bugün

Başkanım beni al...

görsel
kim diyo almanya´da benzinin litresi 5,30 diye? dün benzin aldım, benzin 1,29 almanya´da...buranın para birimiyle. sizin benzinin sizin parayla buradaki benzinin 4´ te biri olması lazım, çünkü sizin para, bizimkinden 4 kere daha değersiz.

bu karşılaştırma şeye benziyo- 180´ lik kadının 75 kilo olmasıyla, 150´lik kadının 75 kilo olmasına benziyo. sana 150´lik kadının "ama o da 75 kilo bana niye şişko diyosun?" demesine benziyo.

adamlar akıllarınca akıl cambazlığı yapıyolar, salak bu herifler.
(bkz: 16 ak yıl geçirdiğim arkadaşların beni savunmaması)
An itibariyle litresi 6 lira. Vatandaş sokağa çıkmaya münih ten berlin e gitmeye cesaret edemiyor. Alt tarafı 550 km yol gidicez tren bakıyoruz daha ucuza nasıl gideriz diye. Arabanın marşına basmak cesaret istiyor.
(bkz: unmöglich) *
Almanya'da ve bir çok ülkede bizdeki gibi litre hesabı yoktur galonla verilir akaryakıt. 1 galon ortalama 4 litreye eşittir. Alman parasıyla kazanıp turk parasıyla harcamıyor ki bu adamlar. Türkiye ve Almanya'da asgari ücret rakamsal olarak aynı yani 1600 lira-1600 euro. Bakalım bir alman asgari ücretle kaç galon ya da litre benzin alıyor bir Türk kaç litre benzin alıyor?

1600 euro:5.30- 302 galon yuvarlak hesap
302 galon*4- 1208 litre

Bu alman'ın hesabı bi de Türk'ün hesabına bakalım;

1600 tl:5.30- 302 litre

Yani senin paranın alım gücü bir alman'ınkinden 4 kat daha az ve her geçen gün azalmaya devam ediyor. Senin 1208 litre benzin alabilmen için eline geçmesi gereken asgari ücret tam olarak 6.402,40 tl. Var hesabını sen yap.
Düşün bu 2017 rakamıydı şimdi litresi 6.80 kuruş. Adamlar pahalılıktan arabalarını satıyor çünkü benzin alıp binecek para yok vergiler can yakıyor.