bugün

'Dün hala yaşıyor' diyen Atlas Tarih, tarihin göz ardı edilemez önemini ve kopuşsuzluğunu vurgulamayı amaçlıyor. Dergi spor tarihinden teknoloji tarihine, mimarlık tarihinden arkeolojiye, harp tarihinden siyasi tarihe pek çok alanı kapsayan yazı, haber ve yorumlardan oluşacakmış. Dergi ilk sayısıyla okurlarına 144 sayfalık "II. Abdülhamid'in istanbul'u" fotoğraf albümünü armağan ediyor.

http://2.bp.blogspot.com/...qyF0/s1600/atlastarih.jpg
içinde sadece sıkıcı tarihi makaleleri barındırmayan,ve her ay ayrı güzel hediyeler veren hoş ve henüz yeni bir tarih dergisi.
bu ay yüz yıl önce türkiye adlı fotoğraf albümünü hediye ediyor okurlarına.
atlas dergisinin tarih şubesidir.

popüler tarih dergisinin haklı ününü ve okurunu avucunda tutmak isteyen iki dergiden biridir. diğeri için (bkz: ntv tarih)

koskoca türk medyasında doldurulamayan bir boşluktur tarih. tarih bölümlerinden elinden çıkmış anlatımla, okul kitaplarının ayırdıgı tarih sevgisiyle barışmak isteyen bir kitleye ulaşılamaz. akademik çalışmalar yerine meraklı ve akıcı bir dille yazılmış biraz popüler konular ile onların gözlerini çekecek bir dergi idi popüler tarih. ancak çok ugrasılsa da cografya ve keşfi bize sevdirmiş atlas bu işin altından kalkabilecek mi? zamanla göreceğiz.

özel düzeltme. ntv tarih de gezi parkı olaylarına katılımı nedeniyle kapatıldı.
Ay'ın başında almak istemediğim dergidir. hemen okuyup bitirip bir daha ki sayıyı beklemek zor geliyor yahu. Özellikle dergiyle verilen ek yayınların müptelasıyız.
Bu ay istanbul özel sayısıyla okurlarını karşılayan kaliteli yayın.

(bkz: çok seviyorum hem de çok)
bu ay plastik kapakla çıkarak beni dumura uğratan dergidir.

not: bu derginin ilk 10 sayı pdf'si elinde olan var mıdır?
geç keşfettiğim, içeriği zengin ve kaliteli tarih dergisi. genellikle ilber ortaylı'nın yazması da almamda önemli bir etken. tarihe objektif şekilde bakabilen insanlar, gönül rahatlığıyla alabilir. yalnız özel sayılarını zamanında almadığım için çok pişmanım. şimdi bulamıyorum.
hülasa piyasada #tarih'le birlikte okunası dergi.
kırmızı kırmızı dikkatimi çekti raflarda. ben bunun keşif coğrafya olanını ara ara okurdum. resimleri çok güzeldi. bir baktım tarihi de çıkmış. alıp bakayım dedim. okumaya başladım. fena değil. ortaçağ şövalyeleri var bu sayıda. adamlar karşılık beklemeden kendilerini bir kadının sevgisine adıyorlarmış . vay be! romantizme bak. yalnız asker değiller. aynı zamanda bir kadının hizmetindeler. sıkıcı bir dille yazılmamış. devam edeyim bakayım.
bir #tarih değildir.
Cem Sultan Bayezid Kavgası isimli dosyası ile ilgi çekici bir sayı hazırlamışlar. ilgisi olan kaçırmasın.
Şu an 50. sayısını okuduğum ve ilk olarak bu sayısını ciddiyetle okuduğum bir tarih dergisidir.
Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla, her bir kelimesi dikkatlice okunup bu kelimelerin anlamları dahi öğrenilmeye çalışılarak okunursa, okuyan kişiye pek çok şey katabileceğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde okuyunca da diğer okuduğum dergilere pek fazla vakit ayıramayabileceğimden endişe etmiyor da değilim doğrusu.