bugün

ahlak mı? ahlak ne arar la ateistte. *
Müslümanım diye gezinen dincilerin pek çoğundan daha masum olan ahlaktır. Din herkese ahlaklı olmayı emrediyor fakat ahlak kimseye dindar olmayı emretmiyor.
Sorunda o zaten ateistin ahlaki kendine bagli yani oznel..Cani ne isterse keyfi neyi cekerse o...Bir siniri tekeli yok bu ahlagin... Gucluyse m ezerim vicdanima sigiyor zayifsam insan liktan dem vururum....Ustte tozu dumana katar alt ta adaletin oneminden bahs ederim... Baskasinin karisi kiziyla gezerken ozgurlukcu ateist olur birisi de benim karim kizimla gezdimi dindarlardanda iffetci olurum.... Param oldumu faizi bu çağı n geregi sayarim ama faizden borç aldimmi Allah ve rasulu na savas acanlarA karşı bende acarim...Ahlagin bir dayanagi ilkesi olmazsa her kisiye ve sarta gore zamana gore değişiyor sa orda gucun im ti yaz ini inkar edemezsin... Ateist felsefede takva bile olursun...Hele gel birde boyunu kur an sunnetle olcelim ne geliyorsun....
çıkarsızdır. etik değerleri belirlerken cennet hayali, cehennem kaygısı yoktur.
gariptir. madem ölünce herşey bitiyor ozaman ne ahlakından bahsediyorsun? bir ateistin hayattaki amacı "bazı müslümanlar gibi" kendisi, sevdikleri, çoluk çocukları için daha kaliteli bir yaşam ve daha iyi bir gelecek yaratmak; bu uğurda gerekirse çalmak, dolandırmak, öldürmek ve yalan söylemekten çekinmemek olmalıdır. başka türlüsü ahmahlık, enayilik, dangalaklıktır.
Ateist olup ahlaklı olan olduğunu sanmıyorum çünkü bir korkusu olduğunu düşünmüyorum. adam ne allahın ne cehennemin olmadığını düşünüyor neden korkusu olsun ki. Ama ateist olup ahlaklı olan varsa helal olsun.
Ahlaklı olabilmek için insanların dine ihtiyacı yoktur. Zaten bir şeyden korkarak yapılan iyilik iyilik sayılmaz. Insanlar kendi geleceği için toplumun düzenine uyum saglamalı ve ahlaklı olmalıdır. Her Düşünen insan bu yolu seçer.
demek inananlar allah inandığı için tecavüz etmiyor, çalmıyor, hak yemiyor dedirtir. ulan allah a inanmasan demek her boku yiyeceksin. çevremde çok ateist insan var ve benim diyen müslamandan insancıl.
Vatan millet işgal edilecek olsun...Ateist ve iman eden ahlaki inceleyelim...
Birincisi savaş hayatin sonu anlamına gelir...Gidip dönmek cok zordur...
Bu duruma göre iman ehllinin bu savasa katilmayi gonullenir...Çünki olumun bir son olmadigini bilir....Ayrica bu savaşa katimazsa ahirette bunun hesabi sorulacagini bildigi için bu gorevi mecbur ustlenir...
Oysa ateist ahlak ölümden oteye inanmaz...Olumden oteye inanmayan bir insan da bir baskasi icinde kendi icinde olume razi olmaz...Imanla destekli bir vicdanu olmadigi için savastan devletin zorlamasi haricibde vaz gecer...

Yine imanli bir genc kimsenin karisiyla kiziyla cinsel iliskiye girmez. Çünkü o zinanin çirkin birsey oldugunu dinindeen ogrenmis ve vicdaninda bunu yogurmustur...
Elbette şehvet arzusu insan da aynıdır. Lakin imanli genc mesru bir evlilige kadar sabir eder. .Bundan oturu etrafi kendinde razidir...

Oysa ateist bir genç cinsellikten kaçmaz nikahsiz iliskinin zina oldugunuda kabul etmez...Hatta din bunu yasakliyor diye dini istemez...Ona göre bu bir ihtiyactir ve karsilikli giderilmelidir.. Lakin aynı seyin annesiyle bacisiyla kimsenin iliskiye girmesini istemez.....

Daha bu ornekleri tüketmek mümkün lakin ateistler kendilerini kur anin tarif ettigi salih lerle kiyaslamiyorlarki... Onlar islam adina fasiklar munafiklar tevhidi gecersiz olanlarla kendilerini kiyasliyorlar.. Galiba bunuda vicdanlarini avutmak icin yapoyorlar....Munafiktan aşağısı yokki onunla kiyas oluyorsunuz..... Gerçek ten iyi oldugunuza inaniyorsaniz kendinizi salihlerle kur an ahlakiyla kiyaslayin.....
Şeytan ahlakıdır. Bu sözüm için beni yargılayabilirsiniz ancak; bu dünyada herkesin bir tarafı vardır. Müslümanlığı geçtim dinleri geçtim dünyadaki oluşumu, insanları, olayları görüp bir Yaratıcı'nın varlığını inkar etmek ancak ve ancak şeytanın işine yarar. Ateist vatandaşımız farketmez bunu elbette Allah'a inananların bağnaz olduğunu herhangi bir siyasi partiye bağımlı olduğuna, sığ akıllı olduguna falan inanır.-Oysa bilmezler ki dinsiz ilim, ilimsiz de din olmaz.- Ateist olunca herşeyi abartılı abartılı yapabileceğini düşündüğünden dolayı bu yolu seçmiştir ve satanizmden farkı sadece ateistliğin isminin daha süslü olmasıdır. Satanistlik yağmursa, ateistlik yağmuru getiren rüzgardır. Yani kısaca tarafsızlık diye birşey yoktur. Bir yaratıcı inanmak mantığın Alevini söndürmez ve yaratıcıya ınanmasanız farkında bile olmadan, otomatik olarak şeytana hizmet etmeye başlarsınız.

