bugün

eclipse ile gerçekleştirilebilen java dil destekli programlamadır. en basit uygulamayı 30 bin tl'ye falan satarsınız. en basit uygulamalara örnek olarak selçuklu belediyesi uygulaması. kendisi 30 bin tl'ye satılıyor, butonların tamamı shopla hazırlanmış, yazdıkları kod satırı en fazla 2000 falan.
ilk entry e aldanmamanız gerek iş, öyle kolay olsaydı şuan trilyonluk adamdım.
jetbreans ın intellij idea adlı ide siyle daha da kolaylaşan iş. (bkz: intellij idea)
google in sundugu sdk ile agirlikli olarak java dilinde yapilan islemdir. Haliyle java bilgisi gerektirir.
Butonlarla activity'den activity'ye koşarken eğlenceli ve basit görünen, ancak işi fragment'larla yapmaya kalktığınızda hem interface hem de kod tarafında boka sarabilen, her şeyin acele etmeden sakince ve sırayla öğrenilmesi gereken bir program yazma eylemidir.

Daha çömezseniz öyle ios'ta çok tatlı animasyonlar görüp aynısını yapmaya kalktığınızda 'hele bi otur soluklan yeğenim' diyen babacan bir tarzı vardır.

Öte yandan muazzam bir geliştirici desteği vardır. Özellikle android studio üzerinde yardım vakaları hızla artmaktadır. interneti kullanmayı bilen herkes sadece bilgisayarının başında oturarak sıfırdan (basit java ve xml bilmesi şartıyla) sağlam android uygulamaları geliştirebilir. Kararlı bir şekilde kıçınızı koltuğa oturtup çalışmak yeterli.
Yardım ihtiyaç duyduğum eylemdir.
Hazır bir kaynak kodun arayuzunu değiştirmem gerekiyor bitirme projesi için. Ama kodlama bilgim yok beceremiyorum. Kolay Bi eğitim şeysi de bulamadım. Tıkandım kaldım. Yardımcı olabilecek varsa çok dua ederim.
Giriş seviyesi Java bilgimle merak saldığım ama tıkandığım olay.

Bilen eden varsa yol göstersin allah aşkına. Yapabildiğim tek şey webview kullanıp hazırladığım websiteyi apk ya gömmek. Bu şekilde arkaplanda youtube u çalıştırıyorum ama ben böyle gömme usulüyle değil de normal bir program yazmak istiyorum. Nereden başlayacağım acaba? Bir yardım edin şu yaz sıcağında.
onumuzde ki alti aylik kendi kalkinma programimda* tezimi bitirmek adina gerceklestirecegim eylem, insan kendini arada bir challange etmeli degilmi bakalim ortaya ne cikacak.android studio indirildi.e javada biliyoruz allaha sukur yeteri kadar ozaman tek gereken sey az azim birazda zaman sonrada tez keyfisi.
Yazilim daldan dala atlayarak ogrenilecek bir sey degildir. Ekosistem kaynakli kolayliklar yasayabilirsiniz ama gercek dunya uygulamalarinda bu olay boyle olmuyor.

Alan secip onda ilerlemek mantiklidir.
bildiğim ancak henüz ciddi uygulama geliştirmediğim sistemdir.
(bkz: eclipse)
(bkz: android studio)
.