bugün

atamız tekrar bu dünyaya gelmesi durumunda yapacağı tahmin edilen şeyler.

1)yönetimi tekrar ele almak.

2)olağanüstü hal ilan etmek.

3)iktidarda kimin olduğuna bakmadan evvel, kendi kavgaları gürültüleri ve menfaat çatışmaları içinde boğulmuş; halkın dertlerini unutmuş sözde siyasetçilerin hepsini vatana ihanetten tutuklatmak.

4)ülkeyi parsel parsel satmış olan ve satmaya devam edecek olan iktidarın kökünü kazımak.

5)tüm ülkenin merkezde buluşup tek vücud olmasını engelleyen milli ideolojiden uzaklaşan tüm uç görüşleri *** bastırmak. ve eskiden kapattığı tekke ve dergahların yerine kuran kursu adıyla açılmış aslında din öğretmek gibi bir amacı olmayan irtica yuvalarını, ülkü ocağı adıyla açılmış ırkçı kamplarını kapatmak.

6)yetkisini kötüye kullanarak kendilerini kayıran göbek üstüne ikinci göbeği çıkarabilmiş kan emicilerin fazlalıklarını alarak gelir dağılımı adaleti sağlamak.

7)kilit noktaların yeniden devlet kontrolüne geçmesini sağlamak.

8)ekonomiyi toparlayıp, borçları kapatmak.
halama bıyık çizip amcam ilan etmek.

beni övmeyi bırakiniz geleceğe yönelik ne yapacağınızı planlayınız diyen atatürk gelmeyecek de yaşamayacak da...

uyanın.
atatürk ün kendi döneminde de dış borç aldığını ama geri ödemesini bildiğini, sadece bir kez hazineyi zarar ettirdiğini, iki kez kar ettirdiğini geri kalan tüm yıllarda girdi ve çıktının birbirine denk olduğunu bilmeyen insanın karşı çıkacağı başlık.

ey sözlük yazarları borç kapatılamayacak bişey olsa borç alınmazdı. ama borç kapatmayı bilmeyenlere oyumuzu verdiğimiz için şu an buna "rüya" demek normaldir.
politika/siyaset hayatına dalar mıydı bilmem ama emin olduğum tek şey: memleketin halini düşünüp, boğaza karşı rakı içerdi. orası kesin.
"ben kimsenin rüyasına girip de yaşasaydım şunları şunları yapardım diye bir husus hakkında malumat vermedim" der kendisine bindirilen tüm safsataları ortaya çıkartanları ipte sallandırırdı, belki de sallandırmazdı.
halkın seçimlerine saygılı olurdu. bir parti kurar seçimlere katılırdı. ondan sonra ne yapacağını bilemiyoruz. ancak kral edasıyla gelip onu bunu asıp kesmezdi. kendi kurduğu düzeni bozmazdı.
Nato uyeliginden cikmak
Ab ye katilim surecini suresiz durdurmak
Hiyanet-i Vataniye kanununu cikarmak
Istiklal Mahkemelerini kurmak .
Teröre son vermek, bazı siyasi kişlikleri bir daha dönmemek üzere tasfiye etmek, ekonomiyi devlet şirketlerini satarak değil; yeni istihdamlar açarak kurtarmaya çalışmak...
anketleri yasaklamak.
itinayla satılan ülkeyi yeniden bağımsızlığa kavuşturmak için para bulmak. geri viteste giden ülkeyi yeniden ilerletmek için önce vitesi boşa sonradan 1. vitese almak.
gayriihtiyari olarak;

(bkz: gözlerine inanamamak)
sağcı solcu ayrımını kaldırırdı.
bu başlığa bakar ve sigarasını içine çekerdi; çaresiz kalmış sevgili halkım, oysa ben böyle mi öğrettim?
derdi.
atatürk bugün yaşasaydı lider olacağını nerden çıkardınız dedirten önerme. zaman ve koşullar insanı şekillendirir. bugün yaşasaydı belki de zabıta olacaktı.
hiç dü$ünmeden "kemalizm" denilen beyin sömürüsünü kaldırırdı. onun yerine "çalışmakizm, okumakizm" getirirdi. kocaman götüyle oturduğu yerden bir çocuk beyniyle "önce allah'ı sonra atatürk'ü sonra annemi sonra babamı bla bla" babında yorumlar yapanlara güzel bir laf geçirirdi.
rakı-beyaz leblebi...
evet bugün atatürk olmalıydı bugünün insanlarına bakarak yaptığı işin anlamasızlığını anlamalıydı dökülen kanlarla alınan toprakları peşkeş çekildiğini görmeliydi. yapacaği şey yine o dönemkinden farklı olmayacaktı ama ilk yapacaği iş kıyafet devrimi olurdu. atatürk bir gerçeki açıkça gösterdi bize koyun olduğumuzu evet bu yüzden atatütk gibi bir lidere ihtiyacımız var.
tbmm tarafından saltanat'ın kaldırılması sırasında meclis karma komisyona gelerek yaptığı şu konuşmayı bugün büyük ihtimal gerçeğe dönüştürürdü ;
" şu anda sizin burada vereceğiniz karar zaten olmuş bitmiş bir durumun adını koymaktır siz millete hakimiyeti'ni vermeyeceksiniz yok siz bu durumun adını koymayacaksanız millet kendi hakimiyetini yine ilan edecektir fakat o'dur ki bu durumda birçok kafalar kopacaktır " .
eğer geri dönmek ya da dönmemek adına bir tercih yapsaydı, onu hala(!) tam olarak anlayamamış bir gençlik olduğu için gelmemeyi yeğlerdi herhalde.
kurduğu partiyi bu hale getireni kovmakla başlayabilirdi. (bkz: deniz baykal)
ne yapardı bilinmez ama ülkeyi yıllarca geriye götürmeye çalışan ve türkiye nin başına musallat olan yobazlara *meydanı bırakmayacağı kesindi.
bir dizi idam kararı vermek.
Tekrardan Samsun' a çıkardı muhtemelen. işi bu sefer pek kolay olmayacaktır.
kesinlikle ve kesinlikle özlü bir söz edip ilköğretim öğrencilerinin başına bir çorap örerdi.
milletimizi kendine getirmek, bir güzel sarsıp uykularından uyandırmak için ikinci bir 19 mayıs çıkartması yapardı. samsuna mı? hayır ankara'ya. tabi ulu önderimiz yaşasaydı bunları yapmaya gerek kalır mıydı? bu da ayrı bir acı gerçektir.