Edit: Sert oldu biraz ama düşünmenizi istiyorum tabudan kaçarken yeni bir tabuya yelken açmayın istiyorum.
insanın zekasına sınayabileceğiniz sorudur. iki seçenek vardır başkaları iyi diye iyi olmak diğeri düşünerek empati kurarak sana dayatılan mantık dışı doğmaları redderek iyi olmak. Hangisi daha insani karar sizin
yoktur. alayı şerefsizdir.
Güzel ve namusludur.
Ahlakın dinle alakası olduğunu düşünmüyorum.
Ahlaklı veya ahlaksız olmasının yaratıcıya inanmamasıyla ne alakası var?
Ahlak ile dini bir gören müslümanların peygamberlerinin 9 yaşındaki eşinin nedenini açıklamalıdır.
(bkz: müslüman olmayanlara iftira atan müslüman)
şimdi şunu açıklığa kavuşturalım dindar honky donkyler, sübyancıların, çıkarcıların, cahillerin, kadın haklarına ve eğitime önem vermeyenlerin, saçma ve batıl inançları olanların ve daha bir sürü saçma ve yetersiz özelliklere sahip olan insanların anlayamayacağı şeydir.

bu arada evet bir çoğumuz kibirlidir de. ne diyelim o kadar kozmoloji, fizik okusaydınız sizde olurdunuz * şaka yapıyorum hiçbir şey anlamazdınız.
Yav arkadaşlar bizim bi müdür vardi namazinda niyazinda ama geçirmediği dümen yoktu.
Ona yol verdiler
Gelen mudur ateist adam gibi adam adaletli ahlakli .
Suriyeye yardim topluyorum abi kumanya yada giymediginiz kiyafette olur yardim ederseniz sevindirirsin bni dedim.adam cikartti 300 atti
6 aile kumanya parasi verdi
4 cuvalda kıyafet Allah razi olsun o ateistten.
(Bkz: aziz nesin)
çok yüksek olan ahlak anlayışıdır... çıkarsız cehennem korkusu olmadan cennet ummadan sadece iyi olduğu için iyilik yapar ateistler... kirli ağızlarınıza almayın ateistleri...
Olabilirde olmayabilirde. insan ahlakı vardır ideoloji, ırk, seçim, din ahlakı yoktur. Dili, rengi, mezhebi ne olursa olsun iyiler iyidir.
insanın ahlaki temelinin dine dayanmaması gerektiği zaten günümüz insanları tarafından algılanmaya başlanmıştır, sen olduğun için iyi ve kötüyü seçersin birşeyler istiyor diye değil, o yüzden ahlakı dine bağlamak yanlış düşüncedir.
ha diyeceksiniz ki dinde bize ahlak kurallarını verir ikisini ayıramayız o sizin düşünceniz ateist adam onu ilke edinmek zorunda değil.
Bir kere kisiler uzerinden fikirler tartisilmaz bu bir. Bir inananin ahlaksiz olmasi inanc esaslarinin dogrulugunu curutemeyecegi gibi ha keza bir inancsizinda ahlaksizligi inancsizlik sistemine yuklenemez fakat burada ince bir nokta var. inanan da inanmayan da iyilik yapabilir fakat sistematik olarak inanan kotuluk yapamaz. yapmaz demiyorum belli emir ve yasaklara uygun olarak yasamasi gerektiginden yapmamasi gerekir fakat ateistlerin herhangi bir kurallari olmadigi icin yaptigi kendi ahlakina gore yanlis bir davranis olmayabilir.son olarak hannibaldan gelsin:ahlaklilik yoktur ahlak vardir.
Ahlak kelimesinin anlamini ve bunun üzerine insanlik tarihi boyunca yapilmis tartismalardan bihabersiz olan kisilerin üzerine cok konustuklari konu.
ahlak kisilikle ve toplumla alakalidir. kisilik olarak "bir ateist ahlaksizdir!" demek yanlis olur. Toplumsal olarak yargilarken de "ateistler ahlaksizdir" demek de yanlis olur. Insanlarin hepsinin de sahip olmus oldugu bir ahlak vardir. Bu ahlak kültürden gelir. Kültür icerisinde din, dil, tarih de vardir.
Bir ateist inancsiz, din sahibi degil diye onu ahlak yoksunu ilan etmek yanlistir. Bu ahlak icerisindeki din boslugunu farkli sekilde doldurur ve kendi ahlak anlayisini olusturur.

(Herkes immanuel kant olmus lan)
Normal insan ahlakından farkı yoktur.Ateist insanların tamamı hiç olmeyecekmiş gibi yaşayan adamlar değildir.

Ateist bir arkadaşım var mesela,kendisinin insani yardım ve çevre ile ilgili faaliyetleri olan vakıflarda yaptığı iyilik sayısı benim namaz kılmışlığımdan fazla.Ne kadar mantıklı değil mi, Müslüman diye geçinip bir şey yapmamak bazılarımız için ...

Bahsi geçen kişi ailesinden gelen dini bir değerin olmadığını söylüyor kendisine.Öyle Allah yok inanmiyorum ben deyip bırakmadı tabiki, kendisi gayet okuyan,gezen ve entelektüel düşünceye sahip bir insan.Yine de inanmadığını belirtiyor, çünkü kişi kendi doğrularını bulmuş.

Sonuç olarak herkese iyiliği dokunan, iyi bir insan. Allah'a inanmadığına göre kötü biri demek kadar mantiksiz bir şey göremiyorum.Çünkü çevremde ahlakı bozuk çoğu kişi Allah'a inanıyor.