bugün

yemek yapmak konusunda uzman kişi.
(bkz: aşçı şirin)
(bkz: şirin çileği)
(bkz: ahçı/@yasak merve)
evlerde yemekleri bayanların yapmasına rağmen,büyük ustalarının erkek olduğu meslek kolu.
proesyonel anlamda genelde erkeklerin çalıştığı iş alanı.
beş yıldızlı turistik tesislerde çalışmak için * üstüne futbolcu gibi tranfer ücreti alan meslek kolu.
dünyanın en güzel mesleklerinden biridir. biraz kariyer yapmak için ilginç isimli yemekler keşfetmek gereklidir.
ara sıra uğruna okulu bırakmayı düşündüğüm meslek. (bkz: düşünmekle olsaydı)
bildiğim kadarı ile yalnızca bolu'da, aşçılık eğitimi vardır, lisans bazında. burayı bitiren adam, bir otele kapağı atarsa rahat yaşar. hele ki yıllarca aynı işletmede durup yükselirse, dışarıdan hiç öyle gözükmese de para içinde yüzer.
ha tabii bu durum futbolcularla aynıdır, yani sayamayacak kadar çok parası olan kadar, günlük geçimini anca sağlayan da vardır.
dünyanın en keyf veren mesleği.
yaptıklarınızı tadan insanların yüzündeki memnuniyet ifadesini görünce daha çok üretesi gelir insanın. bazen saçmalayabilme lüksünüz vardır ama siz yaptığınız sürece bir bildiği var elbet derler.

edit: diğer entryler nereye gitti. ortada kalıvermişim.
aşık olunasi erkek. (eger asci kisisi erkekse)
bolu mengen kökenli kişilerin iyi yaptığı meslektir. gittiğiniz her otelde mengenli bulursunuz ve eğer mengenliyseniz büyük indirimler sağlarsınız.
türk töresinde en kutsal meslektir ki yeniçeri ocağında dahi aşçı ocakbaşı olan çorbacıbaşından (bugünkü yüzbaşıya tekabül eder) üst bir rütbedir, ruhani lideridir ocağın. zaten ocak kelimeside yemek yani aş pişirilen yer anlamındadır. yeniçerilerin isyan etmeden önceki ritüelleride zaten aş pişirilen, çorba kaynatılan bu kazanın kaldırılmasıdır. kazan kaldırmak deyimide oradan gelmektedir. tür askeri teşkilatlanmasında aşçıların yerinin ne kadar büyük olduğu avrupaya yapılan fetih akınlarında ocağın ruhani lideri olarak aşçınında gitmesinden bellidir. yeniçeri ocağının ezeli ve ebedi ruhani lideri hacı bektaşi veli bu anlamda bir aşçıların aşçısı yani aşçı başıdır. evet garip ama gerçek. osmanlının yenilmez tunç bilekli çelik yürekli askerleri olan yeniçeriler bektaşi idiler çünkü savaşlarda beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak gibi islami emirlerden muaftılar. ve evlenemezlerdi. (bkz: son yeniçeri)
yanlış telâffuz edildiğinde* "ah çeken kişi" gibi bir anlama gelmektedir.
Beş yıldızlı otelde 7000lira ya varan maaş alan kişi.annem demişti oğlum okuma, sana yemek yapmayı öğreteyim diye ama dinlemedik işte.
yeteneğinin genlerden geçmesi gerekli olan, okullarda, otellerde, yemek şirketlerinde,lokantalarda vb. yerlerde yemek yapan kişiye verilen isimdir.Evde yemek yapana ise anne denilmektedir.
yemek yapma olayını profosyonelliğe vurmuş kişilerdir.
kafayı kullananların bayağı bayağı çok para kazandığı meslektir. iyi bir gastronomi eğitimi, 2 tane yabancı dil, iyi yerlerde deneyim hayatınızı rahat yaşamanız için yeterli olacaktır.
Yaptığım meslektir. Okulunu okuduğum meslektir. Zorumuz bıçak zoru Allah'ım sen bizi koru. Bu meslekte ingilizcen iyiyse yükselmek kolaydır. Parası da iyidir aynı zamanda.
Dert babasidir.

Istakoz corbasi yapayim mi size beyler?
Bu bir arkadaşsa ve mesleğe yeni adım attıysa bir adet vedat milor edasında, kahve için bile 3 ayrı mekan gezdirebilir sizi.
Tatlıdırlar o ayrı. Kalori bilir, öğün ayarlar, bildiğin besin mıhasebecisi gibidirler.
En iyilerinden biri bizim fabrikanın aşçısı emine abladır çorba ve köfteleri ile parmaklarını yedirir insana. Ama yeri geldiği de alttan üstten saydırır küfürleri.
görsel

Ay bayramimiz varmis. Nese hadi kutlu olsun.
Yemek konusunda kıdem yapmış kişi.
şu an, haziran ortası için açmayı düşündüğüm butik otelim için fellik fellik aradığımdır. meziyetlerine göre maaşı 5.000 tl'ye kadar çıkacağım ama bu adamlar anladığım kadarıyla yemek yapmakla kafayı o kadar bozmuşlar ki yemekten başka bir şeye kafaları basmaz olmuş. alternatifleri artırmak için ilanı facebook'taki çeşitli aşçı gruplarına verdim ve aldığım cevaplar şöyle:
tel yaz
ara görüşelim
maaş kaç

yani hayırdır demek istiyorum yalnızca? ulan oraya e-mailimi yazmışım, taleplerimi söylemişim. bir cv hazırlamayı beceremeyen adama ben nasıl iş vereyim? bakın ben 2 sene boyunca işsiz gezdim. her iş görüşmemde iki dirhem bir çekirdek, saygıda kusur etmeden görüşmemi tamamladım. ben karşımda eğilip büzülecek insan aramıyorum. dik duruşu da severim ama bu düpedüz öküzlük. yani istiyorum ki mesleki eğitimi nerede almış, nerelerde çalışmış, kimler referans olabiliyor; aldığım cevap ''benim elim lezzetlidir, benim yaptığım yemeği herkes yer''. yok ya! benim kız arkadaşımın yaptığı yemeği de herkes yer ama o işler öyle olmuyor dediğimde ben kötü oluyorum.

varsa çevresinde tanıdığı olan mesaj kutumu yeşillendirsin.
not: bakmayın burada çemkirdiğime. gayet makul bir adamım aslında ama bu kafadaki adamlarla asla iş yapmam.