit açan bir futbolcu olmalı. yani şifo mehmet gibi, en azından selçuk inan gibi. çünkü konya maçında gördük ki kilitlenen bir maçta ortasahamız da kilitleniyor. oğuzhan tek başına bu kilidi açmada yalnız kalıyor. çünkü arkasındaki iki adam daha çok defansif düşünceye sahip, işte o adamlardan en az birinin biraz ofansif yani çift yönlü olması gerekiyor.

filip holosko: gönderilmeli. holosko iyi bir futbolcu ama tek forvetli sistem de verimi %90 düşüyor. çift forvette coşar ama bilic o tarz oynatmıyor takımı. ayrıca son zamanlarda çok sakatlanmaya başladı, belliki eski fizik gcünde değil.

serdar kurtuluş: gönderilmeli hatta çok uzağa gönderilmeli çin'e falan. türk futbolundan bile uzak tutulmalı. yerine koray altınay veya şener özbayraklı alınmalı.

bunların dışında escude, fernandes, gökhan süzen, ibrahim toraman, sezer öztürk, burak kaplan, uğur boral kesin gidecekler. toplam da 11 gidecek futbolcu var.

muhammed demirci ve kerim frei kiraya gitse faydası olur. kiraya giden erkan kaş ve tanju kayhan'a da bir şans daha verilebilir.

ayrıca türkiye liginde çok iyi yabancılar var. yurt dışında macera aramadan Aatif Chahechouhe, ryan babel, Oumar Niasse ve djalma campos alınabilir. sonuçta süper ligi bilen ve başarılı futbolcular.