bugün

bir çek içkisi. saglamdır cok.
Çek'lerin yemeklerden önce 1 shot* içip hazmı kolaylaştırdığına inandıkları tarçınlı likör benzeri geleneksel içkileri.Anlatılanlara göre 1800'lü yıllarda bu içkiyi keşfeden doktor 40 adet baharatı karıştırıp uzun ve masraflı işlemler sonucunda bu içkiyi üretmeye başlamış.Fakat artık 8 baharattan yapılmaktadır.
jan becher adlı nursuzun bulduğu öksürük şurubu kıvamında içki.
kışın tercih edilmesi gereken tarçınlı çek likörü. acı ve yakıcı tadı sebebiyle, karlar altında yürürken buz gibi bir gecede içilmesi daha keyif verecek olan içkidir.
yüzde 38 alkol vardır, bol buzlu ve sodalı tercih edilebilir.
çikolatayla şahane giden çek mucizesi.
Gribe, soğuk algınlığına birebir gelen, içerdiği baharatları ile ilk aşama da mideyi yaksa da, soda gibi düzenleyici bir özelliğe de sahip nimet.
içkiyle aram fena olmamasına rağmen benim beğenmediğim, içkiyle arası olmayan sevgilimin bayıldığı içki. tatlı acı.
bana nickimi veren çek içkisi. tadı mesir macunu tadında olup viski ayarındadır. hiç farkettirmeden yarım şişeyi içirir adama. çek cumhuruyeti' nde fanatikleri olduğu kadar sevmeyenleri de çoğunluktadır. bunu sevmeyenler fernet adı verilen içkiyi tüketir.
tarçınlı bir çek içkisi. seveni seviyor, sevmeyeni ise nefret ediyor. bence ise gayet güzel ve ser bir içki.

ayrıca da bir yazarmış kendisi. hoşgelmiş. en son yazar olmuş 15 eşsiz bünyeden biriymiş kendisi.
hoşgeldin yazar becherovka.
Önümüzdeki kasım ayında yani 5 gün sonra pek de istemeyeceği olaylarla karşılaşacağını bildiren yazardır. Kasım ayında 3 düğün var ve sayın yazarın 300 TL'si harcanacaktır. Onun tek bir dileği var. Oda 4. düğünle karşılaşmamak. Aslında haksız da değil. Yaz bitti de kasımı mı buldular? Fantezileri mi böyle? Her neyse, dualarımız becherovka ile birlikte.
Bu arada, kendisi iyi ve hoş yazan bir yazardır. Saygı ve sevgilerimle, rserit.
(bkz: iyi yazarların ateist olduğu gerçeği) başlığına şöyle bir entry yazarak (bkz: #9752298) gece gece beni koltuktan düşürmüş yazarmıdır bilmem bana imam gibi geldi.
benim gibi rum asıllı olup olmadığını merak ettiğim yazardır.
(#10318856)
alkol barindıran ve insanı kendinden alması garanti olan inanılmaz birşey.

bunu akıl eden inanılmaz dehanın iki tane oğulu varmış. becherovka'ya alkol koymayacakmış. sadece 40 çeşit bitki veya baharat ile yapacakmış. oğulları alkolde koymasını önermiş ama babaları istememiş. bir gün babaları öldüğünde oğulları alkol koymaya başlarmış.
%38lik alkol oranıyla 10 cc'sini bir anda dikip içtiğim ama gram zorlanmadığım efsanevi çek içkisi.

Seven çok sever, sevmeyen nefret eder. Bir nevi rakı gibidir bu özelliği.
3 su bardağı shot olarak içtiğim, çatpat ingilizcemi Upper-intermediate seviyesine çıkartan içki...
en son hatırladığım rus arkadaşlara türk-rus siyasi ilişkileri ve savaşlar hakkında konuştuğumuzdur.
şişesiyle adamı döven içki.
Az önce ablamın prag'tan bana hediye olarak getirdiği yeşil şişeli garip bir içki. Soğuk içiliyormuş; buzluğa attım bekletiyorum bakalım.
pragtan getirdiğim 9 ay olmuş ama hala ne şekilde içileceğini öğrenmeye üşendiğim içki. ama ismi bile çok sert, kendisi de öyledir umarım.
geçen seneki stoklarımı erittiğimi hasta olduğum şu günlerde hatırladığım, her derde deva, benim gibi bir adamı bile anında ayağa kaldırabilecek etkiye sahip mükemmel içecek. adeta bir efsun.
harika bir içki! jagermeister ile kafa kafaya gider.
soğuk prag sokaklarında yanınıza aldığınız 10 cl lik bir becherovka şişesinden shotlar halinde içerek rahatça gezinize devam edebilirsiniz. tarçın tadı hafiften baskındır. isterseniz tonik ile de seyrelterek içebilirsiniz.

bu içkinin üç çeşitinden içtim: original, lemond ve cordial. üçü de birbirinden harika. bir de kv14 var imiş ama onu henüz içmedim. varsa paylaşın da içelim.
görsel
tarçınlı olduğunu tahmin ettiğim elma suyuna güzel bir şekilde yarenlik yapan çek içkisidir. prag gezisi sırasında tur rehberi mustafa abinin anlata anlata bitiremediği arkadaşı nam-ı değer bekir.
viyanadan praga geçtikten sonra götümüzün donmasıyla 3er kişilik gruplar halinde birbirimize yapışarak ısınmaya çalışıyorduk ki mustafa abi "yukarıda kalede bir cafe var sahibi türk, bekir, sevdiğim bir arkadaşımdır orada bir kahve içer ısınırız." dedi. biz de sonunda götümüzdeki kristaller eriyecek diye sevindik ve gittik kafeye. cebinden becherovkayı çıkararak "işte arkadaşlar arkadaşım bekir tanıştırayım" diyerek çıkardı ikram ettikten sonra kendimize geldik kan dolaşımımız hızlandı da hayatta kalabildik. bu arada free shopta bir litresi 10 eurodur. pişman olmazsınız.
en sevdiğim içkidir. Lakin içmeniz için ya doğu avrupaya gitmeniz ya da yurtdışından gelen biri ile elde edebileceğiniz, muazzam bir tadı olan, alkolle alakası olmayan insanlara alkolü sevdirebilecek, içinizi ısıtan bir keyif içkisidir. Şöyle soğuk bir yaz akşamında sevgiliyle sahilde içildeğinde maximum mutluluk verir.
Almayı düşünüp almadığım içki. Şimdi icemem falan yazık olmasın.