bugün

iştahsızlıkta eşlik ediyorsa paranın yenmeyecek bir şey olduğunu en acı şekliyle öğreneceğiniz durumdur.
yeraltı edebiyatı denen siktirboktan akımın bütün kitaplarını üst üste koyup sikertebilecek bir knut hamsun eseri.
Okuldan eve kadar süründükten sonra evde ocağın üzerinde gördüğün tencerenin kapağını kaldırdıktan sonra içinde gördüğün tencerenin dibi sayesinde daha da artan his.
ramazan ayında çoğumuzun hissettiği, en azından hissetmeye çalıştığı duygudur. günde belki de 12 saat bile aç kalmazsın ama iftarda bir kuş sütü eksiktir. Her şeyi ister canın. Her istediğini de tıka basa yersin.
dün,bugün hatta yarın bastıramadığım ve belkide bastıramayacağım histir. sanki yıllardır yemek yemiyorum bu ne böyle.
bazen hakkında düşündürür, çok açken, açlıktan ölüyor iken yemek yemeye üşenirsiniz, bu güç denemesi midir, iç güdülere nefret harekatı mı, yogilerin yemeden düşünerek yaşayabilmeleri mümkündür belki de, iştahtan tiksiniyorum, zorunluluklar çok ağır yenilgi lan, çok ağır lan.*
yaşamak için yemek mi

yemek için yaşamak mı ? sorusunu akla getirendir.
bazen yalnızlıkla paraleldir.

(bkz: konserve mısır)
sevilen lezzetlerden konuşulduğunda ben buradayım dikkati çeken midenin uyarı işareti.
uykuyu bastırandır.

sol fıreym yüzünden...

gece gece fare mod:on.
(bkz: açlığın uykuyu kaçırması/#15707453)
36 saat boyunca devam ederse baygınlık geçiriyor insan. demedi demeyin, ayrıca denemeyin.
AÇLIK ÇOĞUNLUKTADIR

Gülü çiğdemi filan bırak
Sardunyayı karidesi filan bırak
Acıyı ve ölümleri bırak
Oy pusulalarını ve seçimleri bırak
Evet
Seçimleri özellikle bırak
Çünkü açlık çoğunluktadır

Her kişinin ukala ömrü
Yeter sanılır çiçeklenmeye
Ve dünyanın karanlığından
Bir aşk bahanesiyle kurtulmaya
Kaçıp giden baharların anısı
Elden ele devredilen bir gençlik duygusu
Laleler sümbüller bütün öbür boklar püşürler
Hakkım var mıdır bunları söylemeye
- vardır
Güneş doğarken ve batarken
Yazdan kışa girerken ve kıştan çıkarken
Ve dağda ve kırda
Hakkım vardır -
Çünkü en azından dünyadan
Dölsüz katırlar geçer
Yüklü vagonlar geçer
Demir yüklü şilepler geçer
Yelkenleri işletenleri ve tayfalarıyla
Ve onların karıları ve çocuklarıyla
Ve bilinmez sanılır geleceği
Bir demiryolu makasçısının
Oysa kesinlikle yazılmıştır
Her sevgi kitabında
Asıl olan açlıktır
Çoğunluktadır

Sevişmek o yüzden gereklidir
Evet açlık, yok olsun bütün incelikler
Mendiliniz var mı, kabak ograten
Bof strogonof mantar fileminyon
Güneş görmemiş midye
Midye görmemiş güneş
Ve soygun halindeki otel malzemeleri
Ve altın arayıcılar
Ve istedikleri yerlerde
Yüksek graviteli petrol bulanlar
Hem thames kıyısında
Hem mekong deltasında
Bir kalça fotoğrafına bunlarla birlikte bakanlar
Çoğunlukta değildir
Açlık çoğunluktadır
Artık her şeyi yaşadık
Ve birlikte düşündük
Ve düşündük ki her şey cehennem
Bir bakışta
Ve cehennem
Başarılmamış bir savaştır
Dünyanın ortasında kullanılmamış bir su
Cehennem, insanın kendi ciğeri
At sırtında taşınan ölü
Kundağa girmeyen bebe
Karanlıklarda açan çiçeklerin
Bir insanın ölümüne dönüşü
Bir insan ölümü olmaya

