bugün

kavga-dövüşün,polis baskınlarının,sigaranın tadına bakıldığı 18 yaş altı için illegal olan mekanlar.tarihe karışmak üzeredir yerini play station-internet kafelere bırakmak üzeredir.
(bkz: okuldan kaçma gezileri)
tekmelemekten we kasasını açıp jeton çalmaktan büyük haz aldığım,çaldığım kalpler dışında hayatımın tek hırsızlık yaptığım,bana göre pislik yuwalarıdır...
(bkz: para tuzagı)
(bkz: street fighter)
(bkz: mortal kombat)
jetonlarimiz bitince arkadaslarimizla uygulama yaptigimiz ucuz yollu karate salonudur.
(bkz: atari salonu diyalogları)
arık yerını play statıonların aldığı salonlar.
içinde onlarca oyun makinası bulunduran kalabalık ve karanlık eğlence mekanları.oynadığı her oyunu hemen kaybederek o sinirle yeniden jeton alan veletler,bütün gün aynı oyunun başında pinekleyenler,bir köşede durup milleti izleyen kişiler ve tabiki jeton satılan kulübede oturup "bir an önce oyunu kaybedip tekrar jeton almaya gelsinler." duygusuyla bekleyen adam atari salonlarının olmazsa olmazları arasındadır.
cocukluğumuz vazgecilmez eglence merkezi.ozellikle 90 basında cocukluklarını yaşayanlar icin.
jetonlara para vermek yerine ataç v.s metalle çalıştırılmaya uğraşılan makinelerden bolca bulunan mekan, fakat bu uğraşınız işletmeci tarafından fark edilirse kaçınılmaz bir dayağa maruz kalabilirsiniz..
ayrıca artık atari salonlarının yerlerini play station cafeler ve internet cafeler almıştır..
(bkz: eskiden buralar dutluktu)
(bkz: fame city)
(bkz: arcade salonu)
(bkz: insert coin)
Ankara-Kızılay'da hala sağlamından birkaç tane bulunan (bkz: fantasyland) , 90'larda çocuk olan herkesin kesinlikle sıkça bulunduğu ama artık malesef miyadını doldurmak üzere olan mekan türüdür kendileri.
13 yaşaltı cocukların sosyalleşmeleri için ideal mekanlardır. günümüzde pek kalmasada mazideki yeri hala sapasağlamdır. şu sıralar gidildiğinde içerdeki kişilerin yaş ortalamasının 22-23 olduğu görülmektedir, bunun sebebi ise bugünün çocuklarının kültüründe atari salonunun olmayışıdır. o sevgiyi içlerinde barındıranlar çocukluğunu doksanların başlarında yaşayanlardır. kısacası sevilesi yerlerdir.
(bkz: mustafa)*
cocukluk doneminde aileler tarafindan kerhane muamelesi yapilan yer. istanbul gibi bir sehirde cocuklugunu gecirmis biri olarak ailemin o zamanki endiselerine hak veriyorum yinede.
(bkz: karı soymaca)
(bkz: çocuk kahvehanesi)
ne günlerdi ama... (bkz: virtua striker)
bazı tipler yüzüden sevilmeyen mekan.
örnek vereyim.
adam tekken makinasının başına geçer. saatlerce durmadan oynar. sizde tekken oynamak istediğiniz için o hayvanla oynamak zorundasınızdır.ya abi ben makınayla oynucam izin verirmisin dediğinizde o hayvandan sopa yemeniz içten bile değildir.
eğer o hayvanlardan biri bunu okuyosa kendisine sesleniyorum.
aq ulan sizin o kadar jetonumu yediniz ibneler.
uğruna raylarda beleş jeton yapmak için, her türlü tehlikenin alındığı yerlerdi.
çocukluğumuzun geçtiği yerdir.
ilerlemeli oyunların efsane olduğu döneme ait oyun salonlarıdır.

(bkz: cadillacs and dinasours)
(bkz: final fight)
pilleri kaplayan metal kısım güzelce soyulur,bir makas yardımıyla 3 yuvarlak parca çıkacak sekilde kesilir(4 olursa verimli olmaz). iki adet orjinal jeton alınarak pilden elde edilen parçalar teker teker bu jetonların arasına sıkıştırılır.45 dakika içinde 20 jeton hazırdır.artık tam donanımlı olarak atari salonunun yolu tutulabilir.
-tel yokmu tel? jeton deliğine sokup kredi çıkartalım.
-aaaahhhh!
-nooldu lan?
-az önce biankayla verioduk elektiriği şimdi bana verdiler.
(bkz: mame)
http://www.rom-world.com