- işte o zaman diyorum ki -
Gelişin şen olsun senin
Her şey esirgesin seni
Ve ezecektir gücüyle dünyayı
- ikimize bir aşk elbette yetmez
Türlü şeylerin savunulduğu -
Diriliğe eşitliğe tokluğa
Artık ayıp olan tokluğa
Açlık.
zor imtihan.
afrikanın çektiği sıkıntı.
gece yarısı başa bela olan, kara kara düşündüren bir olaydır.
Kapitalizmin devamını sağlayabilmek için ürettiği bir tür korku yöntemi. insanlar açlıkla korkutuldukları için çalışır, biriktirir, tüketir. Bu şekilde kapitalist üretim döngüsü devam eder. Resim ters çevrildiğinde ise biriktiren ve daha çok tüketen insanlar; yüzmilyonlarca insanın açlık çektiği bir tablonun oluşmasına katkı sağlamaktadır ayrıca.
knut hamsun'un dünya klasiklerinde başı çekecek eseri. fiziksel anlatımları ile sizi etkisi altına alan kitabın aç karnına okunmaması gerekir. sayfalar ilerledikçe midenizde çeşitli acılar sancılar hissedebilirsiniz. ruhsal anlatımları ile ise tamamen kitabın sayfalarına gömülür ve bitirmeden bırakmazsınız.
(bkz: aç olana 12 yıl tecavüz edene 2 yıl ceza)

(bkz: açlık oyunları)

aç kalınca herşeyi yapabilme dürtüsü.

hiyerarşide annelik 1 numara

babalık ta ise açlık bir numara..
eksikliği duyulan "şey"in bünyeyi kontrolü altına alması sürecidir açlık.
doyurulmadığı takdirde etkisi daha da artar ve insanın tek odak noktası haline gelir; psikolojiyi olumsuz yönde etkiler. kişinin saldırganlaşmasına yol açması da mümkündür ki; bu durum sadece besinle ilgili açlık durumlarında değil, sevilmeyle ilgili olan vak'alarda da sıkça görülür.

insanlarla konuşuyorum, insanları izliyorum, dinliyorum; hiç tanımadıklarım yanımdan geçerken yüzlerine, ifadelerine bakıyorum. yaşı, cinsiyeti, ten rengi, cinsel yönelimi, politik eğilimi, inançları, inanmayışları ne olursa olsun hepsinden yayılan açlık kokusunu duyuyorum. "ben"li konuşmaların biteceği anı sabırsızlıkla bekleyip, kendi "ben"li cümlelerini kurmayı bekleyen ağızlardan yayılan kokular başımı döndürüyor. sevilmeye bu kadar aç olan 2göz1ağızların, sindiremedikleri lokmalarla doymanın yanından bile geçmediklerini görüyorum da; onlar nasıl bunu fark edemiyor şaşıyorum.

beni de yemeye kalkacaklar diye ödüm kopuyor. tenimden bir parça kopmasın diye nereye kaçacağımı bilemiyorum; çünkü sevilmek için çırpınan bir canavar tarafından ısırıldığınızda, bilirsiniz ki bitirene kadar sizi yemeye devam eder, yine de doymaz.

her yer, sevgiye aç, nefesi kokan insan kaynıyor. 22 yaşında olanı da 61'i dolduranı da "taze et" gözüyle bakıyor ve salyalarını göremeyecek kadar sevecenseniz, saldırıya uğradığınızı ancak kopan parçaların yerine daha tazesi oluşmadığında anlarsınız.
görsel
mideyle arayı bozan hissiyattır. acıtır.
rejimlerin, siyasi partilerin besin kaynaklarından biri.
insanların açlığı ile değil aç olması ile ilgilenirler.
açlık hala devam edder açlık hakkında konuşmalar da...
5 gündüe içinde bulunduğum durumdur. tam 5 gündür imkansızlıktan yemek yiyemedim, son parayı bitakım ödemelere harcamıştım. ister istemez üşünmeye ve psikolojik sıkıntılara sevkeder.
bütün baskıları sıfırlayan silecek.
arada deneyin.